bildirgec.org

nsa hakkında tüm yazılar

tarihin ilk hack’leri ve hacker’ları

wanadooo | 20 August 2009 15:04

1972 John T. Draper

ilk hack vakası Cap’n Crunch marka mısır gevrekleri ile dağıtılan hediye düdüğün frekansının telefon şirketinin şehirler arası görüşmelere izin veren sinyali ile aynı olduğunu keşfetmesi sayesinde gerçekleşmiş. Daha sonra “Cap’n Crunch” Draper takma adını alan tarihin ilk hacker’ı bu yolla uzun süre ücretsiz görüşmeler yapmış.

1990 Kevin Poulsen

bir zamanlar “dark dante” takma adıyla anılan eski hacker yeni gazeteci-blogger Kevin Poulsen, Pacific Bell telefon şirletini hack ederek, KIIS-FM adındaki radyo istasyonunun düzenlediği yarışmada, 102. arayan olmayı başararak Porsche 944 S2 kazanmış ve adını tüm ülke çapında duyurmuştu. Ancak hemen sonra yakalanan ve belli bir süre hapis yatan Poulsen, artık güvenlik raporları hazırlayan bir uzman olarak hayatına devam ediyor.

Eagle Eye | Kartal Göz

emsvizyon | 21 October 2008 09:30

başrollerini shia labeouf( transformers’da ki eleman ) ve michelle monaghan‘ın paylaştığı eagle eye‘ın yönetmeni d.j. caruso. günümüzde geçen bu bilim kurgu aksiyon filmi esasında bir dramı anlatıyor. kimimize komplo teorisi gelebilen ancak filmde abartılarak da olsa bize sunulan bazı olguları sürükleyici bir şekilde yansıtmaktadır.

eleman hep biryerlere koşuyor
eleman hep biryerlere koşuyor

günümüz dünya politikalarına ve insanlığın teknoloji bağımlılıklarına göndermelerde bulunan film, kimimiz için bir amerika propagandası, kimimiz için bir komplo teorisi ve ya kimimiz için biraz patlamış mısır ve gazoz ile 2 saatimizi öldürmek isteyeceğimiz, film bittikten sonra hiç hatırlamayacağımız boş bir yapım olabilir… ama benim için elbette değil… ancak kartal göz, can atarak taktığımız ve büyük paralar dökerek havasını attığımız elektronik prangalarımızın zincilerinin nereye ne amaçlarla bağlı olabileceğini gözler önüne seriyor… izlenmeli 😉 fragman

Lanet olsun, federaller peşimde!

| 16 March 2008 17:03

Hollywood filmleri de olmasa yanmıştık!
Federalleri, “arabanın içinde kola, hamburger ve
patates yiyen, lanet olası suçluları enseleyen
takım elbiseli adamlar” olarak öğrendik.

***

Günümüzde, insanları kitleler halinde yönetmenin
(sürüler halinde gütmenin) yolu, zihin kontrolünden geçiyor.

Zihin kontrolü yollarından biri de “kavram oyunu”.
Toplumda çokça bilinen, çokça kullanılan ve
önemli anlamları olan kavamların anlamlarıyla oynayarak,
toplumun zihnini bulandırabilir, düşüncelerini yönlendirebilirsiniz.

***

ABD, ulusal güvenliği için -kendi toplumu dahil- dünya milletlerine
karşı zorba ve özgürlüğü kısıtlayıcı eylemler yapıyor.
Bunu tabii ki CIA, FBI ve diğer kurumları aracılığıyla yapıyor.

