bildirgec.org

opengl hakkında tüm yazılar

Limitleri Zorlayan HTML 5 ve WebGl Örnekleri

maxhoper | 04 April 2011 17:40

Mozilla grubu firefox 4 ile birlikte tarayıcısının html 5’e verdiği desteği ve stabilitesini göstermek amacıyla birbirinden başarılı demoların ve tasarımların bulunduğu bir internet sitesi hazırladı.

web o wonder
web o wonder

Söz konusu siteye Web O'(pen) Wonder dan ulaşmak mümkün.
web o wonder ziyaretçilerine html 5 ve/veya webgl ile hazırlanmış özel tasarımlardan örnekler veriyor.
webgl: bilindiği üzere açık kaynak kodlu bir opengl api’si ve javascript ile yazıldı. webgl herhangi bir ekstra yazılım gerektirmeksizin tarayıcı üzerinden 3d objelerin modellenmesinde kullanılabiliyor.

Google Chrome 9 & WebGL

mahirgul | 07 February 2011 11:23

Google Chrome9 Yayında
Google sevilen Internet tarayıcısının yeni versiyonunu yayınladı.

Adobe Flash’a açık kaynaklı bir rakip olarak lanse edilen WebGL, HTML5 ile birlikte zengin 3D deneyimi vaad ediyor.

Buda yakın zamanda çok daha zengin içerikli sayfaları göreceğimiz anlamına geliyor.

Yaşasın açık kaynak.

Bu linklerden WebGL için daha fazla bilgi alabilirsiniz.

KABLO KARMAŞASINA SON!

Beacool | 29 January 2011 13:20

KABLO KARMAŞASINA SON!

Kfa2 Geforce Gtx 460
Kfa2 Geforce Gtx 460

Bilgisayar ile içli dışlı olan herkesin en büyük sorunlarından biri kuşkusuz kablo karmaşasıdır. Her ne kadar piyasada kablo gizleyici, kablo sarıcı gibi çözümler olsa da hiçbiri kablonun olmadığı bir ortamın rahatlarını bu güne kadar yaratamadı.

Google tüm tarayıcıları 3D yapacak

angelsdemos | 23 March 2010 09:41

Google, 3 boyutlu grafik içeriklerinin tümünü internet tarayıcılarda görüntüleyecek ANGLE adındaki yeni projesini başlattı. Bu yeni proje ile internet tarayıcılarının tümü 3 boyutlu olabilir.

Google’ın yeni projesi olan ANGLE (Almost Native Graphics Layer Engine) ile Google, Chrome‘da 3 boyutlu içeriği yayınlamayı planlıyor. Fakat ANGLE projesini sadece Google değil, Microsoft da yakından takip ediyor.

Microsoft‘un popüler işletim sistemi Windows‘un tüm sürümlerinde Direct3D API‘si bulunmakta. Fakat tüm windows işletim sistemlerinde var olan bu api’den farklı olarak gerekli olan OpenGL Api‘leri tüm windows işletim sistemlerinde bulunmuyor.

OpenGL Api‘leri tüm Windows tabanlı tarayıcılarda yer alırsa, WebGL tüm windows işletim sistemlerinde çalışacak. Bu sayede internet tarayıcılarının tümünü WebGL sayesinde 3 boyutlu olarak kullanabileceğiz. WebGL, internet tarayıcılarına 3 boyutlu grafikler ekleme özelliği bulunan bir uygulama olada henüz geliştirilme aşamasında. Ayrıca OpenGL ES 2.0 APIgerektiren bir teknoloji.

Fast Light Tool Kit

jokermeister | 27 April 2007 22:33

fast light tool kit isimli yazılım ile microsoft visual studio 6.0’da mfc ile form hazırlamadan kurtulun. microsoft visual studio.net ortamında da çalışan bu yazılım kolayca arayüz tasarlama, hatta opengl destekli grafikler oluşturmakta birebir. yazılımı şu adresten edinebilirsiniz.

3D web tarayıcısı: uBrowser

eburhan | 13 November 2006 16:35

uBrowser

uBrowser, OpenGL ve Gecko motoru kullanarak web sayfalarını bir geometrik şekil halinde görüntüleyebilen açık kaynak kodlu ilginç bir web tarayıcısı.

Eğer bu ilginç 3D web tarayıcısını denemek isterseniz buradan doğrudan bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.