bildirgec.org

imkb hakkında tüm yazılar

Siteniz için Online Döviz Kuru

HLTSofTiNG | 14 February 2012 13:35

Merhabalar, Günümüzde belki’de en çok yaptığımız uygulamalardan biriside döviz kuru’dur. Bende bu uygulamayı yaptım. Ancak problemler ortaya çıktı. IMKB ara sıra yayınlamayı kesiyordu. Sitede hatalar meydana geliyordu. Bu problemlerden ötürü site hiç çalışmıyordu. Haliyle site yayından kaldırılıyor ve otomatik olarak app_offline.html ekleniyor ve site yayından çekiliyordu. Bu problemlerin önüne geçebilmek adına farklı bir uygulama yaptım.
1-) IMKB sitesi ile bağlantı oluşturuluyor ve XML dosya okunuyor
2-) IMKB ile bağlantı varsa
a-) XML dosya okunuyor
b-) Okunulan bilgiler projemde oluşturduğum XML dosyaya kayıt ediliyor.
c-) IMKB sitesinde okunulan bilgiler sitede gösteriliyor
d-) işlem sonlandırılıyor.
3-) IMKB ile bağlantı yoksa
a-) En son kayıt edilen Projemde ki XML dosya okunuyor
b-) Okunulan bilgiler sitede gösteriliyor
c-) Proje sonlandırılıyor.
evet yukarıdaki işlemleri şimdi birde kod kısmına dökelim 🙂 ilk olarak bir dosya oluşturalım (Tercihim User Control oluşturmanızdan yanadır)
aspx.cs dosyası

BORSALAR

admin | 01 December 2009 15:01

Ekonomik verilerdeki dalgalanmalar ve spekülasyonlar bir türlü durulmuyor.Bu hareketli günlerde yorumcular krizin v,w,u şeklinde harflere benzeterek olası felaket senaryolarına yeni şekiller uydumaya çalışıyorlar.Ama dünya borsalarındaki aşağı ve yukarı hareketlerden sonra yorum yapmak akıllarına geliyor.Piyasalarda durum yatayken hepsi kabuklarına çekilip bir kelime dahi etmiyorlar.En son trend Dubai spekilasyonu ,bir gün ülke batıyor diyorlar,ertesi gün herşey yolunda diyorlar.Arada bu sert endeks harekitini yakalayan parayı cebine koyuyor.
İMKB kasım ayında dış borsaların yükseliş hızına yetişemedi ve kasım ayını kayıplarla kapattı.Dış borsalardaki yükselişe tepkisiz kalan İMKB dış piyasalardaki değer kayıplarına aşırı tepkiler verdi.
Bunun nedenleri olarak ortaya bir sürü neden gösterildi.Peki bunların nekadarı gerçekci ,nekadarına inanalım bunu yatırmcılar değerlendirsin.
Bu hareketli günlerde kazandıran hisselerde oldu.
Carrefour hisse senetleri Carfa ve Carfb yatırımcısının yüzünü güldürdü.Yıllık değerlerinin enüst seviyelerinde bulunan kağıtlar Dia’nın satış söylentileriyle hareketli bir dönemdeler.Çift saens tavan yapıp ertesi gün düşüyorlar.İyi takip edildiğinde al-sat yaparak kazanç getirebilen hisse senetleri arasındalar.Sportif kanatta yer alan dört hisse senedi de dalgalı grafikleriyle dikkate alınması gereken guruptalar.İstikrarlı yükselişleriyle Türk Hava Yolları (THYAO) ve Koza Davetiye Mağdencilik İşletmeleri (KOZAA) Hisse senetleri uzun vade de yatırımcısına kazandıracak bir görünüm sunuyorlar.
Sert yükselişlerin gözlemlendiği Okan Tekstil (OKANT) ve Metemtur Otelcilik ve Turizm İşl.A.Ş (METUR) Hisse senetleri şuanda uyku modundalar.
Elinde OKANT hissesi olan yatırımcılar paniklemeden beklemeleri yönünde yarar var.Şirket yönetiminde değişiklikler gerçekleşti ve ana ortağı İhlas Madencilik oldu.Metur’da yaz sezonu başında yine eski değerine dönecektir.
En büyük oyun Doğan gurubu hisselerinde yaşandı.Vergi cezası,Doğan Yayının satışı derken Tavan yapan hisseler,şimdi taban fiyatlarında işlem görmekteler.
Dow Jones 10500 puana yaklaşmışken İMKB’da elbette yıl sonuna kadar Ulusal-100 endeksi 50000 seviyesini kıracaktır.Yıl içinde 50bin seviyesi zaten aşıldı.
Borsa Yatırımcısı Yurt dışında 1 Yıl üzerindeki beklentileri satın alarak işlem yapmaktalar.Fakat Yerli Yatırımcı Haftalık,Aylık beklentiyle hareket ettikleri için negatif gelişmelere ani ve sert tepkiler veriyorlar.Borsada biraz uzun vadeli düşünülmeli.
Bol tavanlı ve kazançlı günler dilekleriyle.

