bildirgec.org

italyan sineması hakkında tüm yazılar

Disposta a tutto; Ready for Anything (1977)

hsparks | 07 December 2011 19:37

Disposta a tutto ya da filmi İngilizce ismiyle söyleyecek olursak Ready for Anything (Türkçeye çevirirsek “Her şeye Hazır”) 1977 yapımı bir İtalyan filmi. Ünlü İtalyan yönetmen Giorgio Stegani‘nin elinden çıkan film, aynı zamanda senaryosunda da onun imzasını taşıyor.
94 dakikadan oluşan filmin başrollerinde güzel İtalyan oyuncu Eleonora Giorgi ve geçtiğimiz sene 64 yaşındayken hayatını kaybeden Bekim Fehmiu bulunuyor. Kadronun kalanına ise şuradan ulaşabilirsiniz.
Filmin konusunu merak edenleri aşağıya alalım.

Nalın Ağacı; L’albero degli zoccoli (1978)

queennothing | 22 October 2011 10:48

1931, İtalyan doğumlu yönetmen Ermanno Olmi‘yi “Il posto” filminden tanıyoruz. İtalyan Yeni Gerçekçiliği akımının önemli temsilcilerinden biri olan yönetmenin 1978 senesinde çektiği sinema filmi “L’albero degli zoccoli“, sinema tarihine verilmiş ve neredeyse gerçeklerin kameraya çekildiğine inandıracak kadar ustaca kotarılmış bir eserdir. Al Pacino ve Ken Loach’ın en sevdikleri film olan yapım, Japonya Sinema Eleştirmenleri Derneği, BAFTA Ödülleri, Cesar Ödülleri, Fransa Film Eleştirmenleri Derneği, İtalya Film Eleştirmenleri Derneği, New York Film Ödülleri ve Kansas Film Festivali’nde çeşitli ödüllere layık görülürken Cannes Film Festivali’nde hem Altın Palmiye hem de Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. Orjinal süresi 186 dakika olan filmde 2006 senesinde yaşamını yitiren İtalyan aktör Luigi Ornaghi, Francesca Moriggi, Omar Brignoli gibi isimler rol alıyor.

The Last Man on Earth (1964)

queennothing | 20 June 2011 22:14

Richard Matheson’un “I am Legend” adlı romanından uyarlanan sinema filmi “The Last Man on Earth“, Ubaldo Ragona ile Sidney Salkow tarafından çekildi. Senaryosu Furio M. Monetti, William F. Leicester ve yönetmen Ragona tarafından yazılan filmin çekimleri İtalya’da gerçekleşti. 1993 senesinde yaşamını yitiren Vincent Price‘nin başrolünde yer aldığı eserde Franca Bettoia, Emma Danieli, Giacomo Rossi-Stuart ve Umberto Raho da rol alıyor. Orjinal süresi 86 dakika olan “The Last Man on Earth“, 2007 senesinde Francis Lawrence tarafından “I am Legend” adıyla yeniden çevrildi.
Dünya, etkili bir virüs yüzünden alt üst olmuş, insan ırkı son bulmuştur. Kalanların vampire dönüştüğü bu yerde yaşayan son insan Doktor Robert Morgan’dır. Virüse çare arayan Doktor, önce kızını, sonra karısını kaybetmenin acısıyla göğsünü gere gere ‘Ben dünyadaki son insanım’ diyor. Romanın en iyi uyarlaması olan bu eser, Türkçe’ye ‘Dünyadaki Son Adam’ olarak çevrildi.

