bildirgec.org

kirsten dunst hakkında tüm yazılar

The Virgin Suicides (1999)

queennothing | 28 August 2011 12:30

The Godfather serisinin yönetmeni Francis Ford Coppola’nın kızı olan Sofia Coppola‘yı “Lost In Translation” adlı yapımdan biliyoruz. Yönetmenin 1999 senesinde çektiği sinema filmi “The Virgin Suicides“, Jeffrey Eugenides’in romanından uyarlandı. Dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen film festivallerinde çeşitli ödüllere layık bulunan yapımda Altın Küre adaylığı bulunan Amerikan aktris Kirsten Dunst, Amerikan aktör Josh Hartnett, James Woods, Danny DeVito, Scott Glenn, Michael Pare, Hanna Hall, A.J. Cook, Chelse Swain ve Robert Schwartzman gibi isimler rol alıyor. Bütçesi 6 Milyon Doları bulan film, Türkçe’ye ‘Masumiyetin İntiharı’ olarak çevrildi.

All Good Things (2010)

queennothing | 22 December 2010 10:01

Bugüne kadar sinema filmlerinin müzik bölümlerinde çalışmış ve bir kısa film ile bir belgesel çekmik olan Andrew Jarecki‘nin ilk uzun metraj denemesi olan “All Good Things“, 2010 senesinde vizyona girdi. Marcus Hinchey ve Marc Smerling’in senaryosunu yazdığı filmde Oscar adaylığı bulunan 1980 doğumlu Kanadalı aktör Ryan Gosling, Amerikan aktris Kirsten Dunst ve Frank Langella rol alıyor.Romantizmi ve gerilimi birarada tutan film, eleştirmenlere göre ‘kopuk’ olarak yorumlansa da All Good Things, vermek istediğinden fazlasını verebilmiş gibi görünüyor.

1971, Ocak ayından 2003, Kasım ayına dek New Yorki Los Angeles ve Texas’ta yaşanan olaylardan esinlenilerek çekilen film, güzel aktris Dunst’un depresyon sebebiyle yattığı rehabilitasyondan çıktıktan sonra rol aldığı ilk yapımdır.

Kirsten Dunst’ın rehabilitasyon günlükleri

desmondhume | 10 December 2010 13:46

Kirsten Dunst yakın zamanda geçirdiği depresyon zamanlarını korkunç olarak tanımladı.

Örümcek Adam’ın Mary Jane’i 28 yaşındaki Dunst, 2008 yılında Utah’ta uyuşturucu ve alkolizm tedavisi söylentileri arasında depresyon tedavisi görmüştü. Blackbook dergisine ailesi ve arkadaşlarını kendisini savunmak zorunda bıraktığını bu durumdan çok rahatsız olduğunu açıkladı.

İnsanlarla konu hakkında konuştuğunda bir yerden sonra herkesin soru sormaya hakkı varmış gibi bir durum oluştuğunu belirten Dunst, bunun kendisine iyi gelmediğini de ekledi.

“Spider-Man 4″ten yeni haberler…

queennothing | 24 January 2010 16:30

2007 senesinde “Spider-Man 4“ün çekileceği haberleri her yana yayılmıştı bildiğiniz gibi. Ancak, kısa bir süre önce dördüncü filmde bazı değişiklikler meydana geldi ve doğal olarak filmin iptal olabileceği söylentileri yayıldı. Zira, hem yönetmen hem de başrol oyuncusu filmde yer almayacaklarını açıklamışlardı. Bunun üzerine yeni süper-kahraman arayışları başladı, tabii bir de yönetmen.
Bir kaç hafta evvel gelen bir habere göre filmin aksamayacağı, 2012 senesinde vizyona gireceği söylendi. Burdan anlıyoruz ki, yapımcılar gerçekten yeni bir Örümcek Adam arayışında. Onlar arayadursun, filmi yönetecek zat nihayet açıklandı; Mac Webb! Bu isim herkesi şaşırttı, çünkü Webb‘in yönetmenlik kariyerine bakacak olursak, son zamanlarda romantik/komedi dalında en çok konuşulan yapımlardan biri “(500) Days Of Summer” ve bir kaç da müzik videosu var.

How to Lose Friends & Alienate People (2008)