Google Finance Artık Daha Kullanışlı

algoz | 15 July 2009 18:55

Şimdilik Birleşik Devletler, Kanada, Hong Kong , Birleşik Krallık ve Çin’deki finansal piyasal hakkında çeşitli verileri ve haberleri kullanıcılarına sunmakta olan Google Finance, yeni tasarımını duyurdu.

Bu alanın beğenilen servisi Yahoo Finance ile rekabet içinde olan Google Finance, eklediği yeni özellikler ile hem genel piyasa haberlerine ve verilerine kolayca ulaşmayı hem de çeşitli finansal enstrümanlar (döviz, faiz, borsa) ile oluşturduğunuz bireysel yatırım portföyünüzü kolayca takip etmenizi sağlamakta.

Yeni tasarımın en belirgin özelliği sol tarafa bir menü sütununun eklenmesi. Bu sütun ile finansal haberlere, en sıcak borsa verilerine ve borsadaki hisse senetleri ile oluşturduğunuz portföyüze kolayca ulaşabiliyorsunuz.

EKONOMİ

hag | 08 June 2009 15:00

Haftaya düşüş yönünde başlayan piyasalar yatırımcıyı panik havasına yönlendiriyor.İMF anlaşması yapılmadan fazlasıyla fiyatlanan İMKB haber akışının kesilmesiyle duraksama dönemine girdi.Değişen kabine ve ekonomi yönetimindeki yeni isimler anlaşmanın imza aşamsına geldiği yönündeydi.Avrupa borsalarındaki rallinin durulup yerini istikrarlı bir yükselişe bırakmamasıda İMKB’nin kararlı bir tutum sergilemesin engelliyor.Dow Jones endeksi 8500 üzerinde tutunduğu sürece ulusal-100 endeksin 35.000 altı hareketi biraz abartılı.Kontrolsüz yükselişin ardından yorgun düşen endeksi yabancı yatırımcıların alışa geçmesi biraz toparlayabilir.Yerli yatırımcı panik moduna geçmezse salı ve çarşamba günü yapılacak Amerikan Devlet Tahvil satışları sonrası yukarı yönlü hareketi yakalanabilir.Çin hükümetiyle yakın temas halindeki Amerika bu tahvil satışlarında Çin’in büyük alıcı olmasını garantiledi gibi.Cuma gününe kadar herşey yolunda gider ve Dow Jones 8500 altına gerilemezse önümüzdeki hafta İMKB ulusal-100 endeks 37.000 seviyesini zorlayacaktır.Finansal tarafdaki hisselerin hızlı yüselişi gelen kar satışlarıyla törpülenmiş durumda.Endesleri sırtlanma görevi turizim ve içecek sektörlerinde.Bu hisselerdeki artışlar haftayı kurtaracak potansiyeli yakalayabilir.Finanssal hisselerden doğan kayıplar endekler üzerindeki baskısını bu sektörler biraz olsun azaltabilir.Gelen olumlu veriler ve haberlere rağmen, sokaktaki vatandaşın cebinde devam eden kriz bitmedikce piyasalar inmiş veya çıkmış pek bir anlamı yok.Piyalardaki tutarlı bir yükselişn olmamasıda artık kriz bitti dedirtemiyor.

endeks

hag | 04 June 2009 14:20

Piyasalar parçalıbulutlu bir seyirde,İMF belirsizliği İMKB endekslerini tutarsız bir seyre sürüklüyor.Yeni istihdam paketinde de beklenen açıklamalar çıkmayıncada görünüm yatay bir seyir sergiliyor.Spor hisselerindeki kontrolsüz yükseliş yatırımcıda iştah kabartsada özellikle BJK hisselerini yüksek fiyattan alanlar şuanda zararla karşı karsıyalar.
Finans sektörü hisseleri endeksin yukarı yönlü hareket sürecinde borsayı yukarı taşıdıklarından şuanda kar satışlarıyla biraz değer kaybetmekteler.
Yazın gelmesiyle içecek ve turizim sektörü karlı bir döneme girdi.30 endeks ve finansal hisse portföy ağırlıklı olan yatırımcılar bu dönemde alternatif sektörlerden bir sepet oluşturarak yaz ayını atlatabilirler.Avrupa ve Amerikan borsaları içerdeki gelişmelerden daha etkili bir yön belirleyeci olduğundan dikkatle takip edilmeli.
Şirketlerin 2. çeyrek bilançoları iyi gelirse ekonomideki düzelme sinyalleri daha kuvvetli olacaktır.İMF anlaşmasının olmamasıda borsada halen fiyatlanmamış durumda.Olası bir olumsuz gelişmede sert tepkiler geleceğinden uzun vadeden çok kısa dönemli hisse hareketleri yapılmalıdır.

