bildirgec.org

javier bardem hakkında tüm yazılar

Jamón, jamón (1992)

elizabethtaylor | 30 October 2011 10:51

İspanyol Sineması’nın değerli yönetmenlerinden Bigas Luna‘nın yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Jamón, jamón”, 1992 senesinde çekildi. Senaryosu Cuca Canals, Quim Monzó ve yine Luna tarafından yazılan film, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dahil toplam altı dalda aday gösterilirken, Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a layık görüldü. Başrollerinde İspanyol aktris Penélope Cruz ile eşi Javier Bardem‘in rol aldıkları yapımda İtalyan aktris Stefania Sandrelli, Anna Galiena, Jordi Mollà gibi isimler de rol alıyor.

The Dark Tower; ‘Roland Deschain’ bulundu!

queennothing | 29 April 2011 11:41

Stephen King’in yedilemesi The Dark Tower’in beyazperdeye aktarılacağını Uçandaire okuyucularına duyurmuştuk. Son zamanlarda film üzerine dönen söylentiler arasında geçtiğimiz günlerde hem yapımcı tarafından hem de King tarafından onaylanan bir haber geldi.

Habere göre, serinin ana karakteri ‘Roland Deschain’i canlandıracak aktör bulundu. Before Night Falls, Mar adentro, Vicky Cristina Barcelona gibi yapımlarla adından sıkça söz ettiren ve No Country for Old Men ile Oscar Ödülü kazanan İspanyol aktör Javier Bardem, ‘Roland Deschain’i canlandıracak. 17 Mayıs 2013 tarihinde gösterime girmesi beklenen filmin yönetmen koltuğunda Ron Howard oturuyor.

Ye Dua Et Sev

admin | 08 March 2011 12:13

En son “Ye, Dua Et, Sev” isimli filmi izledim. Başroller, Julia Roberts, James Franco, Javier Bardem, Billy Crudup, Richard Jenkins tarafından paylaşılıyordu. Film, yazar Elizabeth Gilbert’ın kendi yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı aynı isimli kitabından uyarlanmış.

Julia Roberts’ın oynadığı filmleri ve onun oyuculuğunu seviyorum. Filmde gerçekten hissediyormuş gibi oynuyor. Çok samimi bir ifadesi var. Vücut dili, bakışları hepsini çok iyi kullanmış. Sempatik bir kadın. Başarılı bir oyuncu.

Biutiful (2010)

queennothing | 10 January 2011 13:37

Babel“, “Amores Perros“, “21 Grams” gibi yapımlarla kendini tüm dünyaya sevdiren Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu‘nun yönettiği sinema filmi “Biutiful” 2010 senesinde tamamlandı. 2010 Mayıs’ında Cannes Film Festivali’nde gösterilen iki buçuk saatlik filmin başrolünde, kısa bir süre önce aktris Penelope Cruz ile dünyaevine giren İspanyol aktör Javier Bardem yer alıyor. Bir babanın yaşamak ve çocuklarını yaşatmak için yapabilecekleri ve sınır tanımaz fedakarlığı üzerine etkileyici bir drama olan “Biutiful”, ülkemizde Ocak ayı sonunda vizyona girmeye hazırlanıyor.

Hayatla baş etmeye çalışan Uxbal, istemeden de olsa bir kanun kaçağı, fedakar bir baba ve pişman olmuş bir adamdır. Çocukları uğruna her şeyi yapmaya hazır olan Uxbal’ın öyküsünü anlatan “Biutiful”, en az “Amores Perros” (Paramparça Aşklar Köpekler) kadar vurucu bir yapım.

Eat Pray Love (1 Ekim 2010)

AsetilCoa | 16 August 2010 18:45

“Eat Pray Love”Elizabeth Gilbert‘in Türkiye’de “Ye Dua Et Sev” diye yayınlanan kitabının beyazperdeye uyarlaması. Başrolde Julia Roberts‘ı görüyoruz. Ayrıca oyuncu kadrosu James Franco, Javier Bardem, Richard Jenkins, Billy Crudup gibi tanınmış oyuncularla dolu. Yönetmen ve senarist ise Ryan Murphy.

Kitap 30’lu yaşlarında başarılı, mutlu, imrenilecek hayatı olan bir kadının boşanma ve ardından gelen depresyonla başlayan içsel seyahatini ve kendini keşfedişini anlatan sıcacık bir anı kitabı. Filmde de aynı sıcaklık Julia Roberts’ın sempatikliği ile sağlanmış gibi görünüyor. Filmde Julia Roberts Elizabeth Gilbert’ı canlandırıyor ve onun ağzından hayatını dinliyoruz.
Film1 Ekim’de vizyona girecek. Bakalım kitabının yakaladığı başarıyı yakalayabilecek mi. Merak edenler için işte fragman.

