bildirgec.org

measurement hakkında tüm yazılar

Kapsamlı bir dönüştürme listesi

xururuca | 08 September 2007 21:03

İşlerinizde kolaylık sağlayacak 101 dönüştürme aracı.
Listeden bazı başlıklar:

  • Sesle ilgili dönüştürücüler
  • Video dönüştürücüler
  • İmaj/resim dönüştürücüler
  • Pdf,Excel,word,power point dönüştürücüler
  • Ölçü dönüştürücüler
  • Tarih/zaman dönüştürücüler
    ve daha fazlası için:

Cüzdanınızdaki Kumpas

zabun | 04 July 2006 12:49

Cüzdanınızda incecik, paslanmaz çelikten bir kumpasın yer tutacağını sanmam ama fazlasıyla iş görebileceğini iddaa edebilirim. Bu kumpasla, kavisli cisimlerin milimetrik ölçümleri yapılabiliyor çünkü esnek bir yapısı var.

EIGER TOOL Pocket Gage “Caliper”

Raytek: İnfrared Termometre

zabun | 03 July 2006 13:30

Kapağını bile açmadan bir fırının istediğiniz sıcaklığa ulaşıp ulaşmadığına nasıl bakabilirsiniz? Bir işlemci fanının hangi bölgeleri daha iyi soğuttuğuna nasıl bakabilirsiniz? Ya da evinizdeki sobanın, mutfağınızdaki tencerenin sıcaklığını dokunmadan öğrenebilir misiniz ? Dolabınızda bazı şeyler erken bozuluyor, acaba buzdolabınızın o bölgesine, yeterince soğuk hava ulaşmıyor mu? Tüm bunları ölçümlendirmek, infrared bir termometre ile mümkün. Bir tabanca şeklindeki cihazın tetiğine bastığınızda, bir lazer hüzmesi çıkıyor. Bu lazeri doğrulttuğunuz yerin sıcaklığı, LCD ekrandan okunuyor. Temel işleyişi kızılötesi ışınların tespiti ilkesine dayanıyor. Yıllardır mühendislerce kullanılan bu tür cihazlar, artık bazılarımızın evlerinde bile var.

Handheld infrared thermometers
Raytek MT4 Laser Thermometer

L.A.S.E.R. ile Mesafe Ölçümü

zabun | 30 June 2006 16:40

Topograf, kartograf, jeolog, arkeolog, emlakçı, mimar ya da mühendis vb. iseniz doğru mesafe ölçümlendirme sizin için önemlidir. Leica DISTO™ A6, LASER kullanarak kesin ölçüm yapmanızı sağlayan cihazlardan biri. Ölçüm erimi 0.05 ila 200 metreye kadar olan cihaz, yerleşik BLUETOOTH® modülü ile PC’ye veri aktarımı yapabiliyor. 2 AA 1,5V pil ile çalışıyor.

Leica DISTO™ A6

Ayakmetre Zamazingosu

zabun | 28 June 2006 12:33

Bir ayakkabı almaya gittiğinizde mağazada size uygun boyutlardakini bulana değin bir kaç ayakkabı giyip-çıkardığınız olmuştur. Bazen ayak numaranızı bilseniz bile alacağınız ayakkabının üretildiği yere göre (Amerikan boyut standartlarıyla, Avrupa boyut standartları farklı olduğundan) numaralandırması farklı olduğundan, yine de bir kaç değişim yapmanız olasıdır. Brannock Device® sayesinde ayakkabı denemeden önce ayağınızın genişliğini ve uzunluğunu ölçmeniz mümkün. Bu sayede ilk denediğiniz ayakkabı en uygunu olabilir.

Brannock Device®

DinoLite Dijital Mikroskop

zabun | 24 June 2006 09:41

DinoLite, televizyonunuza/bilgisayarınıza bağlanabilen, kendinden aydınlatmalı, oldukça ufak boyutlarda bir dijital mikroskop. Araştırmacı bir kişilikseniz mutlaka ihtiyaç duyacağınız bir zamazingo. Soğanın zarından tutun, tekstil ürünlerindeki mite’lara kadar, herşeye yakından bakabilirsiniz. LED aydınlatmalı cihaz, 10x ila 500x büyütme yapabiliyor. CMOS yongası, 30fps yakalama hızına sahip. Baktığınız zemindeki herhangi iki nokta arasında, uzaklık ölçümü bile yapabiliyor.

DinoLite Digital Microscope