turictanyel1 | 04 May 2009 13:05

İzledikten sonra hiç bir etki bırakmayan, Simon Pegg iticiliği uyandırmış bu film için söylenecek pek bir şey yok. Eğlenebileceğimi düşündüğümden umutla izlemeye başlamıştım ancak sevdiğim romantik komedi formatlı filmlerden çok daha farklı olduğunu görmek yıkıcı bir etki bıraktı. Simon Pegg başrol için kötü bir tercih olmuş. Zorla komik olmaya çalışan, kötü dans eden başka birini bulmaları çok zor olmuş olsa gerek ki Simon Pegg’i tercih etmişler, ayrıca Kirsten Dunst ile fazla kötü bir çift olmuşlar yoksa onun yanında örümcek adamdan başka birini görmek istemediğimden mi böyle düşünüyorum? Filmi daha izlemeden sadece afişine bakarak bir hikaye uydurmanız istense filmin konusuyla ancak bu kadar aynı olabilir. Her şeye rağmen Jeff Bridges‘ı ve tekrar görmek güzeldi. En azından filmin kalitesini artırmış. Filmin anlatıcak pek bir konusu yok ama kısaca şöyle: komik adam ünlü olmaya çalışır, bu yolda tüm fedakarlıkları almaya razıdır, hırslıdır, şanslıdır da, hatta o şans ona ünlü olmak için yeterlidir. Güzeller güzeli oyuncu Sophie Maes‘ e aşıktır. Film Sidney’nin Sophie’yi elde etme yolunca gerçek aşkını bulma öyküsünü kendi çapında yaşadığı mizah anlayışıyla anlatır.

Vampir de olsa insan insandır! : ”Interview with the Vampire (Vampirle Görüşme)”

gorcun | 17 April 2009 12:01

Interview With The Vampire
Interview With The Vampire

Interview with the Vampire, Anne Rice‘nin aynı adlı romanından uyarlanan 1994 yapımı film Neil Jordan tarafından yönetilmiş. Film bir vampir filmi olmasına rağmen korku ya da gerilim filmi değil. Dram hikayesi olarak görülebilir. Farklı bir vampir hikayesiyle karşımıza çıkan filmde Hollywood’un ünlü yıldızları boy gösteriyor .
Louis rolünde Brad Pitt, Lestat rolünde Tom Cruise, gazeteci Danie rolünde Christian Slater, Armand rolünde Antonio Banderas ve küçük kız Claudiarolünde ise 12 yaşındaki Kirsten Dunstfilmin yıldız oyuncularından sayılabilir.

Interview With The Vampire
Interview With The Vampire

Filmin hikayesi buradan itibaren izlemeyenler için spoiler içerebilir. Film bir vampir olan Lestat’ın (Tom Cruise) 18.yüzyılda soylu bir insan olarak yaşayan Louis (Brad Pitt)‘i ısırırak vampir yapması hikayesiyle başlar. Günümüzde bu hikayeyi gazeteciye (Christian Slater) anlatan ve inandıran Louis hikayesini sonuna kadar anlatmaya karar verir.
Hikaye ilerledikçe Louis’in vampir olduktan sonra insancıl duygularını kaybetmediğini ve temel besin ihtiyacı olan kanı insanlara zarar vermemek için en zor yollardan yapmaya çalıştığını öğreniriz. Sıçan, fare, köpek gibi hayvanların kanlarıyla idare etmeye çalışan Louis bir yandan kendini bu hale getiren Lestat’e isyan ederken bir yandan doğasıyla baş etmeye çalışır. Ama bu duruma daha fazla dayanamayıp küçük bir kızı (Kirsten Dunst) ısıran Louis kızın aralarına katılmasıyla doğasıyla savaşmaktan vazgeçip küçük kızı yeni yaşama umudu olarak görmeye başlar.

Kirsten Dunst
Kirsten Dunst

Ama Lestat yine aralarına girip olaya yeni boyutlar katmaya kararlıdır. Film dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarından oluşmasına rağmen bir gişe filmi değildir. İnsancıl, dramatik, farklı bir vampir filmi olarak başarılı bir yapımdır. Oyuncular rollerinde başarılı performanslar göstermişlerdir. Lestat rolünde Johnny Depp‘e teklif götürülmüş ama bu gerçekleşmemiştir.

Mona Lisa Smile

| 04 March 2009 14:35

Yönetmen : Mike Newell
Senaryo : Lawrence Konner, Mark Rosenthal
Oyuncular: Julia Roberts, Kirsten Dunst, Julia Stiles, Maggie Gyllenhaal, Ginnifer Goodwin, Dominic West, Juliet Stevenson, John Slattery, Marcia Gay Harden, Topher Grace
Görüntü Yönetmeni : Anastas N. Michos
Müzik : Rachel Portman
Yapım : 2003-ABD

1950’lilerde geçen film, feminist tarihinin aşamalarına götürüyor bizi. İdealist sanat tarihi öğretmeni Katherine Watson(Julia Roberts), New England eyaletinin ünlü Wellesley Kızlar Koleji’ne eğitmen olarak gelir. Burada çağdaş bir eğitim ortamı bulacağını ümit ederken; okul, dışarıdan çok iyi görünse de garipsenecek kadar tutucu bir yönetime sahiptir. Okulun sabah saatlerinde Fizik ve Fransız edebiyatı okunurken, diğer saatlerinde genç kızlara yemek yapma, çay servisi gibi düzenlemeleri, yani kadınca işler öğretilir. Amaçları, tutucu mantıklarına göre, bir genç kız için en önemli geleceği okuldan mezun olunca iyi birer koca bulabilmeleri.