bildirgec.org

HLTSofTiNG

11 yıl önce üye olmuş, 3 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Siteniz için Online Döviz Kuru

HLTSofTiNG | 14 February 2012 13:35

Merhabalar, Günümüzde belki’de en çok yaptığımız uygulamalardan biriside döviz kuru’dur. Bende bu uygulamayı yaptım. Ancak problemler ortaya çıktı. IMKB ara sıra yayınlamayı kesiyordu. Sitede hatalar meydana geliyordu. Bu problemlerden ötürü site hiç çalışmıyordu. Haliyle site yayından kaldırılıyor ve otomatik olarak app_offline.html ekleniyor ve site yayından çekiliyordu. Bu problemlerin önüne geçebilmek adına farklı bir uygulama yaptım.
1-) IMKB sitesi ile bağlantı oluşturuluyor ve XML dosya okunuyor
2-) IMKB ile bağlantı varsa
a-) XML dosya okunuyor
b-) Okunulan bilgiler projemde oluşturduğum XML dosyaya kayıt ediliyor.
c-) IMKB sitesinde okunulan bilgiler sitede gösteriliyor
d-) işlem sonlandırılıyor.
3-) IMKB ile bağlantı yoksa
a-) En son kayıt edilen Projemde ki XML dosya okunuyor
b-) Okunulan bilgiler sitede gösteriliyor
c-) Proje sonlandırılıyor.
evet yukarıdaki işlemleri şimdi birde kod kısmına dökelim 🙂 ilk olarak bir dosya oluşturalım (Tercihim User Control oluşturmanızdan yanadır)
aspx.cs dosyası

URLReWrite PostBack problemi

HLTSofTiNG | 06 July 2009 12:12

Merhaba arkadaşlar.

Uzun bir aradan sonra bir yazı daha yazmak istedim. Lafı daha fazla uzatmanın anlamı yok;

Şimdi size bu konu hakkında kısa bir bilgi vermek istedim. Diyelim ki projenizi yaptınız bitti. Bu projenizde URLRewriter da kullandınız. Yaptığınız site de iletişim bölümü koydunuz ve bu iletişim bölümünde de bir buton kullandınız. Siz bu iletişim sayfasında gönder butonuna bastığınızda sayfanızın eski halini alıyor. Örnekleyecek olursak sitenizin orjinal URL yapısı

1
www.sitenizinadi.com/03/07/2009/iletisim.html

olsun. Siz burada butona bastığınızda ise;

1
www.sitenizinadi.com/Default.aspx?QuerySorgusu=IletisimSayfasi

şeklinde oluyor. Bu sorunun nedeni ise ww.heryonuyleasp.net/aspnetnedir.aspx”>Asp.NETiçerisinde bulunan form kontrolünün action özelliğinin render edilmemesidir.

ASP.Net URLReWriter

HLTSofTiNG | 07 June 2009 23:51

Merhabalar.

Günümüzde SEO (Search Engine Optimization) çok yaygın bir hale geldi. Bu da artık webmaster’ların web sitelerini uyumlu hale getirmek zorunda olduklarını hissettiriyor. Çünkü google de üst sıralarda gösterilmek bir webmaster için en büyük unsurlardan birisidir.

Bizde bu yazımıda SEO uyumlu web sitesi yapacağız. Biliyorsunuzki Google de en iyi şekilde taranan web siteleri HTML türünde olan web siteleridir. Ancak günümüz şartlarında HTML türü web siteler pek fazla gözde değildir. Çünkü E-ticaret web siteleri emlak web siteler hatta artık günümüz şartlarında bir çok kurumsal siteler sonradan veri eklemek isterler. Bu HTML türündeki web sitelerinde ise sonradan bilgi eklenememekterdir.