borsa (imkb) forumları

username | 18 May 2009 16:31

arkadaşlar merhaba sorum borsayla ilgilenenlere. borsada yatırım yapmaya başladım ama daha cok yeniyim bana önerebileceginiz borsa takip amaclı siteler nelerdir. bir digeri takip ettiginiz borsa forum siteleri varmı guncelligini koruyan cunku bazı siteler buluyorum 2002 yılından yorum duruyor ilk sayfada. analizlerini ve yorumlarını duzenli takip ettiginiz kimler var.
tesekkur ediyorum

BORSALAR

hag | 14 May 2009 17:03

Amerikadaki veriler beklenenden düşük gelince Dow Jones aşağı yönlü harekete geçti.
Banka stres testi sonrası finans sektörünün toparlanama süresindeki belirsizlik 8500 bandını kıramayan Dow Jones 8200 destek seviyesine geri çekildi.Piyasaları destekleyecek olumlu veriler gelirse 8500 seviyesi kırılır, gelen kar satışları endeksi 8700-9000 aralığına bir süre sıkıştıracak bir görünümde.
Dolar üzerindeki parite baskısı kuru 1,55-1,57 aralığında tutuyor.Merkez Bankası faiz kararı da kur üzerinde etkin bir hareket yaratacak pozisyona sahip değil.
Dow 8200, Dolar-Euro paritesi 1,35 destek seviyeleri dikkate alınması gereken değerler.
İMKB haftaya belirsizliklerle başladı,İMF anlaşması ile ilgili kafa karıştıran açıklamalar endeksleri dalgalı bir seyre bırakıyor.
Endekslerdeki dalgalı hareket Hisse alım-satımında günlük kar realizasyonu sağlayacak seviyede.Ulusal 30 Endeks hisseleri dikkatli takip edilirse al-sat için fırsatlara açık durumda.
Turkcell(tcell) 7,80-8,15,Akbank(Akbnk) 5,80-6,15 ,Bagfaş(Bagfs) 69,00-73,00,Fortis(Forts) 1,15-1,30 değer aralığında hareket etmektedir.
Piyasaları dip seviyelere çekecek bir olay kalmamış gibi görünüyor.Sağlıklı bir yukarı yönlü harekete de daha zaman var.Günlük al-sat veya orta vadeli işlemler bu ortamda izlenecek yol havası veriyor.
İMKB 100 endeksi haftayı 32500-33000 aralığında tutunabilirse önümüzdeki hafta ibreyi yukarı çevirebilir.

para piyasaları

erolwtunc | 14 December 2008 15:00

Türkiye ve dünya borsaları ile ilgili güne bakış,hisse senetleri,araştırma/analiz,temel analiz,haber,piyasalar,yabancı payı gibi tüm teknik analizleri ,yorumları ve gelişmeleri anında takip edebileceğiniz link veya linki .tıklayabilirsiniz. Herkese bol kazançlar diliyorum…

Dolar ne olacak? ve Kaçınılmaz kriz

Velakin | 02 April 2008 13:36

Doların 1.100 e kadar gerilemesinin üzerinden henüz 1-2 aylık bir süre geçmiş.O ara 1 ytl = 1 dolar hayaliyle yaşayan hükümetin geldiği durum ortada.Kapatma davası,türban,laiklik,pkk derken dolar bugün 1330 seviyesine ulaştı.Aslında şu seviye yüksekten öte doların Türkiyedeki değeri için düşüktür bile.Normal şartlarda tüm finans uzmanlarının söylediği şey doların asıl değerinin 1.480-1.600 arası bir değer olduğudur.

Ülkenin içinde bulunduğu durum , dış borç , dış cari açıklar düşünüldüğünde bu seviyeden çokta uzakta olduğumuz söylenemez.Yıl sonu tahminleri 1.400-1.480 seviyelerinde gezse de ülkede oluşacak bir kriz bu rakamı çok daha yukarılara çekecektir.