gündem kime karşı

neoturk | 24 January 2007 02:05

mecliste gizli görüşme
mecliste gizli görüşme

meclis ırak gizli görüşmesinin içeriğini sorgulamayacağım ancak yapılış tarzı ve gerçekten gizli mi onu tartışmak istiyorum…Yaşadığımız şu 2007 yılında meclisimizdeki görüşmenin gizli yapılabileceğine inanmıyorum…
Bilmek istediğim bu 10 yıl boyunca saklanan bilgi kimden saklanmış olacak, sadece ve sadece halkımızdan…Yani bir zarar görecek olan varsa asıl taraf olan halktan gizlenmiş olacak…Çünkü halkın gizli uyduları yok meclis salonuna verici yerleştirecek gizli servis elemanları yok dinleme sistemlerine sahip değil ! böylece tek bilgi körü olan halk olacak…bunun faydasını burda tartışmaya açmayacağım , panik havası , kalabalıkların kontrolü vs vs bir sürü işe yarar bahane ve olumsuz görüş bildirebilirsiniz…işte neden bu görüşmenin gizli kalamayacağına dair bir iki bulgu…
1.550 milletvekilinin olduğu bir ortamda zaten gizlilik diye birşey olamaz sebebi 550 kişi herbirisi en az iki kişi ile temas kurmuş olsa incelenmesi gereken 1100 kişi eder sayı bu kadarla kalmayacağından 100.000 kişilik bir tarama alanı gerekir ve bu kişilerden en az birinin herhangi bir gizli servisin adamı olması ve temas kurduğu milletvekilini böceklemiş olma ihtimali çok yüksektir. ( en iyi ihtimalle ifade edilen tarama alanı)
sözde alınan tedbirler
sağır servis elemanları ve koridorların boşaltılması…medyamızda hep bu ikili cümle dönüyor bu bilginin beni tatmin etmediğini belirteyim…umarım sizi de etmemiştir…böyle basit sorular soran ve basit cevaplarla yetinen bir basına sahip olmak ne kadar kötü!
basit dinleme cihazları (çocuk oyuncağı)
mecliste bilgisayar kullanan varmı acep ?
bir basit sistem daha
milletvekillerimiz kalemlerine kadar üstü başı aranacak mı ? pardon dokunulmazdılar değil mi 🙂
meclisimiz echelon dan haberdar mı ? wikide bile var!
seyredilmesi gereken bir film
milletvekilimiz cep telefonlarını yanlarına alacaklar mı?
meclisimizde bu gizli tutanaklar hangi bilgisayarlarda ve hangi işletim sistemi altında derlenecek ve şu driver dll ADVAPI.DLL dosyası onlarda var mı ?
bazı çözümlerde yok değil
bu çözümler ne kadar güvenilir ? merakıma çare olacak bir cevap yok mu…

eşelon alçağı ne kadar bilgi topluyo?

hafifuyku | 02 August 2001 02:05

Eşelon, (bilerek ch yerine ş ile yazıldı) nedir biliyosunuz, di mi? Hani dünyadaki tüm komünikasyonu dinleyen dev oluşum.

TBTF‘nin enfes bir blog’u, eşelon hakkında bir nebze daha bilgi sahibi olmamızı sağlıyor: bu günlerde Washington Post’da çıkan NSA [Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı] hakkında bir makaleden damlayan minik bir bilgi damlası: “NSA’nın veri toplama sistemi, her üç saatte bir meclis kütüphanesini dolduracak kadar bilgi topluyor”. TBTF’ci abi, oturmuş hesaplamış. birisi 3 sene önce, bu meclis kütüphanesinin (filmler hariç) yaklaşık 20 terrabyte bilgi içerdiğini tahmin etmiş. Temmuz 1998 Scientific American dergisi ise insan bilgisinin toplamının araştırıldığı bir makalede, dünyanın yıllık telefon görüşmelerinin tutacağı yerin bir kaç exabyte (bir kaç milyon terabyte) olduğunu tahmin etmiş. demek ki: eğer NSA saatte 6.3 terabyte bilgi depolayabiliyorsa, bu dünyanın ne kadarının canlı telefon konuşmalarını kapsamaktadır? Cevap: neredeyse 1/5’i.

Windows evimizin arka window’u mu?

hafifuyku | 08 November 1999 12:45

Cryptonym – Research Ne kadar güvenilir bilmiyorum, ama bu adamlar bütün Windows sürümlerine NSA (National Security Agency, Amerika’nın MİT’i) için bir backdoor yerleştirildiğini iddia ediyorlar. Sitede bir de fix var. Bilmiyorum, emin değilim, inanmak istemiyorum,… sadece PiaR da olabilir tabii,…