bildirgec.org

method hakkında tüm yazılar

mySQL’de Recordcount (Toplam Kayıt) Kullanımı

lazaronnie | 30 March 2009 12:39

Microsoft firmasının access ismini verdiği veritabanı uygulaması ile projeler geliştiren arkadaşların bildiği gibi ado bileşeninin recordset sınıfı bize uygulamalarımızda bir çok kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan birisi de bir sql sorgusu çalıştırdığımızda recordset nesnesine ulaşarak etkilenmiş kayıt sayısını alabiliyoruz.

Ancak bahsettiğimiz recordset sınıfı mySQL ile çalışırken bir takım problemler çıkarmaktadır. Mesela recordcount metodu çalışmamaktadır. Hal böyle olunca mySQL ile toplam kayıt sayısına erişemeyeceğimiz kanısına kapılmamız normaldir. Ancak durum öyle değil. Kayıt sayısına erişmek için mySQL’in de 1’den fazla yöntemimiz bulunuyor. Şimdi sırasıyla bu yöntemlere bakalım.

CodeIgniter’da Adres Yönlendirme

fatigue | 30 March 2009 11:33

CodeIgniter’ın ulaşımı, yapısı gereği site_adı/controller_adı/method_adı/degisken1/degisken2 olarak kuruludur. Ancak bazı durumlarda controller dosyası tek bir method’tan oluşabilir. Bu method index() ismini verdiğimiz varsayılan method olabileceği gibi herhangi bir isimle yazacağımız bir method da olabilir.

Bu durumda sayfaya ulaşım adresini klasik adres yolu ile gereksiz yere uzatmamak için, method_adı kısmını kaldırmak daha doğrudur. Bu işi iki yolla gerçekleştirebilir. Birincisi, MY_Router.php isimli kütüphane dosyasını yazarak bunun içinden yönlendirme; ikincisi ise, Remap fonksiyonu ile çözme.

jQuery ile Kolay AJAX Uygulamaları Üretin

lazaronnie | 26 March 2009 14:33

Bildiğiniz gibi jQuery bir çok javascript işlemini daha basit ve anlaşılır hale getirmiş bir kütüphanedir. AJAX’ta javascript’in en büyük nimetlerinden biri olduğu için, en ünlü kütüphanelerde olduğu gibi jQuery içindeki yerini almıştır. Proje geliştirebilmek için öncelikle web sayfalarınıza kütüphanenin son sürümünü sitesinden indirerek dahil etmelisiniz.

Şimdi bir örnek verelim;

1
<script src="http://arsiv.pilli.com/jquery.js"></script>

1
2
3
4
5
6
7
8
$.ajax({
type: "POST",
url: "http://google.com",
data: "q=kodaman&deneme=abcd",
success: function(mesaj){
alert(mesaj);
}
});

type nesnesi, yapacağınız isteğin yollanma türüdür. Nasıl ki html formlarda veri gönderimi yapabiliyorsak, ajax ile de yapacağımız talebin yanında çeşitli değişkenleri sunucuya gönderebiliyoruz.

C# – Dinamik DLL İşlemleri

admin | 22 January 2009 11:00

2 ay önce çalıştığım yerde bir arge projesi için görevlendirilmiştim. Yapacağım iş “dinamik olarak windows servislerini yönetme” olarak adlandırılmıştı.
Herbir servis için ayrı ayrı windows servisleri yazmaktansa, bir framework geliştirilecek, bu framework veritabanından eklenen dllleri ayrı ayrı threadlerde çalıştıracak, dlller ise kendi başına çalışmaya devam edeceklerdi.
Bunun için gerekli olan en büyük iş dlli dinamik olarak yüklemek ve ilgili metotları çalıştırmaktı. Bu kapsamda yazmış olduğum kodu sizlerle yaplaşıyorum. Örnekte dinamik olarak sms göndereceğimiz bir sistem geliştiriyoruz.
Dilerseniz koda geçelim:

tasarımdan direkt ürüne ( cad to metal ) arcam ab

neoturk | 15 October 2007 01:39

arcam ebm
arcam ebm

Yeni teknolojinin kapağı açıldı. Üretimde hız, maliyet düşüklüğü, rekabette öne geçme vb. cümleler sizi heyecanlandırıyorsa ve dahi metal işleri sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, işte size ARCAM
1. Üç boyutlu modelle

3d
3d

2. Electron Beam Melting (EBM) (elektron ışınımıyla eritme)(toz titanyumu vb metalleri)

ebm
ebm

3. İşte burda sıfır hataya yakın son ürün , hemen makinenden al kullan

dişli
dişli

Daha fazlasını video anlatsın. Bir diğer kaynak da burada.

smalltalk squeak

zehirli_ | 03 October 2007 11:01

OOL dediğimiz nesne tabanlı programlama dillerinin babası olan smalltalk (Python ve Ruby ve daha birçoğu buradan feyz alırlar) türevi olan herşeyin bir imaj olduğu class ve methodlarla program yazabileceğiniz squeak i inceleminizi tavsiye ediyorum.Konu ile ilgili arkadaşın biri azda olsa Türkçe paylaşımda bulunmuş.ilgilenenlere