bildirgec.org

renk analizi hakkında tüm yazılar

Kişisel Renk Analizi

oyakomar | 07 June 2012 11:00

Renk ilk görsel etkiyi yapar, çünkü müzik gibi titreşerek bize ulaşır. Rengi yalnızca görmez, […]

web tasarımcılar için 55 renk aracı

GokhanKARAKAS | 01 April 2010 17:07

renk, bir web tasarımının en önemli birimidir. web tasarımına yeni başlamış kişilerin bu renkli ve yeni dünyada profesyonel adımlar atmak için gerekli olan renk eşleme ve daha da önemlisi renk seçmektir. başarı için doğru renk seçimi iyi bir tercih anlamına gelmektedir. Bu yazıda gerçekten sizlere yararlı olacak doğru renkleri ve kombinasyonları seçmenize imkan sağlayacak renk araçları derlendi.
1.color grab
(renk yakalayıcı)

2.colorzilla

3.color rotate

Tasarımcılar İçin Renk Planlama (Color Scheming)

admin | 07 January 2009 09:50

Bir web sitesinde çalışmaya başlamadan önce daima üzerinde çalışacağım bir renk şemasına sahip olmak isterim. Bu sadece estetik sebepler yüzünden değil, ayrıca tutarlılık ve websitesine alışılabilirlik gibi sebepler yüzünden önemlidir. Bazen müşterileriniz iki yta da üç renk şeması ile size geleceklerdir (diyelim iki ya da üç renk), ya da en azından web sitesinin üzerine inşa edileceği bir rengi size bildireceklerdir. Eğer emin değillerse o zaman bana sundukları grafik içeriğe (logo, resimler, simgeler vs.) bakar ve onlar ışığında kendi renk şemamı oluşturmaya çalışırım.

Internet üzerinde, tasarımlarınızın piksel mükemmeliğinde olmasına yardımcı olacak renk kaynakları bulunuyor.

İster aklınızda bir renk şeması olsun, ya da size ilham verecek ve rehber olacak kaynaklar arıyor olun, bu yazımda sizlerle bir dizi renk şeması oluşturmanıza yardımcı olacak kaynakları listelemeye çalıştım.

Color Blender
Renk kaydırma çubuğunu kullanarak ya da doğrudan renginizin RGB değerini girerek site size renk şemasını sunacaktır. Bu sitenin sunduğu bir güzel özellik, oluşturduğunuz renk şemasını photoshop ya da illustrator için indirebilmeniz, ya da kendinize elektronik posta olarak gönderebilmeniz.

Color Schemer Online V2
Şema doğrudan girilen RGB veyea HEX değerine göre oluşturuluyor. Sitenin ayrıca Windows ve Mac üzerinde çalışan yazılım sürümü de bulunuyor.

Color Scheme Genarator V2
Önerilen renk şeması görüntülendikten sonra tek bir değr girn. Şemalar Pastel, Karanlık/Aydınlık, Kontrast ve Solgun olabilir. Sitenin sunduğu bir diğer güzellik de (her ne kadar kaç kişinin işine yarayacağını tam olarak kestiremesem de) görüntülene renk şemasının çeşitli bakış açılarında nasıl görüntüleneceğini de size sunabilmesi (örneğin renk körleri için).

Auranızın Fotoğrafı

Chat Noir 1 | 07 July 2008 14:45

Auranızın nasıl göründüğünü merak ediyor musunnuz? O zaman renk center’da kirlian fotoğrafçılığı tekniğiyle auranızın resmini çektirebilir ve yorum analizini alabilirsiniz. Detaylı bilgiler burada olup iletişim bilgileri buradadır.