bildirgec.org

rupert friend hakkında tüm yazılar

The Young Victoria (2009)

queennothing | 23 February 2010 19:00

Jean-Marc Vallée‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Young Victoria“, 2009 senesinde vizyona girdi. 3 dalda Oscar adayı olan filmde Altın Küre Ödüllü İngiliz aktris Emily Blunt, İngiliz aktör Rupert Friend, Paul Bettany, Miranda Richardson, Mark Strong ve Jim Broadbent gibi isimler rol alıyor.

1819 – 1901 yılları arasında yaşamış olan Kraliçe Victoria, tam 63 sene boyunca İngiltere’ye hükümdarlık etti. 1837 senesinde, henüz 18’indeyken tahta çıkan Victoria, annesi ve çevresindeki insanlar tarafından türlü türlü tuzaklara düşürülmeye, baskı altına alınmaya çalışılmakta, ancak tek başına tüm bunların farkına vararak, kontrolü ele almıştır. 1840 senesinde, Belçika Kralı’nın yeğeni Prens Albert ile evlenen Victoria, tahtta kaldığı süre boyunca gerek yaptığı hatalarla, gerekse kazandığı başarılarla dolu dolu tam 63 sene ‘Kraliçe’ ünvanıyla yaşamıştır.

Chéri (2009)

queennothing | 29 December 2009 12:02

İki defa Oscar adayı olan İngiliz yönetmen Stephen Frears‘ın yönetmenliğini üstlendiği 2009 çıkışlı “Chéri“, Fransız Edebiyatı’nın değerli isimlerinden Colette‘nin romanından uyarlandı. Filmde üç defa Oscar adayı olan Amerikan aktris Michelle Pfeiffer, 1981 doğumlu İngiliz aktör Rupert Friend, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Kathy Bates ve Danimarkalı yıldız Iben Hjejle rol alıyor.

19, yüzyılın Paris’inde ‘belle époque’ adıyla tanımlanan dönemde güzel kadınlar, zengin erkekleri metresi olurlar ve bu sayede hayatlarında hiç çalışmadan mal mülk sahibi olup, istedikleri her şeye ulaşma şansını yakalayabilirler. Olgun, güzel ve bu işi yaparak oldukça para kazanmış Lea De Lonval da bu kadınların en güzeli, en zeki ve duyarlısıdır. Sevgilileri bir yana, yalnız kalmaktan tarifsiz bir haz duyan Lea’nın hayattaki tek derdi yaşıdır. Yaşına rağmen inanılmaz derecede güzel olan Lea, eski arkadaşı Madam Peloux’un özel ricasını kıramaz ve onun genç oğlu Chéri’nin metresi olur. Amaç, annesinin hiç bir isteiğini yerine getirmeyen, başına buyruk bir genç olan Chéri’ye hayatın neyle döndüğünü öğretebilmektir.

2010’un İlk Filmleri

widfara | 28 December 2009 16:54

2010 yılının ilk günü cuma’ya denk geliyor. Ve bugün de biri yerli üçü yabancı olmak üzere 4 film gösterime girecek. Bu filmler ve onlarla ilgili kısa bilgiler;

Yahşi Batı
Yahşi Batı

1- Yahşi Batı

Yönetmen: Cem Yılmaz, Ömer Faruk Sorak, Ali Taner Baltacı
Oyuncular: Cem Yılmaz, Demet Evgar, Ozan Güven, Özkan Uğur, Uğur Polat, Zafer Algöz
Tür: Komedi, western(!)
Konusu: Cem Yılmaz’dan bir “vahşi batı” komedisi. Osmanlı’nın vahşi batıya iki kahramanı göndermesini konu alıyor film. Filmde Cem Yılmaz, daha önce de pek çok kez birlikte çalıştığı Özkan Uğur, Ozan Güven gibi isimlerle çalışmış. Kadroya yeni eklenen başarılı oyuncu Demet Evgar filmin artılarından olacak gibi.
Yahşi Batı’nın gişe canavarı olacağı kesin ama başarılı olacak mı hep birlikte izleyip göreceğiz. Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.