bildirgec.org

mtv hakkında tüm yazılar

Django ile ORM ve uygulama geliştirmek

admin | 25 November 2010 14:10

Bir önceki yazımda django kurulumundan bahsetmiştim. Şimdi django ile basit bir application geliştirelim.

Öncelikle komut satırında projemizin bulunacağı dizine gelelim. (Örneğin c:projects)
Burada “python c:python27Scriptsdjango-admin.py startproject sinema” komutunu girelim. Sinema adında bir proje oluşturacaktır. django-admin.py scriptini istediğiniz dizine taşıyabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi sinema adında bir klasör oluşturdu. Klasörün içine girdiğimizde 4 adet dosya görmekteyiz.

  • manage.py : projenin genel yönetimini yapacağımız script
  • settings.py : projenin ayarları
  • urls.py : urlleri belirttiğimiz script
  • __init__.py

Projemizi oluşturduk, gelelim yapılandırmaya. Sinema klasörünün içinde settings.py dosyasını düzenleyelim. İlk önce DATABASES dict objesinden veritabanını ayarlayacağız.

Django nedir, nasıl kurulur

admin | 22 November 2010 16:01

Django python üzerinde geliştirilmiş bir web framework’üdür. Django web programlama işini çok daha keyifli hale getiren bileşenler, yardımcılar barındırmaktadır. Türkiye’de çok fazla kullanılmasa da ileride çok daha yaygın olacağı kesindir. Ayrıca python tabanlı olması, uygulama geliştirme işlemini çok daha basitleştirmektedir. Django ile web uygulaması geliştirirken diğer python kütüphanelerini kullanabilmekteyiz. Örneğin bir sinema sitesi yapacağımızı düşünelim, ve bu sinema sitesine imdb.com gibi sitelerden otomatik veri çektireceğimizi düşünelim. Bunu her dilde olduğu gibi python’da da yazabiliriz. Ama önce bir python’un kütüphanelerine göz atıyoruz. Ve bir de bakıyoruz ki IMDbPy adında bir kütüphanesi var 🙂 Bunun gibi bir çok kolaylık daha…

tv bağımlılığınızı azaltacak 5 mükemmel site (online dizi izle, kaydet)

xerre | 30 August 2009 10:29

televizyonun faydalı olup olmadığı sıklıkla tartışılır. ne kadar “aptal kutusu” diye adlandırsak ve her ne kadar eş dost çevresinde “ben tv izlemiyorum” diye bunu karizmaya vuranların sayısı fazla da olsa televizyon, dünya nüfusunun hala büyük bir çoğunluğunun aktif olarak kullandığı kitle iletişim araçlarından biridir. tabii ki bir diğeri de internet.
ve internetle birlikte hayatımıza giren yeni şeylerden biri de internetten tv izleme. televizyonda yayınlanan seviğimiz çeşitli dizileri, filmleri veya programları internetten kolaylıkla bulup izleme imkanımız olduğundan bu seçenek her zaman çok daha akla yatkındır. hem dakikalarca reklam izleme derdimiz de yoktur.
bu bildiride benim de kullandığım ve sizler için de faydalı olabileceğini düşündüğüm 5 muhteşem siteye yer vereceğim.

1 – South Park’ı internetten nasıl izleyebilirim?

SouthPark Studios internetteki Southpark koleksiyonlarının en iyisine sahip olan bir site. online olarak 13 sezonun tüm bölümlerini kesintisiz izleyebiliyorsunuz. hd kalitesinde olmamasına rağmen genelde iyi kalitede olan bölümler, resmi kanalında yayınlandığı zamandan itibaren en geç bir gün içinde sitede yerini alıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemek Kredi Kartı Kampanyası

NLPMaster | 28 July 2009 13:49

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV ödemek isteyenler internet sitesinden ödeyerek banka sırası beklemeyebilirler.
Ayrıca Araba Bandrolünüzü Gelir İdaresi Başkalığı’nın internet sitesinden ödediğinizde Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili bazı banka kampanyalarından da yaralanabilirsiniz.
Card Finans Sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemelerini peşin fiyatına 3 taksitle yapabiliyorlar.
Kampanya detayları kampanyalar sitesinde şu şekilde yer almış:
Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi
Motorlu taşıttlar vergisi ödeme sitesi burada

Brüno – Bir Gay’in Dramı

dogan626 | 04 July 2009 12:49

Sacha Baron Cohen yine yapacağını yaptı. Ali G’de rapçi, Borat’ta Kazakistanlı bir televizyoncu olarak karşımıza çıkan Cohen bu sefer de eşcinsel bir modacı olarak karşımızda. Da Ali G Show isimli televizyon programında yarattığı karakterlerden biri olan Brüno, 10 Temmuz’da Avrupa’da, 14 Ağustos’da da ülkemizde vizyona girmeye hazırlanıyor.

MTV ödül töreninde Eminem’in uzerine yaptığı inişle skandal yaratan Cohen, yeni filminin reklam için birbirinden ilginç fotoğraflar da yayınlıyor. Hatta bir lise futbol takımıyla çektirdiği fotoğraflar okul müdürünün işinden olmasına sebep olmuş.

