bildirgec.org

GokhanKARAKAS

12 yıl önce üye olmuş, 76 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

wordpress blogunuzu yılbaşına hazırlayın

GokhanKARAKAS | 20 December 2010 18:08

2010‘un son anlarını yaşadığımız şu günlerde wordpress blogunuza yeni yıl havasını katacak birkaç temayı sizlere sunuyorum. temalarda seo, widget ve gravatar desteği bulunmakta. mevcut blogunuza tema eklemeden kar yağdırma efekti isterseniz buraya bakabilirsiniz.

1- blue christmas (mavi yılbaşı)
download | demo

widget ve gravatar desteği olan ve ziyaretçilerinizi kar yağışıyla karşılayabileceğiniz bir tema.

2- hello snowman (merhaba kardanadam)
download | demo

widget ve gravatar desteği olan wordpress 2.6 ile uyumlu ve sık kullanılan tarayıcılarda (firefox, internet explorer, safari, opera) sorun yaşamayacağınız bir yıl başı teması.

30 ücretsiz wordpress 3.0 tema

GokhanKARAKAS | 07 August 2010 13:10

wordpress geçtiğimiz aylarda wordpress 3.0‘ı duyurdu. bu sürümle birlikte çeşitli özellikler de bloggerlerin hizmetine sunulmuş oldu. bu sürümle gelen özellikler wordpress-tr‘de aşağıdaki gibi listelendi:

  • wordpress mu, wordpress paketi ile birleşti,
  • dahili menü sistemi,
  • arka planını değiştirebilme yeteneği,
  • varsayılan tema değişti: yeni tema twenty ten,
  • yönetim ekranlarına yardım alanları eklendi,
  • temaları ve eklentileri toplu güncelleme desteği,
  • wordpress yüklemesi sırasında kullanıcı adı ve parola seçme özgürlüğü,
  • yavru tema özelliği.

bu özelliklerin yanı sıra 3.0 ile gelen ücretsiz temalar var. aşağıda, haber, portfolio, personal, magazine gibi 30 adet çeşitli tema bulunmakta.

1. boldy ücretsiz wordpress tema – demodownload

2. spectre ücretsiz wordpress tema – demodownload

3. delta ücretsiz wordpress tema – demodownload

farklı amaçlar için jquery eklentiler ve dersleri

GokhanKARAKAS | 07 July 2010 15:19

jquery eklentiler güçlü bir tabanı olan bir fantastik kaynak. çoğu zaman aynı türde jquery eklentiler karşımıza çıkıp duruyor. aşağıda farklı amaçlar için derlenmiş jquery eklentiler bulunmakta. bunlara hızlıca göz atarsak; yapışkan notlar, sahne efekti puzzle, sanal klavye, gridte akerdeon efekti ile içerik gösterimi gibi uygulamalar bulunmakta.

1. sliding image puzzle (kayan fotograf puzzle) tutorialdownload

fotograflarınızı puzzle haline getirebileceğiniz küçük bir eklenti.

2. quickflip tutorialdownload

quickflip, sayesinde bir öğe üzerinde harika bir görüntü oluşturabilirsiniz örneğin kartvizit görünümü gibi.

3. spritley tutorialdownload

spritley ile flash kullanmadan hareketli headerlar oluşturmak için eşsiz bir örnek.

spam ile mücadele: ücretsiz captcha çözümleri

GokhanKARAKAS | 15 June 2010 17:05

captcha; (completely automated public Turing test to tell computers and humans apart) genellikle web formlar içinde olup gerçek kullanıcıyı bottan ayırt etmek için spama karşı web formu korumak için kullanılır.
captcha scriptler vasıtasıyla spam posta veya her türlü içeriğin web form tabanlı gönderileri engellemektir. bunu genellikle görünümü bozulmuş metini kullanıcının doğrulamasını isteyerek spamın önüne geçmeye çalışırlar. aşağıda spam mesajları engellemek için web formlara yerleştirebileceğiniz ücretsiz çözümler listelendi.

1.Recaptcha

bir çok web sitesinde kullanılan recaptcha, recaptcha.net adresine gmail hesabınız ile giriş yaptığınız taktirde; php, asp.net, python, perl, ruby, java projelerinizde kullanabileceğiniz eklentiyi sizlere sunmakta.
2.Akismet

ilham verici iletişim form arayüz tasarımları

GokhanKARAKAS | 14 June 2010 17:17

iletişim formu arayüzü web tasasarımının önemli bir parçasıdır. iletişim formunun amacı web sayfası yöneticisinden, web sitesi ile ilgili ya da genel olarak (kişisel /kurumsal) bir konu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulan durumlarda kullanılmaktadır. iletişim formunda bulunması gereken kriterler ve kullanıcıya geri dönüş için istenilen bilgiler yeterli düzeyde olmalıdır. bu gereksinim için aşağıda farkllı tarzlarda iletişim form örneklerli listelendi.

