bildirgec.org

sabun köpüğü hakkında tüm yazılar

Özgürlük Heykeli

mavilikler | 01 December 2011 09:04

Canla başla uğraştığın bir şeyin birdenbire bir sabun köpüğüne dönüşmesi gibi… Tamamen tesadüf eseri, bir şeyle burun buruna gelirsin mesela. Hayatının anlamını oluşturan o resmin büyük bir hızla renklerinden arındığını görmeye başlarsın. Karşında öyle bir gerçek vardır ki seni büyüleyen her şeyi fırlatır atar o resimden. “İyice bak bana!” der sanki. “Hiç benziyor muyum senin hayallerinin ürünü olan o zırvaya?”

Akrabası o genç aracılığıyla o gerçeklerden biri de kendi renklerini çalıyordu tuvalinden. “Fırçayı, boyayı at gitsin, çünkü resmini çizmeye çalıştığın o yerde o renklerden hiçbiri yok.” diyerek.

Parıldayan Baloncuklar

admin | 31 December 2010 14:28

Çoğumuz çocukluğumuzda sabun köpüğünden baloncuklar yapıp balkondan aşağı narince inişlerini izlemişizdir.Renkli görüntülerinin hala beni etkilediğini söyleyebilirim.Birde bu renkli baloncukların gece ışıldadığını düşünün.

bulutun da ticarisi oldu:”flogos”!

pasacocugu | 17 June 2008 21:48

bulut makinesi ve geliştiricisi
bulut makinesi ve geliştiricisi

hayatımızda, çoğu zaman görmeye tahammül edemediğiz reklamlar artık gökyüzünde de karşınıza çıkabilir! duyu organlarınızın algıladığı her alanda reklam da var. bu alanlardan biri de gökyüzü. Hollywood‘un özel efektler uzmanı olan Francisco Guerra’nın geliştirdiği bulut makinesi, sabun köpüğü ve helyum gazını karıştırarak istediğiniz şekilde bulutlar oluşturmanızı sağlıyor.
bulutların menzili 60 km kadar. çok yakında ülker logosunu bulutlar arasında görebiliriz. turistik ve insanların yoğun olduğu bölgelerde, havanın açık olduğu günlerde uygulanabilecek güzel bir proje.

gökyüzündeki flogos
gökyüzündeki flogos

flogos projesinin sitesine buradan , tanıtım videosuna da buradan ulaşabilirsiniz.

Mikro Dünyalar

menguzar | 13 February 2007 23:21

Pire, bildiğin pire.
Pire, bildiğin pire.

Mikroskop altındaki görüntüler oldum olası ilgimi çekmiştir. Özellikle bakteri/virüs/parazit fotoğraflarını, sanki uzaylı görmüş gibi seyrederim. Aynı dünyada yaşadığımız ama varlığından haberdar dahi olmadığımız, hatta Zacharias Janssen, Galilei Galileo gibi amcalar mikroskopdenen aleti akıl etmeseler, asla da haberdar olamayacağımız canlılar, ve bu canlıların yaşadıkları dünyalar insana tuhaf şeyler hissettiriyorlar.

Bırakın canlıyı, her gün kullandığımız nesneler, elimizi yıkarken gördüğümüz sabun köpükleri, hepimizin saatlerinin içinde bulunan kuvars (quartz) kristalleri, mikroskop altında bambaşka suretlere bürünürler.