bildirgec.org

jeanne moreau hakkında tüm yazılar

Les cent et une nuits de Simon Cinéma (1995)

queennothing | 28 November 2011 19:01

Sinemanın 100. yılı şerefine hoş bir film çekmek isteyen Agnes Varda, 1995 senesinde karşımıza “Les cent et une nuits de Simon Cinéma” ile çıktı. Senaryosu yine Varda tarafından yazılan film, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı adayı oldu. Fransız aktör Michel Piccoli‘nin başrolünde yer aldığı ve Julie Gayet’in yardımcı rolü üstlendiği filmde Marcello Mastroianni‘den Jean-Paul Belmondo‘ya, Sandrine Bonnaire’den Jean-Claude Brialy’e, Catherine Deneuve’den Alain Delon’a, Clint Eastwood, Jeanne Moreau, Jane Birkin, Isabelle Adjani, Harrison Ford, Gerard Depardieu’ya kadar bir çok ünlüyü görmek mümkün. Orjinal süresi 100 dakika olan film, İngilizce’ye “A Hundred and One Nights” olarak çevrildi.

Fransız – Kadın komedisi; Viva Maria! (1965)

queennothing | 04 November 2011 20:48

1995 senesinde yaşamını yitiren Fransız yönetmen Louis Malle‘nin çektiği sinema filmi “Viva Maria!“, 1965 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Jean-Claude Carrière ile Malle tarafından yazılan yapım, Fransız Sineması’nın en hoş kadın filmlerinden biridir. Başrollerinde Fransız aktris Brigitte Bargot ile yine Fransız aktris Jeanne Moreau‘nun birlikte rol aldıkları film, Bardot’a ‘En İyi Yabancı Aktris’ dalında BAFTA adaylığı getirirken, Moreau’ya BAFTA kazandırdı. 2,5 Milyon Dolar ile tamamlanan yapım, Meksika’da çekildi. 1907 senesinde geçen film, Bardot’un sinemasal kariyerine sadece güzel değil, aynı zamanda ‘kendi ayakları üzerinde durabilen kadın’ sıfatını kazandırmasıyla öne çıkıyor.

Kafka’nın Dava’sından; Le procès (1962)

queennothing | 29 August 2011 11:34

Hollywood’a yepyeni bir sayfa açmış olan Orson Welles, 1915 ile 1985 tarihleri arasında yaşamış usta bir yönetmen, yapımcı ve başarılı bir aktördür. Edebiyat dünyasında büyük tartışmalara sebebiyet veren Franz Kafka’nın ‘Dava’ adlı eserinden uyarlanan “Le procès“de 1992 senesinde yaşamını yitiren aktör Anthony Perkins, 1928 doğumlu Fransız aktris Jeanne Moreau, Michael Lonsdale, Romy Schneider, Elsa Martinelli, Arnoldo Foà ve Welles’in kendisi rol alıyor. Çekimleri Fransa, İtalya ve Hırvatistan’da tamamlanan ve orjinal süresi 118 dakika olan film, İngilizce’ye ‘The Trial’, Türkçe’ye de ‘Dava’ olarak çevrildi. Welles’in en iyi filmlerinden biri olarak gördüğü “Le procès” için Jackie Gleason‘un rol alması isteniyordu ancak rolü Welles üstlendiği için Gleason’a yer verilmedi.

Moderato cantabile (1960)

queennothing | 30 April 2011 16:21

İngiltere doğumlu yönetmen Peter Brook‘un yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Moderato cantabile“, Fransız yazar Marguerite Duras‘ın kitabından uyarlandı. 1960 senesinde gösterime giren filmde BAFTA Ödüllü Fransız aktris Jeanne Moreau ile Fransız aktör Jean-Paul Belmondo rol alıyor. Bir kadın ile bir adamın, başka bir kadın ile adamın aşkları hakkında konuşmalarıyla ilerleyen film, kadın-erkek ilişkilerine hem kadın, hem erkek, hem de üçüncü kişi gözüyle bakabilecek kadar iyi uyarlanmış bir eser.