Nuovo Cinema Paradiso (1988)

queennothing | 15 June 2011 09:38

1956 senesinde İtalya’da dünyaya gelen sinemacı Giuseppe Tornatore, on kadar filme imza atmış olsa da İtalyan Sineması’nda adını oldukça saygın bir yere yazdırdı. Tornatore’nin 1988 senesinde tamamladığı sinema filmi “Nuovo Cinema Paradiso“nun (Cennet Sineması) senaryosu yine yönetmenin kendisi tarafından yazıldı. 2006 senesinde kaybettiğimiz aktör Philippe Noiret, 2011 senesinde kaybettiğimiz İtalyan aktör Enzo Cannavale, İtalyan aktris Antonella Attili, Pupella Maggio, Salvatore Cascio ve Jacques Perrin gibi isimlerin rol aldıkları yapım, İtalya’da çekildi. Çocukluğunu kendisine sinema aşkını aşılayan Alfredo ile geçiren Salvatore’nin ünlü bir yönetmen olduktan sonra geçmişi yad etmesini anlatan film, En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülü kazandı. Altı dalda BAFTA adayı olan film, bundan başka beş dalda BAFTA kazandı. Ayrıca film, Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık bulundu.

Stealing Beauty (1996)

queennothing | 24 May 2011 17:53

İtalyan Sineması için oldukça önemli bir isim olan Bernardo Bertolucci, kariyerine 15’ten fazla film ve iki Oscar Ödülü sığdırdı. Yönetmenin çektiği sinema filmi “Stealing Beauty“, 1996 senesinde gösterime girdi. Çekimleri İtalya’da yapılan film, Türkçe’ye ‘Çalınmış Güzellik’ olarak çevrildi. Oscar Ödüllü İngiliz aktör Jeremy Irons ile Amerikan aktris Liv Tyler‘ın başrollerini paylaştıkları yapımda Rachel Weisz, Joseph Fiennes, Jason Flemyng, Stefania Sandrelli, Donal McCann ve D.W. Moffett gibi isimler de rol alıyor. Hayata henüz atmış olan Lucy’nin gençliği ve yaşam doluluğundan kendilerine pay çıkarmaya çalışan bohem takımını anlatan film, seyretmeye değer başarılı bir eser.

Il grido (1957)

queennothing | 10 May 2011 09:12

1912 ile 2007 tarihleri arasında yaşamış olan usta yönetmen Michelangelo Antonioni, İtalyan Sineması’nın önemli yönetmenleri arasında yer alır. Otuzdan fazla filme imza atan ve iki defa Oscar’a aday gösterilen yönetmenin çektiği sinema filmi “Il Grido” (Çığlık), 1957 senesinde gösterime girdi. Antonioni’nin taslağından Ennio De Concini ve Elio Bartolini tarafından senaryolaştırılan yapımda 1965 senesinde hayatını kaybeden aktör Steve Cochran, 2006 senesinde hayatını kaybeden İtalyan aktris Alida Valli, Betsy Blair, Gabriella Pallotta, Lynn Shaw, Dorian Gray ve Mirna Girardi rol alıyor. Locarno Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan film, Antonioni’nin en iyileri arasında yer alıyor. Senelerdir yasak ilişki yaşayan Aldo ile Irma’nın aralarındaki engelin kalkmasıyla ilişkilerinin de bitmesini ve bu zorunlu ayrılığa Aldo’nun verdiği tepkileri; aşkı ve tutkuyu anlatan “Il Grido”, muhteşem bir Yeni Gerçekçilik örneği.

Fellini’den Fellinice; Intervista (1987)

queennothing | 09 May 2011 20:00

İtalyan Sineması’nın usta yönetmeni Federico Fellini‘nin yönetmenliğini yaptığı “Intervista“, 1987 senesinde çekildi. Moskova Uluslararası Film Festivali, Cesar Ödülleri ve Cannes Film Festivali’nde oldukça beğenilen “Intervista“, belgesel niteliği taşıyan bir yapım. Fellini’nin daimi stüdyosu Cinecittia’nın da adının geçtiği eser, seyircisine adeta Fellinice dersi veriyor. Düşler ve fantezilerin yönetmeni olarak bildiğimiz Fellini’nin sinemaya bakış açısını, görsel öğelerle bezediği filmlerindeki manayı, senaryo ve doğaçlamanın önemini anlattığı “Intervista”, yönetmenin kendi elinden çıkması itibariyle en değerli Fellini belgeseli olma özelliğini taşıyor. Roma’daki stüdyoda çekilen filmde Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Sergio Rubini ve Antonella Ponziani‘yi de göreceğiz.

