bildirgec.org

isabelle huppert hakkında tüm yazılar

Le temps du loup (2003)

elizabethtaylor | 11 December 2011 12:08

Avusturyalı yönetmen Michael Haneke‘yi “Funny Games”, “The Seventh Continent”, “Caché” gibi yapımlardan biliyoruz. 2003 senesinde “Le temps du loup“u (Kurdun Günü) çeken yönetmen, Sitges – Catalonian Uluslararası Film Festivali’nde iki ödül kazandı. Başrolünde Fransız aktris Isabelle Huppert‘in rol aldığı filmde yine Fransız aktris Béatrice Dalle ve Fransız sinemacı Patrice Chéreau da rol alıyor. Orjinal süresi 113 dakika olan film, Avusturya’da çekildi.

Marie Curie’nin yaşam öyküsü; Les palmes de M. Schutz (1997)

queennothing | 04 December 2011 15:50

Sinemacı Claude Pinoteau‘nun yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Les palmes de M. Schutz“, 1997 senesinde çekildi. Jean-Noël Fenwick’in oyunundan uyarlanan filmin senaryosu Richard Dembo ile Pinoteau tarafından yazıldı. Fransız aktris Isabelle Huppert‘in başrolünde yer aldığı filmde
Philippe Noiret, aktör Charles Berling ve Fransız aktris Corinne Marchand da rol alıyor. Filmin yapımcılığını Emmanuel Schlumberger, oyuncu kadrosunu Françoise Menidrey, düzenlemelerini Marie-Josèphe Yoyotte, sanat yönetmenliğini Georges Glon, kostüm tasarımını da Corinne Jorry üstlendi. Fransız kadın kimyacı Marie Curie‘nin yaşam öyküsünü anlatan filmin orjinal süresi 106 dakikadır.

Violette Nozière (1978)

queennothing | 05 June 2011 22:27

Fransız Yeni Dalgası’nın önemli yönetmenlerinden Claude Chabrol‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Violette Nozière“, 1978 senesinde gösterime girdi. Diyalogları Chabrol tarafından yazılan filmin senaryosu Hervé Bromberger, Odile Barski, Jean-Marie Fritere ve Frédéric Grendel’e ait. Fransız aktris Isabelle Huppert‘in başrolünde yer aldığı filmde iki defa BAFTA Ödülü kazanan aktris Stéphane Audran, 1994 senesinde yaşamını yitiren aktör Jean Carmet, Jean-François Garreaud, Lisa Langlois ve Fabrice Luchini gibi isimler de rol alıyor. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olan yapım, Huppert’e En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getirdi. 1930’larda geçen filmimiz, 14 yaşındaki bir genç kızın ailesine karşı işlediği suçu, suçun sebepleri ve cinsel açlığı üzerinde duruyor.

Bir Kadın Meselesi; Une affaire de femmes (1988)

queennothing | 28 January 2011 10:03

Fransız Sineması’nın usta isimlerinden Claude Chabrol‘un (1930-2010) yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Une affaire de femmes“, Francis Szpiner’in kitabından uyarlandı. Diyaloglarını Colo Tavernier’in, senaryosunu yine Chabrol ile Tavernier’in yazdığı film, ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Altın Küre’ye aday gösterildi. Fransız aktris Isabelle Huppert‘ın François Cluzet ve Nils Tavernier ile başrollerini paylaştıkları yapım, gerçek olmuş olayları konu ediniyor.
İkinci Dünya Savaşı esnasında Fransa’da yaşayan iki çocuk annesi Marie Latour, kocasını savaşa gönderdiği için çocuklarına tek başına bakmaya çalışan bir kadındır. Umutla kocası Paul’un gelmesini bekleyen genç kadın, Paul’un Almanlar’a esir düştüğünü öğrenir ve artık kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini farkeder.

