bildirgec.org

fiber optic hakkında tüm yazılar

(M)ışıl (M)ışıl Geceler

erdenk | 13 May 2009 22:46

Bu zamazingo fişe takılı olmadığında normal bir nevresim takımı iken, elektrik enerjisi ile buluşunca ışıldamaya başlıyor. Işıl ışıl uyumak isteyenler için tasarlanan nevresim takımı fiberoptik kablolar kullanılarak dikilmiş. Elde yıkanabilen bu yüksek teknoloji ev teksili ürünü elektriğe takılı olduğunda elektrikli battaniye de olsa tek kişiliğine ödenecek 660$’a daha az acınırdı herhalde.

Kaynak [1] [2] [3]

Teknolojinin ışığında Tanrı’yı aramak

yenibirnickistiyorum | 23 July 2007 09:03

CERN labrotuvarlarını ve son zamanlardaki tek hedeflerini duymayan kalmamıştır heralde. Açılımı Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire olan avrupa nükleer araştırma merkezi, avusturya, belcika, bulgaristan, çek cumhuriyeti, danimarka, finlandiya, fransa, almanya, yunanistan, macaristan, italya, hollanda, norveç, polonya, portekiz, slovakya, ispanya, isveç, isviçre ve birleşik krallık olmak üzere 20 üye devletin katılımıyla oluşuyor. sadece teorik nükleer fizik üzerine degil, uygulamalı bilimler, muhendislik ve bilgisayar bilimleri üzerine de araştırmaların yapıldığı merkezde, dünyanın en büyük parçacık fiziği çalışması yapılmakta.

CERN’de bulunan geniş hadron çarpıştırıcısı isimli (long hadron collider-LHC), 27 km uzunlukta ki havasız ortam yaratan manyetik tüpte, protonlar 14 tera elektron volt’luk mertebelerde çarpıştırabilecek. Bu deneylerin amacı, olası neticeler ışığında Big Bang hakkında ispatlanmış veriler sağlamak.