Malle’den ‘Aşıklar’; Les amants (1958)

queennothing | 28 March 2011 12:30

1932 tarihinde Fransa’da dünyaya gelen yönetmen Louis Malle, otuzdan fazla yapıma imza attı ve 1995 senesinde Amerika’da hayatını kaybetti. Malle’nin yönetmenliğini yaptığı “Les Amants” (The Lovers), 1958 senesinde vizyona girdi. Dominique Vivant’ın romanından uyarlanan filmde Fransız aktris Jeanne Moreau, 2001 senesinde hayatını kaybeden aktör Jean-Mare Bory, Judith Magre, José Luis de Villalonga, Michèle Girardon, Gaston Modot, Lucienne Hamon, Alain Cuny ve Claude Mansard rol alıyor. ‘Kadın filmleri‘ arasında olduğunu söyleyebileceğimiz “Les Amants”, birbirini artık sevmeyen Tournier çiftinden Jeanne’nin bir başkasına aşık olması ve bu yolda cesur davranarak aşkının peşinden gitmesini konu ediniyor.

Campanadas a medianoche (1965)

queennothing | 25 March 2011 13:58

Sinema dahisi Orson Welles‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Campanadas a medianoche“, ünlü İngiliz şair Shakespeare’nin birkaç eserinden uyarlandı. 1965 senesinde vizyona giren yapım, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında BAFTA adayı oldu. Filmde Welles’in yanı sıra Fransız aktris Jeanne Moreau, Oscar Ödüllü İngiliz aktris Margaret Rutherford ve Oscar Ödüllü İngiliz aktör John Gielgud rol alıyor. 1 Milyon Dolar’dan az bir bütçeyle tamamlanan ve dilimize ‘Gece Yarısı Çanları’ olarak çevrilen filmin çekimleri İspanya’da yapıldı.

Jules et Jim (1962)

queennothing | 24 March 2011 10:09

Fransız Yeni Dalgası’nın usta yönetmenlerinden François Truffaut‘un çektiği sinema filmi “Jules et Jim“, 1962 senesinde vizyona girdi. En İyi Yabancı Film ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında BAFTA adayı olan filmin çekimleri Fransa’da yapıldı. Filmde Fransız aktris Jeanne Moreau, 1994 senesinde kaybettiğimiz Avusturya doğumlu aktör Oskar Werner ve aktör Henri Serre rol alıyor.
İki erkek ve bir kadın arasındaki ilişkiyi konu edinerek bu türden filmlere ilham kaynağı olan “Jules et Jim“, Henri-Pierre Roché’nin romanından uyarlandı.

İsrailli yönetmen Gitai’den; Disengagement (2007)

queennothing | 31 January 2011 10:15

1950, İsrail doğumlu yönetmen Amos Gitai‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Disengagement“, 2007 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu yine Gitai ile Marie-Jose Sanselme’nin birlikte yazdığı filmde Fransız aktris Juliette Binoche, Liron Levo, Jeanne Moreau, Dana Ivgy ve Barbara Hendricks rol alıyor. Çekimleri Almanya, Fransa ve İsrail’de tamamlanan bu politik drama, Türkçe’ye ‘Çözülme’ olarak çevrildi.
İsrail’in Gazze’ye zulmettiği dönemde geçen film, babalarının ölümü ile tekrar biraraya gelen iki kardeşin öyküsünü anlatıyor.

La notte (1961)

queennothing | 11 December 2010 09:44

2007 senesinde hayatını kaybeden İtalyan yönetmen Michelangelo Antonioni‘nin yönetmenliği yaptığı sinema filmi “La Notte” (Gece), 1961 senesinde vizyona girdi. Filmde, 1996 senesinde hayatını kaybeden İtalyan aktör Marcello Mastroianni ve Fransız aktris Jeanne Moreau rol alıyor. “La Notte”, 1960 çıkışlı “L’avventura” adlı yapımın devam filmi sayılırken, ’62 çıkışlı “L’eclisse“nin öncesinde gelerek üçlemeyi oluşturuyor.

Evli olan Giovanni ve Lidia’nın aralarındaki kasvetli ve sıkıcı ilişkiyi konu edinen film, durgunluğu sayesinde Giovanni’nin tatminsizliğini, Lidia’nın içinde bulunduğu bunalımı oldukça başarılı bir biçimde anlatıyor. Pontano çiftinin bir gününü anlatan film, yönetmen Antonioni’nin başyapıtı olacak nitelikte.