bildirgec.org

iben hjejle hakkında tüm yazılar

Chéri (2009)

queennothing | 29 December 2009 12:02

İki defa Oscar adayı olan İngiliz yönetmen Stephen Frears‘ın yönetmenliğini üstlendiği 2009 çıkışlı “Chéri“, Fransız Edebiyatı’nın değerli isimlerinden Colette‘nin romanından uyarlandı. Filmde üç defa Oscar adayı olan Amerikan aktris Michelle Pfeiffer, 1981 doğumlu İngiliz aktör Rupert Friend, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Kathy Bates ve Danimarkalı yıldız Iben Hjejle rol alıyor.

19, yüzyılın Paris’inde ‘belle époque’ adıyla tanımlanan dönemde güzel kadınlar, zengin erkekleri metresi olurlar ve bu sayede hayatlarında hiç çalışmadan mal mülk sahibi olup, istedikleri her şeye ulaşma şansını yakalayabilirler. Olgun, güzel ve bu işi yaparak oldukça para kazanmış Lea De Lonval da bu kadınların en güzeli, en zeki ve duyarlısıdır. Sevgilileri bir yana, yalnız kalmaktan tarifsiz bir haz duyan Lea’nın hayattaki tek derdi yaşıdır. Yaşına rağmen inanılmaz derecede güzel olan Lea, eski arkadaşı Madam Peloux’un özel ricasını kıramaz ve onun genç oğlu Chéri’nin metresi olur. Amaç, annesinin hiç bir isteiğini yerine getirmeyen, başına buyruk bir genç olan Chéri’ye hayatın neyle döndüğünü öğretebilmektir.

2010’un İlk Filmleri

widfara | 28 December 2009 16:54

2010 yılının ilk günü cuma’ya denk geliyor. Ve bugün de biri yerli üçü yabancı olmak üzere 4 film gösterime girecek. Bu filmler ve onlarla ilgili kısa bilgiler;

Yahşi Batı
Yahşi Batı

1- Yahşi Batı

Yönetmen: Cem Yılmaz, Ömer Faruk Sorak, Ali Taner Baltacı
Oyuncular: Cem Yılmaz, Demet Evgar, Ozan Güven, Özkan Uğur, Uğur Polat, Zafer Algöz
Tür: Komedi, western(!)
Konusu: Cem Yılmaz’dan bir “vahşi batı” komedisi. Osmanlı’nın vahşi batıya iki kahramanı göndermesini konu alıyor film. Filmde Cem Yılmaz, daha önce de pek çok kez birlikte çalıştığı Özkan Uğur, Ozan Güven gibi isimlerle çalışmış. Kadroya yeni eklenen başarılı oyuncu Demet Evgar filmin artılarından olacak gibi.
Yahşi Batı’nın gişe canavarı olacağı kesin ama başarılı olacak mı hep birlikte izleyip göreceğiz. Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

high fidelity

schizophrenia13 | 19 December 2008 15:04

high fidelity
high fidelity

*
nick hornby‘nin aynı adlı romanından, 2000 yılında sinemaya uyarlanan high fidelity, odyofil plak satıcısı rob gordon‘ın hayat ve kadınlara dair kişisel hesaplaşmasını dick ve barry‘le bize aktarıyor.

high fidelity
high fidelity

rob’un eski kız arkadaşı laura‘nın kuyruk acısıyla yaşadığı sancıları, yaptığı hataları ya da doğru yaptığını sandığı şeyleri müzikle besleyen film izleyenin kendisinden birşeyler bulmasına olanak yaratıyor. nick hornby, d.v. devincentis, steve pink, john cusack ve scott rosenberg tarafından yazılan senaroyu stephen frears filme çekmiş.

direktøren for det hele

schizophrenia13 | 16 December 2008 10:08

direktøren for det hele
direktøren for det hele

lars von trier zat-ı şahanelerinin uzun süreli ayrılıktan sonra danca olarak çektiği komedi olarak etiketlenen 2006 danimarka yapımı direktøren for det hele, oldukça sağlam bir kara mizah örneği. anlatıcımızın sesiyle başladığımız film, bir bilişim şirketi sahibinin yerine bir aktörü tutmasıyla karmaşaya doğru ilerliyor, olayların çözülmeye başladığı anlarda tekrar karışması ve tekrar çözülmesi ve bunun defalarca tekrarlanması ise filmi monoton olmaktan uzaklaştırıyor, anlatıcımız ise kapanışı oldukça sert bir üslupla yapıyor. trier adının telafuz edilmesiyle tüylerinin dikey eksende hareketleri bütünlük gösterenlere gönül rahatlığıyla korkacak birşey yok telkin edilebilir. filmin müzik sahibi olmaması ise hatırlatılmadığı sürece hatırlamayacağınız bir detay olarak yerini alıyor, automavision adı verilen yönetmenin açıyı belirledikten sonra bilgisayarın kendi yatay dikey ve yakınlaştırma kararını vermesini sağlayan teknik ise başka bir detay, trier ara sıra kanlı canlı göz kırpmayı da unutmuyor.