bildirgec.org

fennec hakkında tüm yazılar

Fennec kullanıma hazır…

msalih45 | 02 February 2010 17:37

Mozilla vakfı mobil internet tarayıcısı Fennec‘in 1.0 RC sürümünü yayınladı. Şu anda Maemo OS 5.0 (Nokia N900) ve Maemo OS 2008 (Nokia N810) için kullanılabilir.

Mozilla Fennec
Mozilla Fennec


Şu anda ücretsiz olarak indirilebilir durumda. Bu sürümün 1.0 sürümünden tek farkı sadece son kontrolleri yapılmamış. Özellik açısından hiç bir farkı yok. Bu yüzden gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu adresten indirebilirsiniz. Türkçe sürümü de mevcut.

Opera Mini Fırtınalar Estiriyor, Ya Diğerleri?

sangarius | 01 September 2009 17:41

Fennec - Safari - Opera
Fennec – Safari – Opera

Opera Mini‘nin sürümlerinin, mobil içerik indirme sitesi olan GetJar‘dan yaklaşık 25 milyon kez indirilmesi bir web araştırma şirketi olan Accel Partners tarafından da desteklendi. Bu da Opera Mini‘yi, GetJar‘ın gelmiş geçmiş en popüler uygulaması haline getirdi. Zaten Opera Mini‘nin son sürümü olan Opera Mini v4.2‘nin yıl başından bu yana 7.5 milyon kez indirilmesi de hiç küçümsenebilecek bir olay değil. Peki ya rakipleri ne alemde?

Opera Mini'den Bir Ekran Görüntüsü
Opera Mini’den Bir Ekran Görüntüsü

Opera Mini, mobil dünyada Firefox‘a deyim yerindeyse kök söktürüyor. Her ne kadar Mozilla açık kaynak kodlu dokunmatik web tarayıcısı olan Mozilla Fennec 3‘ün beta sürümünü yayınlasa da, Firefox tam gelişmiş bir tarayıcıyı bir yıl içinde yayınlayacağını vaad ediyor. Yani Mozilla Firefox kullanıcıları mobil dünyada kullanabilecekleri tam donanımlı bir tarayıcı için hala bekliyor. Firefox çalışadursun Opera Mini kullanıcıları Flash uyumlu ve oldukça gelişmiş bir tarayıcının keyfini çıkarıyor. Opera Mini‘nin popüler olmasının ve bu kadar çok indirilmesinin en büyük sebebi olarak ‘mobil kullanıcıların telefonları ile birlikte gelen basit ve kullanışsız tarayıcılardan sıkılıp Opera Mini gibi mükemmel bir tarayıcıyı denemek istemeleridir’ desek herhalde hata etmiş olmayız.

çöl tilkisine yeni logo!

pasacocugu | 08 July 2008 11:28

cep telefonu web tarayıcısı fennec kod adlı firefox mobile’ın yeni sürümleri için bir de yeni logo yapıldı!
Nobox Marketing Group tarafından yapılan logo mozilla pazarlama sorumlusu John Slater tarafından yapılan açıklamaya göre Firefox Mobile için kesinlikle kullanılacak anlamına gelmiyor. kullanıcıların tepkisine görebu yıl sonunda çıkması beklenen kesin sürümün logosu olup olmayacağı belirlenecek.

kaynak