bildirgec.org

film gösterimi hakkında tüm yazılar

Bodrum Türk Filmleri Haftası

queennothing | 19 September 2011 22:45

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil bölgesi Bodrum, Ekim ayının ilk haftası 14 Türk filmine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 1 ile 8 Ekim tarihleri arasında Cinemarine’de gerçekleşecek olan etkinlikte Derviş Zaim, Ümit Ünal, Yüksel Aksu, Selçuk Aydemir, Belma Baş, Alper Özcan, Mehmet Aslantuğ ve Aytaç Ağırlar ile söyleşiler yapılacak. Bu sene ilk yaşını kutlayacak olan gösterimin her sene tekrarlanması planlanıyor. Yolu Bodrum’a düşen Sinepil okuyucular için etkinlikte gösterimi yapılacak filmleri de yazalım; Sabahattin Ali’nin eserinden uyarlanan “Kar Beyaz“, Yüksel Aksu’nun çektiği “Entelköy Efeköy’e Karşı”, Mehmet Aslantuğ’un hem yönetmenliğini hem de başrol oyunculuğunu yaptığı “Aşkın İkinci Yarısı”, Aytaç Ağırlar’ın “İncir Reçeli”, Ümit Ünal’ın “Nar”ı, Belma Baş’ın “Zefir”, Derviş Zaim’in “Gölgeler ve Suretler”i, Alper Özcan’ın “Sonbahar“ı ve Selçuk Aydemir’in “Çalgı Çengi”si.

Yeni Sinema Günleri

queennothing | 14 April 2010 12:24

Yeni Sinema Hareketi, İstanbullu sinemaseverler için çok harika bir şey yapmış; Yeni Sinema Günleri. 23 Nisan’dan 9 Mayıs’a dek sürecek olan bu sinemalı günlerde 12:00, 14:15, 16:30, 18:45 ve 21:00 saatlerinde filmler gösterilecek. Programda “Üç Maymun“, “Pandora’nın Kutusu“, “Süt“, “Tatil Kitabı“, “Gitmek” gibi filmler de var. Gösterimler Ortaköy Feriye Sineması’nda gerçekleşecek. Ücretlendirme ise, öğrenciler için 4 TL, normal için 6 TL. Tüm filmleri görmek isteyenler de 50 TL ücret ödeyerek kombine satın alabilirler. Programa ulaşmak için buraya tıklayınız.

Film Gösterimi ve Söyleşi

cansualtas | 14 February 2010 11:51

Atilla İlhan Kültür Merkezi, 14 Şubat Pazar günü Deli Deli Olma isimli yapımı tekrardan izleyicilere sunuyor.Filmin başrolünde Tarık Akan‘ı Mişka karakterini canlandırırken izliyoruz. Mişka’nın bir türlü kavuşamadığı gençlik aşkını ise Popuş Nine karakteriyle Şerif Sezer oynuyor. Kars’ta geçen film yoksulluk, yaşam mücadelesi, köy insanları, müziğin insanların yüreğinde bıraktığı aşkı ve en önemlisi sevgiyi gerçekçi şekilde yansıtıyor bizlere. Sevgi dolu bu başarılı yapım Pazar Günü için planlanabilecek en güzel aktiviteler arasında.

Günün devamında filmin yönetmeni Murat Saraçoğlu ile söyleşi devam edecek. 120, O… Çocukları gibi yapımların yönetmeni olan Murat Saraçoğlu ve Levent Tüzel ile sinema ve yaşamın üzerine keyifli bir söyleşiye katılmakta sinemaseverlerin ilgisini çekeceğe benziyor.

17:00 Film Gösterimi (Deli Deli Olma)
19:00Söyleşi (Murat Saraçoğlu/ Levet Tüzel)

“Prag’da İlkbahar” İstanbul Modern’de

widfara | 22 December 2009 12:18

İstanbul Modern’in aralık ayı etkinliklerinden biri de “Prag’da İlkbahar” isimli film gösterimleri serisi olacak. 17-27 Aralık arasında yapılacak gösterimlerde, 1960’lı yılların Çek Yeni Dalga filmlerinden oluşan bir seçki izleyiciyle buluşacak. Filmler, Çek Cumhuriyeti konsolosluğu ve İstanbul Modern işbirliğiyle sunuluyor. Gösterilecek filmler ve saatleri ise aşağıdaki gibi;

Cennet Meyvesi / The Fruit of Paradise/Ovoce stromu rajských jíme,1969

Mimar Sinan G.S. Üniversitesi: İspanyol Sineması Seçkisi

queennothing | 14 November 2009 14:57

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi‘nin Sinema – TV Bölümü, çok özel bir seçki düzenleyerek dünya sinemasının tanınmasına katkıda bulunmaya devam ediyor. 16 – 25 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu özel seçki, İspanyol Filmlerinden oluşuyor. 60lı yıllardan günümüze, toplam 9 başarılı yapımın gösterimini gerçekleştrecek olan MSGSÜ, İspanyol Sineması haftasına tüm sinemaseverleri bekliyor.

Gösterimi yapılacak filmler;

16 Kasım Pazartesi günü, saat 16:00
Otuzdan fazla yapıma senaristlik/ yönetmenlik yapan, 1983 senesinde hayatını kaybeden İspanyol sinemacı Luis Buñuel‘in 1961 senesinde tamamladığı draması “Viridiana“.

Frank Gehry’nin Çizimleri/Sketches of Frank Gehry

lovesredcloud | 09 July 2008 15:15

Sketches of Frank Gehry, 2005
Yönetmenliğini geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Sydney Pollack’ın üstlendiği başarılı uzun metrajlı belgesel. bu belgesel yönetmenin son filmi.
Filmde dostu ve dünyaca ünlü mimar Frank Gehry’yi konu alıyor. Film Pollock’un kelimeleriyle “ticari dünyada farklı bir şey yaratmak için bir dilim mekan” arayan iki profesyonelin arasında geçen uzun bir sohbet niteliğinde.
Film süresince Gehry’nin tasarım sürecini, çizimlerinin nasıl binalara dönüştüğünü izliyoruz.
Bu belgeseli bu sene istanbul film festivalinde izleme şansına sahip olmuştuk. şayet izlememiş olanlar için istanbul modern’in düzenlediği Tasarımın Üç Hali dizisinin 3. ayağının gösterildiği şu günlerde temmuz ayı boyunca gösterimde olacak.