Bernardo Bertolucci

queennothing | 09 May 2011 12:15

Öğretmen bir anne ile şair bir babanın oğulları olarak 16 Mart 1940 tarihinde İtalya, Parma’da dünyaya gelen Bernardo Bertolucci, İtalyan Sineması için oldukça değerli ve özgün bir yönetmendir. Henüz 15 yaşındayken “Premio Viareggio” adında bir kitap yayınlayan Bertolucci, Roma Üniversitesi’nden mezun oldu. İlk yönetmenlik deneyimini “La commare secca” adlı sinema filmiyle kazanan yönetmen, 90 dakikalık yapımda Francesco Ruiu, Vincenzo Ciccora, Gabriella Giorgelli, Giancarlo De Rosa gibi isimlerle birlikte çalıştı. İtalyan yönetmen Giuseppe Bertolucci‘nin kardeşi, yapımcı Giovanni Bertolucci’nin yeğeni olan Bernardo, 1964 senesinde “Prima della rivoluzione” ile ikinci yönetmenlik deneyimini kazandı. Filmde başrolü eşi Adriana Asti‘ye veren Bertolucci, senaryosunu da kendisi yazdığı bu filmi renkli olarak çekti. 1966 senesinde “Il canale” adlı kısa belgeseli çeken yönetmen, RAI adlı TV kanalı için üç bölümlük “La via del petrolio” adlı belgeseli çekti. 1968 senesinde “Partner.” adlı drama filmini çeken Bertolucci, 1969 senesinde “Amore e rabbia” projesine dahil oldu. 1970 senesinde adını İtalya’ya duyurmasını sağlayan “Il conformista“yı yöneten usta sinemacı, En İyi Senaryo Oscarı’na aday gösterilen bu film için 750.000 Dolar harcadı.

Lo straniero (1967)

queennothing | 05 May 2011 09:17

İtalyan yönetmen Luchino Visconti‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Lo Straniero” (Yabancı), 1967 senesinde (ülkemizde 1974) gösterime girdi. Fransız yazar Albert Camus’un “Yabancı” adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu Suso Cecchi d’Amico, Emmanuel Roblès, Georges Conchon ve Visconti tarafından yazıldı. Filmde İtalyan aktör Marcello Mastroianni ve Danimarka doğumlu aktris Anna Karina rol alıyor. Büyük bir yazar ve düşünür olan Albert Camus’ta sıklıkla Dostoyevski ve Kafka etkisi görülür. “Yabancı” adlı eserinde karakterinin işlediği cinayeti bile sanki kendisi dışında gelişen bir olaymışçasına anlatan Camus, kitabıyla kimilerinin tepkisini çekerken, büyük bir kısmı da derinden etkilemektedir.

Fellini’nin Kalpazanlar Çetesi; Il bidone (1955)

queennothing | 28 April 2011 15:29

İtalyan Sineması’nın usta yönetmenlerinden Federico Fellini‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Il bidone“, 1955 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Ennio Flaino, Tullio Pinelli ve Fellini tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü aktör Broderick Crawford, Fellini’nin aktris eşi Giulietta Masina, Richard Basehart, Franco Fabrizi, Sue Ellen Blake ve Irene Cefaro gibi isimler rol alıyor. Çekimleri İtalya, Roma’da gerçekleşen film, Fellini’nin bilinmeyenleri arasında yer alır.
Augusto adında dolandırıcı bir adamın ve iki yancısının, sevgi ile değişen hayatlarının ve hayatın acı gerçeklerini anlatan filmimizin orjinal süresi 100 dakika.