1- Tony Johnson

2- Bio-bak

3- Vincentmazza

ücretsiz web uygulama güvenliği test araçları

GokhanKARAKAS | 16 April 2010 14:48

web sitelerinizin güvenliğinde, güvenlik taraması imkanı verecek ücretsiz web uygulama güvenliği test araçları bu makalede listelendi.

1- netsparker community edition (windows)

netsparker, sql injection + cross-site scripting sorunları tespit edebilir. tarama işlemi tamamlandıktan sonra bu konular için çözümler görüntüler.

2-websecurify (windows, linux, mac os x)

websecurify kolay kullanımlı ve otomatik olarak yazılımdaki zayıflıkları test eder, fuzzing teknolojilerini kullanarak web uygulama açıkları tespiteden açık kaynak kodlu bir araçtır. bu araç aynı zamanda çok dil desteği ve genişletilebilir eklenti desteği sunar.

web sitenize cv örnekleri ve şablonları

GokhanKARAKAS | 14 April 2010 16:34

özgeçmiş curriculum vitae (cv); kişinin kendini tanıtabilmesi için bilgi, beceri, sertifikalar, eğitim durumu, iletişim bilgileri, iş durumu, referans gibi etmenlerin toplamıdır.
web siteniz için, aşağıda 5 adet cv şablonu listelendi. örneğin freelance web tasarımı / yazılımı yapıyorsanız, (örnekleri arttırmak mümkün) müşterilerine böyle bir cv sunmanız sizin yararınıza olacaktır diye düşünüyorum.

web tasarımcılar için 55 renk aracı

GokhanKARAKAS | 01 April 2010 17:07

renk, bir web tasarımının en önemli birimidir. web tasarımına yeni başlamış kişilerin bu renkli ve yeni dünyada profesyonel adımlar atmak için gerekli olan renk eşleme ve daha da önemlisi renk seçmektir. başarı için doğru renk seçimi iyi bir tercih anlamına gelmektedir. Bu yazıda gerçekten sizlere yararlı olacak doğru renkleri ve kombinasyonları seçmenize imkan sağlayacak renk araçları derlendi.
1.color grab
(renk yakalayıcı)

2.colorzilla

3.color rotate

wordpress, mobil arayüz araçları ve eklentileri

GokhanKARAKAS | 01 April 2010 09:43

mobil internet ile bloglara ulaşmak son zamanlarda popüler bir yol oldu. wordpress blogunuza eklentiler vasıtasıyla mobil kullanıcılara daha düzgün sayfa gösterimi sunabilirsiniz. aşağıda farklı özelliklerde mobil cihazlar için wordpress arayüz eklentileri bulunmakta.

1. wptogo
wptogo android platformu için basit bir wordpress app. wptogo, kolaylıkla wordpress blog gönderimlerinize olanak verir. 1.9 sürümdeki özellikler:
– tabs
– otomatik taslak kayıt
– büyük ekranlı cihazları destekler

2.wptouch
iphone, ipod touch, android veya blackberry storm gibi dokunmatik mobil cihazları wptouch desteklemekte.
jquery ve ajax görsel efektleri içerir.
– wordpress 2.9 tarafından desteklenir.
– bazı sosyal ağ eklentilerini destekler.

en iyi icon tasarım dersleri

GokhanKARAKAS | 25 March 2010 12:06

web tasarımda iconlar (simgeler) kullanıcıya basit ve etkili bir şekilde mesaj iletmek için kullanılır. kusursuz tasarımın temeli, diğer web bileşenleri ile uyumlu bir arayüz oluşturmaktır. birçok tasarımcı hazır icon kullanmayı tercih eder. bazen projeye aranan kan bir türlü bulunamaz, tasarımcı kendi iconunu oluşturmaya başlar. sizlere hem ilham vereceğini düşündüğüm hemde farklı teknikler kullanılarak birbirinden farklı icon tasarımı oluşturabileceğiniz dersler listelendi.

1- create a golden, vector compass in illustrator
( illusator’da altın renkli pusula oluşturma)

2- design a stylish mail icon
(şık mail icon tasarımı)