La cérémonie (1995)

queennothing | 14 January 2011 09:59

2010 senesinde kaybettiğimiz Fransız Sineması’nın usta isimlerinden Claude Chabrol‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “La cérémonie“, 1995 senesinde (ülkemizde 1996) vizyona girdi. Genellikle bağımsız yapımlarda rol almayı tercih eden Fransız aktris Isabelle Huppert ve 1967 doğumlu Fransız aktris Sandrine Bonaire‘nin başrollerini paylaştıkları filmde 4 defa Altın Küre’ye aday gösterilen İngiliz aktris Jacqueline Bisset, 2007 senesinde hayatını kaybeden Fransız aktör Jean-Pierre Cassel ve Fransız aktris Virginie Ledoyen de rol alıyor.

Madame Bovary (1991)

queennothing | 20 December 2009 17:12

1821 – 1880 yılları arasında hayatınısürdüren Fransız romancı Gustave Flaubert, ‘realizm’ akımını başlatan edebiyatçı olarak tanınır. Hakkında yüzlerce inceleme, araştırma yazısı yazılan ve psikoloji bilimine de etki etmiş olan roman “Madame Bovary“, 1991 senesinde Claude Chabrol tarafından beyazperdeye aktarıldı. ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ dalında oscar adayı olan filmde Fransız aktris Isabelle Huppert, Jean-François Balmer, Christophe Malavoy, Jean Yanne gibi isimler rol alıyor.

Doktorluk mesleğine adım atan Charles Bovary, ilk eşinin ölümü üzerine kasabadan Emma adında bir kadınla evlenir. Mütevazı, kendi halinde, her durumda mutlu olabilme yeteneğine sahip sakin bir adam olan Charles’e karşı Emma, romantik bir aşk ilişkisi yaşamanın peşinde, her zaman daha fazlasını isteyen bir kadındır.

La pianiste (the piano teacher) (2001)

nonige | 03 September 2009 11:58

la pianiste 2001
la pianiste 2001

Sevgisiz hayat bir insanı ne kadar ileri gitmeye zorlayabilir? Hissedebilmek için ne kadar vahşileşebilir veya gerçekte ne kadar vahşidir? Anneler kızları doğurur, peki anne ile kızları arasındaki ilişki neler doğurur? En az sorduğu sorular kadar çarpıcı bir film La pianiste. Dahi olarak nitelendirilen bir piano hocasının tekdüze ve ağır bir anne baskısı altında eriyen yaşamının ortaya yerine çekici bir öğrencisinin bir ok gibi fırlamasıyla başlar. Sevemediği hayatını muhafaza etmeye çabalasa da kayıtsız kalamaz ve kendini aşka kaptırır piano hocası. Ama büyük bir sorunu vardır sevmeyi bilmemektedir. Her şey çoktan karışmıştır: sevgi, aşk, cinsellik, saygı, mutluluk, acı, zevk, sehvet ..Ne varsa sanki yer değişmiştir. Piano hocası kaybolmuştur. Rahatsızlık veren filmlerdendir. Bunu özellikle istediğini açıkça belli etmektedir. Sorgulanması gerekenler var demektedir sakin bir çığlıkla. Piano hocasını canlandıran Isabelle Huppert oyunculuk dersi vermekle eş değer bir performans sergilemiştir. Ve 2009 yılında cannes film festivalinde jüri başkanlığı yapmıştır. Michael Haneke yönetmenliğin hakkını vermiştir. İzlenmesi gereken sayılı avrupa filmlerindendir.

8 femmes

schizophrenia13 | 30 December 2008 11:35

8 femmes
8 femmes

françois ozon‘un robert thomas‘ın aynı adlı tiyatro oyunundan beyaz perdeye taşıdığı az mekanlı bol aktristli filmi 8 femmes, komedi, müzikal ve polisiyeyi birarada sunuyor. beyaz perde karşısında tiyatro izleyicisi durumuna düştüğümüz 8 femmes, aynı ailenin bir şekilde üyesi 8 kadının noel öncesi taşradaki büyük çiftlik evinde buluşmalarını ve evin beyinin öldürülmesinin arkasındaki esrar perdesini konu alıyor. ulaşımın kar nedeniyle olanaksız olduğu, telefonun bilinçli olarak etkisiz hale getirildiği ortamda katil kim?, sorusuna yanıt aranıyor.

8 femmes
8 femmes

ellili yıların etkilerini gördüğümüz sitcom havasındaki filmin müziklerini krishna levy yapmış.