bildirgec.org

hope davis hakkında tüm yazılar

Ölümü yaşayanlar; Flatliners (1990)

queennothing | 22 June 2011 21:14

Amerikan yönetmen Joel Schumacher‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Flatliners“, 1990 senesinde çekildi. Senaryosu Peter Filardi tarafından yazılan filmde Altın Küre Ödüllü aktör Kiefer Sutherland, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Julia Roberts, Kevin Bacon, Hope Davis, Oliver Platt ve William Baldwin gibi isimler rol alıyor. Ortalama 26 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen bilim-kurgu/ korku filmi “Flatliners” (Çizgi Ötesi), En İyi Ses Efekti dalında Oscar adayı olurken, En İyi Bilim-Kurgu Filmi ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında Satürn adayı oldu. Film, ülkemizde ‘Çizgi Ötesi’ adıyla 1991 başında vizyona girdi. Ölümden sonra yaşam olup olmadığı üzerine çekilen filmlerin aksine “Flatliners”, ölüm anının nasıl bir şey olduğunu bilmek isteyen bir grup doktor adayının heyecanlı ve tehlikeli maceralarını anlatıyor.

Infamous (2006)

queennothing | 21 December 2009 14:14

Philip Seymour Hoffman‘ın ‘Truman Capote’yi canlandırdığı 2005 çıkışlı sinema filmi “Capote“, Truman’ın ünlü kitabı “In Cold Blood“u (Soğukkanlılıkla) nasıl yazdığını anlatmaktaydı. Aynı içeriği farklı bir bakış açısıyla işleyen bir başka yapım da 2006 çıkışlı “Infamous” (Gerçeğin Peşinde). Bu sefer ‘Capote’ rolünde İngiliz aktör Toby Jones‘i görüyoruz. Ayrıca filmde Sigourney Weaver, Daniel Craig ve Sandra Bullock ve küçük bir rolle Gwyneth Paltrow da yer almakta.

Sosyetik arkadaşları, zengin yaşamıyla kendine özgü bir düzen yaratmış olan Truman Capote, bir sabah gazetede gördüğü haber üzerine yeni kitabının konusunu bulduğuna karar verir ve dört kişilik Clutter Ailesi’ni katledenler henüz bulunmamışken ve olayın gerçekleştirdiği yere, Kansas’a gider. Yanında en yakın arkadaşı Nelle’yi de götüren Truman, yetkililerle görüşür, fakat izin alamaz ve geri dönmesi söylenir. Gurur kırıcı tavırlara rağmen pes etmeyen Truman, katillerin bulunması üzerine izni alır ve iki katili ziyaret etmeye başlar.

The Weather Man (2005)

queennothing | 16 September 2009 16:16

Floridalı senarist Steve Conrad‘ın senaryosunu yazdığı, “Pirates of the Caribbean Serisi”nin (1, 2 ve 3) yönetmeni Gore Verbinski‘nin yönetmenliğini yaptığı “The Weather Man“, olduğu kişiyi arayan bir adamın traji komik öyküsünü anlatıyor. Oscar Ödüllü aktör Nicolas Cage‘in başrolünde yer aldığı filmde 2 Oscar Ödüllü İngiliz aktör Michael Caine, New Jerseyli aktris Hope Davis ve genç oyuncu Nicholas Hoult da rol alıyor.

Davis Spritz, ünlü bir kanalda hava durumu sunuculuğu yapmaktadır. Bir süre önce karısı Noreen ile yollarını ayıran David, belli aralıklarla kızı Shelly ve oğlu Mike’ı ziyaret etmektedir. Her akşam televizyonda hava durumu tahmini yapan David, sokakta sürekli insanlar tarafından durdurulmakta, bir kısım ‘ünlü düşmanları’nca hakarete ve meşrubat / gıda saldırısına uğramaktadır. Yolda yürürken bir anda üzerine atılan dondurma, dürüm, turta gibi gıda maddeleri, düpedüz hakaret olmasına rağmen David’in ilgilenmesi gereken başka sorunlar vardır.

The Nines

la loba | 09 January 2009 15:25

afis
afis

Yönetmen: John August
Senaryo: John August
Tür: Dram/Fantastik
Gösterim yılı: 2007
Oyuncular: Ryan Reynolds (Gary-Gavin-Gabriel), Melissa McCarthy (Margaret, Melissa, Mary), Hope Davis (Sarah, Susan, Sierra), Elle Fanning (Noelle)

Problemli bir aktör, bir televizyon yapımcısı ve bir bilgisayar oyunu yapımcısının karmaşık ve gizemli hikayelerinden devam eden film aslında insanların varoluşu üzerine düşündüren bir yapıt. Sıradan bir şekilde başlıyor olmasına rağmen ilerleyen dakikalarda konu oldukça karmaşık hale geliyor. Gerçeklik ve yanılsamalar üzerine farklı bir yorum getirilen yapım Imdb’de hakettiğinden düşük puan almış.

Synecdoche, New York

schizophrenia13 | 18 October 2008 11:20

ilk defa 61. cannes film festivalinde boy gösteren, charlie kaufman‘ın yazmakla yetinmeyip yönettiği filmi “synecdoche, new york” tiyatro yönetmeni caden’in new york’un bir kopyasına sahip olma hikayesini anlatıyor.

hikayemizin ana karakterinin çatlak ve çapkınlığına kadın-erkek ilişkileri de karışıyor. spike jonze‘un yapımcıları arasında bulunduğu filmin oyuncuları arasında philip seymour hoffman, catherine keener ve jennifer jason leigh gibi isimler var.

oyuncuları, senaristi ve yapımcısıyla ilgi çekici olan filmin fragmanlarına şuradan ulaşmak mümkün.