bildirgec.org

kodlama hakkında tüm yazılar

Ekip çalışmasının yeni adı: Kodingen

KenanBalamir | 26 August 2010 09:44

kodingen
kodingen

Yeni farkettiğim bir servisten bahsedeceğim bu bildiride. Servisin (sitenin) adı Kodingen. Kodingen, adından da anlaşılacağı üzere kodlama demek. Sitenin yaptığı iş ise “Online Collaboration” yani iki veya daha fazla kişinin ortak olarak gerçekleştirdikleri projeleri, eşzamanlı etkileşim içerisinde daha verimli kullanabilmelerini sağlamak. Kısacası takım çalışmasını mümkün olduğunda verimli hale getirmek.

kodingen
kodingen

Kodingen’in ücretsiz sağladığı geliştirici hesabı ile kendi FTP’lerinize bağlanabiliyor ve dosyalarınıza shell erişimi sağlayabiliyorsunuz. Kodlarınızı Bespin, Codemirror, Ymacs, Pixlr, Aviary gibi kod tanımlayıcıları destekleyen editörlerde, sanki çevrimdışı editörlerde kodlar gibi yazabiliyorsunuz. Takım çalışması için kendi takımınızı oluşturabiliyor, arkadaşlarınızı takıma dahil edebiliyorsunuz. php, perl, python, django, ruby on rails, fastcgi gibi dillerde yazılmış uygulamalarınızı düzenleyebiliyor, sistemde oluşturulan front-end ve back-endtasarımcılar için açılan gruplara katılabiliyor, etkileşim içerisine girebiliyorsunuz. Şimdiye kadar 133 binin üzerinde görev gerçekleştirilen sistemin kodlayıcıları da Sinan ve Devrim Yaşar adında iki Türk.

Ajax vb. kodlamalarla yapılmış sayfada açılan pencere (Örn:Facebooktaki gibi)

allii | 29 April 2010 14:44

merhaba arkadaşlar
tam 1 aydan fazla süredir bu konuyu arıyorum ama hala bulamadım ne yazıkki.

Facebook taki örneğin bir linke tıklayınca sayfada küçük ajax pencereleri açılıyor ya işte öyle bir kodlama arıyorum. Php ile değil de asp ile çalışıyorum ama farketmez tabi ki kodlaması önemli. Umarım bahsettiğim örnekten demek istediğimi anlamışsınızdır arkadaşlar. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Sayfamdaki bir linke tıklayınca güzel küçük bir pencere açılıcak ve o pencereden ben veri gönderilmesini sağlamak istiyorum. Oradaki kutucuklar kullanıcı tarafından doldurulup gönderilecek kullanıcı yeni bir sayfaya girmesine gerek kalmadan 😉
Yardımlarınızı rica ediyorum.
Şimdiden teşekkürler .

işte karşınızda jQuery ile Hazırlanmış Markitup Editor

Flashcentury | 23 December 2009 09:32

Markitup Editor
Markitup Editor

Web site Admin panellerinde, Bloglarda veya arzu ettiğiniz herhangi bir uylamanızda bazen bir editöre ihtiyaç duyabilirsiniz. Markitup editor textarea üzerinde kurularak size online editör hazırlama imkanı sunuyor.

Markitup Editor
Markitup Editor

Kullanımı ve kurulumu oldukça kolay olan Markitup Editorun plugin desteği de bunuyor. Örneğin “Lorem ipsum” isimli eklentisi ile tek tıkla anlamsız kelimeler veya “Date of the day” eklentisi ile bugünün tarihini zahmetsizce ekliyebiliyorsunuz. Tabii ki tek marifeti plugin özelliği değil.

Buyrun bazı özelliklerine göz atalım;

İlham verici 404 Sayfası Tasarımları

angelsdemos | 14 December 2009 16:51

404 sayfası diyip geçmemek lazım.Klasik 404 sayfası yerine kendiniz yaptığınızda sitenizle uyumlu ve yaratıcı olmalı.Ziyaretçiler için sinir bozucu olan bu kırık linkten içeri girdiklerinde sitenizin 404 sayfasında bile onları gülümseten yada şaşırtabilen sayfalar yapılabilir.İşte ilham verici farklı 404 sayfası çalışmaları ;

1 – Openendedadventure

2 – Fry wiles

Sizin vaktiniz kaç $ ediyor?

socialmouse | 10 December 2009 15:33

İnternet’le az çok ilgilenen insanların bir süreden sonra kendilerine “internet’te çok zaman harcıyorum, acaba bu zamanımı nasıl daha iyi değerlendirebilirim?” şeklinde bir soru yöneltmesi neredeyse kaçınılmazdır. Eğer bu sorunun altında yatan amaç zamanı nakite çevirmek ise sizlere bir kaç önerim olacak.

Daha önce burada, burada ve eminim doğrudan yada dolaylı bir çok bildiride bu sitelerin bazılarından bahsedilmiş. Ancak bu bildirilerde bahsi geçen bazı sitelerin dışında adı sanı bilinmeyen ve bildirgeç insanlarına faydası olabileceğini düşündüğüm siteler de var. Bunları bir araya getirip toplu ve geniş kapsamlı bir bildiri yazmak istedim.

Kodlama Bilmeden Web Tasarım Yapma Programı ve yanında 20 adet tema

Sympathiquee | 01 December 2009 16:18

web page maker şirketinin yayımladığı bu program sayesinde web tasarım için kodlama bilmenize gerek yok. program tasarımınızı hayal gücünüzle birleştirip kendisi kodluyor ve ortaya müthiş profesyonel tasarımlar çıkabiliyor. içerisinde bulundurduğu olağanüstü javascriptlerle tasarımınızı görsel olarak süslüyor ve ziyaretçilerinize hazırladığınız web sitesini sevdirebiliyor. ayrıca web tasarım esnasında müthiş profesyonel kodluyor ve xhtml hatalarını neredeyse sıfıra kadar indirebiliyor.

web tasarım esnasında menü dahi herşey program tarafından yaptırılabiliyor. programın yanında ek bir program kurmanıza gerek kalmıyor.

FriendFeed Uygulamaları

JaAaa | 22 August 2009 17:56

Facebook‘un satın almasıyla hayli gündeme gelen FriendFeed internette popüler siteler arasında yerini çoktan aldı. Oldukça kullanışlı vekullanıcıları kendine çeken FriendFeed içinde çeşitli uygulamalar çoktan yapılmaya başladı. Yazımızda göze çarpan bu uygulamalardan bahsedeceğiz.

1. FFOldAvatars