Goya’s Ghosts (2006)

queennothing | 21 February 2010 12:06

Cezayirli yönetmen Milos Forman‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Goya’s Ghosts” (Goya’nın Hayaletleri), 2006 senesinde vizyona girdi. İspanyol ressam Francisco Goya‘nın yaşadığı baskıyı ve İspanya’nın içinde bulunduğu durumu konu alan yapımda İsrailli aktris Natalie Portman, Oscar Ödüllü İspanyol aktör Javier Bardem, İsveçli aktör Stellan Skarsgård ve Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktör Randy Quaid rol alıyor.

1700’lü yıllarda, İspanya’nın en başarılı portre sanatçısı Francisco Goya, resimlerindeki yanlış yorumlanan ‘şeytani öğeler’ sebebiyle Engizisyon Mahkemesi’nin takibi altına alınmıştır. Goya’nın resim yapmasını yasaklatmak ve kendisini mahkum edebilmek için sağlam kanıtlara ihtiyaç duyulmaktadır ve bu durum, Engizisyon üyesi Lorenzo’yu harekete geçirir. Goya’ya poz vererek, kendi portresini çizmesini isteyen Lorenzo, ressamın evinde, soylu bir aile kızı olan Inés’in portesini görür. Goya’nın ilham kaynağı olan genç ve güzel Inés, Lorenzo’nun yeni kurbanı olacaktır ve çok geçmeden genç kadın, ‘Yahudi’ olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından işkenceye maruz bırakılarak, hapse atılır.

İçimdeki Deniz…

| 17 February 2009 13:15

Yönetmen: Alejandro Amenebar
Senaryo: Alejandro Amenebar, Mateo Gil
Oyuncular: Javier Bardem, Belen Rueda, Lola Duenas, Mabel Rivera, Celso Bugallo
Görüntü Yönetmeni: Javier Aguirres Arobe
Müzik: Carlos Nunez, Alejandro Amenebar
Yapım Yılı: 2004
Ülke: İspanya

Psikolojik gerilim filmlerin yeni ustası Amenebar filmi. Bu yeni usta bize aslında gerilimden çok; acıyı, acının hemen yanında duran gerçeği ve ona bağlı olan kaderi gösteriyor ve bunda da çok başarılı oluyor. Bütün bunların yanında çok tatsız olan bir konu, yani ötenaziyi her yönüyle başarılı bir şekilde işliyor. Ötenazi, insanın kendi isteği üzerine hayatına son vermesidir. Yönetmenimiz, bu filmi yaparken gerçek bir olaydan yola çıkıyor. Denizi deliler gibi seven bir adam; genç yaşta iken denizde ters bir atlayış yaparak geçirdiği küçük kaza sonucu boynunu zedeler ve ömür boyu yatağa mahkûm olur. Yatakta tek manzarası açık penceresinden deniz olan ve mutsuzluğa bürünen Ramon’nun 30 yıl sonra, artık tek istediği ölümdür. Yasaların ve ailesinin karşı olmasına rağmen, o hep ölmek isteyecektir. Film aynı zamanda ötenaziyi, ahlaki, psikolojik ve hukuksal açısı ile de başarılı bir biçimde boyutlandırıyor.
Filmdeki şu sözler akıllardan çıkmayanlar arasında, Julia, ”Bana kalpten cevap ver”, Ramon ”Yani kafadan demek istiyorsun.” İşte, tam bu noktada şu soru aklınıza gelebilir; Kalp mi yoksa beyin mi daha önemli, hayatınızda? Sonuç olarak muhteşem bir ilgi ile izlenen bu filmin başarısına, kadrosunun tamamının katkısı olduğu açıkça görülmektedir.

Vizyonda Bu Hafta ”8 Ocak 2009”

inanco | 09 January 2009 09:50

Vali
Vali

Vali
Türü : Dram
Ülke : Türkiye
Yönetmeni : M.Çağatay Tosun
Oyuncular ;
Erdal Beşikçioğlu
Uğur Polat
İsmail Hacıoğlu
Şemsi İnkaya
Senaryo : Batur Emin Akyel, M.Çağatay Tosun
Müzik : Nail Yurtsever
Görüntü Yönetmeni : Ferhan Akgün
Web sayfası, imdb

The Unborn
The Unborn

The Unborn – Doğmamış
Türü : Korku
Ülke : ABD
Yönetmeni : David S. Goyer
Oyuncular ;
Odette Yustman
Gary Oldman
Cam Gigandet
Meagan Good
Senaryo : David S. Goyer
Müzik : Ramin Djawadi
Görüntü Yönetmeni : James Hawkinson
Web sayfası, imdb