Film, dizinin bittiği yerden devam ediyor. Avusturyalı bir modacı olan Brüno hala kendi kurgusal şovu olan “Funkytime with Brüno” için çalışmaktadır.

Isle of MTV 2009 -Lady GaGa ve Black Eyed Peas ve dahası

shaylla | 15 June 2009 23:49

3-8 Temmuz Malta Muzik Haftası.
8 Temmuz Mtv’nin düzenlediği ücretsiz konserler günü olacak.Lady GaGa,The Black Eyed Peas, Metro Station ve Esmée Denters 50.000 kişiye canlı performanslarını sergileyecek.
Mtv rüya gibi bir Malta seyahati, bu muhteşem etkinliğe 2 kişilik vip bilet ve ünlülerle tanışma fırsatı sunuyor.
Yarışmaya katılmak için tıklayın
Bu yaz bir değişiklik yapıp arkadaşlarınızla Malta’ya gidebilirsiniz.Her bütçeye göre konaklama imkanları var.İki kişilik oda fiyatları 30 TL den başlıyor.Buradan ucuz malta otellerine ulaşabilirsiniz.

MTV Movie Awards 2009

cheerleader | 04 June 2009 16:54

MTV’nin 17 senedir dağıttığı film ödülleri, bu sene de 31 Mayıs gecesi sahiplerini buldu. Ödüllerin çoğu hem edebiyatta hem sinemada bu seneye damgasını vuran Twilight’a gitti… İşte Mtv Movie Awards 2009 ödül kategorileri ve ödüllerin sahipleri…

En İyi Film: Twilight
En İyi Kadın Oyuncu: Kristen Stewart – Twilight
En İyi Erkek Oyuncu: Zac Efron – High School Musical 3: Senior Year
En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu: Ashley Tisdale – High School Musical 3: Senior Year
En İyi Çıkış Yapan Erkek Oyuncu: Robert Pattinson – Twilight
En İyi Komedi Performansı: Jim Carrey – Yes Man
En Başarılı Kötü Karakter:Heath Ledger – The Dark Knight
En İyi Dövüş Sahnesi: Robert Pattinson vs. Cam Gigandet – Twilight
En İyi Öpüşme Sahnesi: Kristen Stewart ve Robert Pattinson – Twilight
En Başarılı Şaşırtıcı Sahne: Amy Poehler – Baby Mama
En İyi Film Müziği: “The Climb” – Miley Cyrus, Hannah Montana: The Movie

Mtv eğlencesi : ”Jackass The Movie”

gorcun | 18 May 2009 12:24

Jackass: The Movie
Jackass : The Movie

Amerika’da, Mtv kanalında yayınlanan Jackass programının ilk uzun metraj filmi olan Jackass the Movie 2002 yılında Jeff Tremaine tarafından çekilip piyasaya sürülmüş. Baş deli Johnny Knoxville olmak üzere gruptaki herkes olabildiğince çılgın ve uç aksiyonlara girmekten kaçınmazlar.Johnny Knoxville dışında kaykaycı Bam Margera, Chris Pontius, Steve-O, Dave England, Brandon Dicamillo, Ehren McGhehey, Jason “küçük adam” Acuna ve Ryan Dunn ekipteki diğer isimler. Jackass’in formatı ekiptekilerin kendi aralarında genellikle kendilerine zarar veren bazen komik bazen tiksindirici şeyleri yaparak bu kısa görüntüleri programda yayınlamalarından oluşuyor.

Jackass: The Movie
Jackass: The Movie

Yaptıkları şeyler arasında yaşlı insan kılığında etrafta dolaşarak insanlara küfür etmek, mağazalardan bir şeyler çalmak, araba kiralayıp arabayı dümdüz edip geri getirmek, vücutlarının belli yerlerine elektrik vermek, kalabalık Japonya sokaklarında panda kostümleriyle ve çeşitli garip şekillerde gezmek, acı sosları burundan çekerek kusmak ve daha bir çok ekstrem hareket söylenebilir.

müyap arşivinden en iyi şarkılar seçmesi

kahramancayirli | 12 January 2009 16:43

gölge çiçeği gibi şarkılarla dönmesini hayal ettiğimiz reyhan karaca
gölge çiçeği gibi şarkılarla dönmesini hayal ettiğimiz reyhan karaca

mtv türkiye’nin internet sitesine kısa bir süre önce müyap arşivi eklendi. yaklaşık 2800 türk klibinin sitede istendiği an izlenebilmesi anlamına gelen bu gelişme, benim gibi youtube’larda 90ların klipleri peşinde koşanları epey tatmin edeceğe benziyor.

nostalji listemizde 2 şarkısıyla yer alan eda özülkü
nostalji listemizde 2 şarkısıyla yer alan eda özülkü

tüm şarkıları, klipleri bir bir taradım ve sevdiğim şarkılardan oluşan bir nostaljik pop müzik listesi hazırladım. tabii listede bulunması gereken pek çok şarkıyı göremeyebilirsiniz çünkü sadece mtv türkiye sitesinde müyap arşivi içerisinden seçtiğim klipli şarkılar bunlar.