bildirgec.org

saatler hakkında tüm yazılar

Zaman

Chat Noir 1 | 08 February 2011 10:37

Akıp giden, boşa geçirilen zaman,
Bir daha geri döndürülemeyecek olan zaman,
Değerlendirilmesi gereken, değeri bilinmeyen zaman,
Üzüntüleri gizleyen zaman,
Kederleri unutturan yine zaman,
Yakalanması mümkün olmayan tek şey zaman.
Zaman bu kadar çabuk akıp giderken,
Niçin onu dolu dolu yaşamayalım?
Güliz Ardilli / İstanbul / 1997

The Hours (2002)

queennothing | 15 September 2009 11:28

Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep, Ed Harris, Stephen Dillane, Miranda Richardson, George Loftus, Jeff Daniels, Claire Danes gibi başarılı isimlerin rol aldığı 2002 yapımı “The Hours“, Virginia Woolf‘un “Mrs. Dalloway” adlı romanını yazarken içinden geçtiği süreci anlatıyor. Stephen Daldry‘nin yönettiği film, Michael Cunningham‘ın romanından uyarlandı. Ayrıca, film Kidman’a ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar Ödülünü kazandırırken Harris’e ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, Moore’a ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’, ‘En İyi Düzenleme’, ‘En İyi Müzik’, ‘En İyi Görsellik’ ve ‘En İyi Uyarlama’ dalında Oscar adaylığı getirdi.

Laura, kocası ve küçük oğlu Richard ile mutlu görünen bir hayat sürdürmektedir. Kocasının doğumgünü için oğlu Richard ile pasta yapmaya karar veren Laura, bir süredir kafasının içinde yaşayan bulanık düşüncelerin açığa çıkmasıyla, ‘normal’ hayatı altüst olur. Laura, kendisinin bile farkedemeyeceği kadar derin bir depresyon içerisindedir ve yaşadığı hayattan bir şekilde rahatsızlık duymaktadır. Ancak sessiz ve içine kapanık bir kadın olan Laura, dışarıdan oldukça mutlu görünmektedir ve içinde bulunduğu depresyonu ne kocası ne de arkadaşları anlayamamaktadır. Doğumgünü pastasıyla resmen hayatına aldığı bu karanlık kişilik, Laura’ya hayatını ve ölümü sorgulatacaktır.

Yüksek Teknoloji Ürünü Mekanik Saatler

vectro | 03 September 2009 11:52

Ne kadar teknoloji dijital yönde büyük devrim yaşamış ve gelişmesini hızla sürdürse de isviçre kökenli otomatik ve mekanik saatler hala prestijini koruyor. teknojilerine yenilerini eklemeye hızla gelişmeye devam ediyor.

70’lerde japonların quartz (pilli) saatleri ile büyük darbe yiyen bu sektör son dönemlerde ve günümüzde eskisi kadar olmasa da yükselişte. iwc, hysek, franck muller, seiko, omega, oris gibi üst düzey saatler firmaların yanı sıra yine değişik tarz ve kişilere hitap eden, spor, klasik modelleriyle birçok marka bu alanda faaliyet gösteriyor.

iwc grande complication
iwc grande complication

Aslında gelmek istediğim nokta daha çok mekanik teknojiler. tamamen insan aklı ve zekası ile ortaya çıkıp geliştirilmiş bu teknolojiler her ne kadar dijital saatler gibi hassas olmasa da yapımı ve üretimindeki emek, kalite ve ince işcilik kullanılan malzemeler bakımından saat kültürünü bilenler ve sevenler tarafından ilgi ile takip ediliyor ve kesinlikle kıymeti biliniyor. Ki günümüzde hemen hemen dijitalleri de yakalamışlardır.

Mekanikte dijitale nazaran işler biraz daha zordur çünkü bir enerji kaynağından her bir çarkın birbiriyle olan ilişkisi, etkileşimi ve doğru göstermesi tamamen bir yay enerjisine bağlıdır. Ve bu teknolojinin geldiği en son nokta tourbillon ile dijitaller saatler kadar şaşmaz saatler yapılabilmektedir.

Mekanik yapıya sahip oldukları halde şaşırtıcı teknojiler ile karşımıza çıkan bu saatlerden birkaç örnek

Resimde görmüş olduğumuz saat iwc firmasının tam bir büyük komplikasyonu ve saat adına ne varsa bulabileceğiniz bir ürün. Gelecek 500 yıl için takvim (perpetual takvim), ay fazlı gösterim (ay evreleri), dakika çalar (kısmen alarm) ve daha birçok özelliği içinde barındamakta. daha detaylı bilgi için buraya ve şurayagöz atabilirsiniz. özellikler basit gelebilir ama tamamen pilsiz ve kendi kendine kurulan mekanik bir teknoloji için oldukça üstün bir yapıya sahip. ki kopya saatlrini bile 5-10 bin dolarlara ancak bulabilirsiniz.

Yüce Önder’imizi saygıyla anıyoruz..

JaAaa | 11 November 2008 03:24

Dünya saatleri

iso1000 | 19 July 2007 18:08

dünyanın herhangi bir ülkesinde saatin kaç olduğunu bu siteden öğrenebilirisiniz.Dünyada saat kaç merak edenler..