bildirgec.org

etkileşim hakkında tüm yazılar

JAVA ile Yönetilebilir Grafik Nesneleri Oluşturma – Bölüm 1

gorenbayan | 03 July 2011 11:04

Hem masaüstü hem de web tabanlı uygulamalar geliştirirken, zaman zaman eldeki verilerin görselleştirilmesi yani resim olarak ifade edilmesi ve bu resimler üzerinden de düzenlenebilir olması ihtiyacı ile karşılaşılır. Bu yazıda JAVA bileşenleri ve Graphics sınıfı kullanarak etkileşimli veri görselleştirme konusuna bir giriş yapacağız. Başlangıç olarak basit çizim nesnelerinin yerleştirilebildiği ve bu nesnelerin klavye ve fare aracılığıyla yönetilebildiği bir ekran tasarlayalım.

Öncelikli olarak bu tip uygulamalarda etkileşim için daha sonra rahatça eklemeler yapabilmek için mümkün olduğunca genel bir çerçeve çizerek sınıfları genişletilebilir hazırlamamızda fayda var. Tüm çizim nesnelerini ifade edebilecek bir ata (parent) sınıf yazarak başlayalım.

Bilgisayarınızın en iyi dostu (belki sizin de)!!!

Beacool | 06 February 2010 11:50

Karşınızda Pingo!
Karşınızda Pingo!

Eskiden sanal bebekler vardı, ve ben onları hiç sevmedim…

Ben bir Tamagochi katiliydim! Bu itirafı neden yaptığımı merak edenler için şunu diyebilirim ki bu çılgınlık geri geliyor! Pingo isimli bu “deskfriend” zamanında bir hastalık halini almış sanal bebeklerin tüm özelliklerini fazlasıyla taşıyor. Ama çok daha fazla gelişmiş özelliği de var! Bunlardan en radikalı bu sanal bebek artık yürüyebiliyor! Hem de kör şekilde değil, çevresini dikkate alarak. Ayrıca sizin hareketlerinize tepki verip günlük işlerinizde size yardımda edebilmekte… Şaşırtıcı şekilde diğer Pingo kullanan ve facebook sayfası olanlarla etkileşime geçebilip, onu sevdiğinizde farklı kızdığınızda farklı tepkiler verebiliyor. Ayrıca onunla konuşabiliyorsunuz! Her ne kadar çoğunluğu sizin komutlarınıza dayalı bir monolog olsa da sözünüzü dinliyor. Onun bir nevi karakteri var! (detaylı özellikleri aşağıda)

25+ yapı taşı pop-up pencere

safayasin | 14 June 2009 13:01

Web sitenin dinamikliğini sağlayan yapı taşlarından birisi olan (küçük pencere) pop-up pencerelerin en büyük özelliği, ajax/js sayesinde anında sayfa ile etkileşim kurarak, vakit kaybettirmeden yeni bir sayfa açtırmadan, o sayfa içerisinde açılarak kolaylık sağlamasıdır. Siteye kullanışlılık katığı için kullanıcının sitede dolaşması kolaylaşır ve ilgi çekici olur. pop-up pencereler bir galeride veya bilgi vermek için kullanılabilir yani hayal gücünüz ne kadar genişse o kadar kapsamlı kullanabilirsiniz. bu bildiride 25’e yakın pop-up pencere örneğini inceleyebilir ve kullanabilirsiniz.

animata – açık kaynak kodlu, etkileşimli animasyon yazılımı

admin | 31 December 2008 18:24

Kitchen Budapest tarafından geliştirilen Animataanimasyon yazılımı, dış dünyadan aldığı verileri kullanarak, önceden hazırlanmış bir animasyon sahnesini hareketlendirebiliyor.
Konser, tiyatro, dans performanslarında interaktif arka plan projeksiyonları oluşturmak amacıyla kullanılabilecek Animata yazılımı ile bilgisayarınıza bağlı kameranın önünde hareket eden bir insanın hareketlerini taklit eden bir kukla animasyonu hazırlayabiliyoruz.
Yazılımı geliştirenler, çalıştığı bilgisayara bağlanabilecek algılayıcılar ile toplanacak verilere tepki verilebileceğini, animasyonların bu veriler ile mesela bir ses sisteminden gelen sese göre hareketlendirilebileceğini belirtiyorlar.
Yazılım içinde, animasyonlarımızda kullanabileceğimiz, önceden tanımlanmış çeşitli kuklalar ve objeler bulunuyor.
Mac OS X, GNU/Linux and Windows platformlarında çalışabilen, açık kaynak kodlu (GNU/GPL) Animata yazılımını buradanindirerek deneyebilirsiniz.

Animata ile etkileşimli olarak çalışan ve hareket verilerini göndererek animasyonu değiştiren ilginç bir uygulama örneğini görmek için de buradakivideoyu seyredebilirsiniz.

Flickr Kullanıcı Arayüzlerinde Yeniliğe Gitti

serversistemci | 24 October 2008 13:14

Flickr
Flickr

Flickr kullanıcılarına bir yenilik yaptı ve hesaplarında artık yeni daha basit ve daha kaliteli ara yüz dizaynına gitti.
Ana sayfada şimdi yeni bir araştırma modülüyle en son faaliyetleri gösteren yeni bir kısmı var. favorilerinize eklediğiniz arkadaşlardan açıklamalar, son günlerdeki etkinlikleri göstermek için ayrıca da bir kısım bulunmakta.

Şimdi daha fazlaya fotoğrafları gösterildiği bağlantı bölümünüz ve son günlerdeki gruplarınızdan fotoğrafların da gösterdiği grup bölümünüz eklenmiş.
Sayfanızdaki karışıklığı azaltmayı istiyorsanız başlığın altındaki çift oku tıklayarak ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.
Kullanıcılarına daha fazla yeni etkileşim, ayar faaliyeti ve diğer faaliyetleri görebilmesi için yapılmış yeniliklere bakmak için buradan ilgili videolarada burdan 12 buyurun..

Type is Art

m4nicstar | 27 September 2008 08:00

“Alfabemizdeki tüm harfler 21 farklı kalıptan meyadana gelir. Çoğunlukla bu kalıplar biraraya gelerek alfabemizdeki harfleri oluşturur Type is Art size tipik karakter biçimlerinin ötesinde, bu kalıpları kullanarak denemeler yapmanıza olanak sağlar “

Projenin ana sayfasından yaptığım bu kötü çeviri etkileşimli bir sanat projesinin tanımı aslında. Alfabedeki harfleri oluşturan bu 21 kalıbı, şekil mi demeliydim bilmiyorum, bir araya getirerek sıradışı biçimler oluşturuyoruz, kaydediyoruz, diğer insanların yaptıklarına göz atıyoruz.

Youtube Videolarına Açıklama Eklemek

hikomen | 05 June 2008 16:06

Etkileşimli Youtube Videoları
Etkileşimli Youtube Videoları

Artık YouTube videolarına açıklamaeklemek mümkün. Youtube eklediğiniz videoların üzerine açıklama ekleyerek videoları etkileşimli bir hale getirebiliyoruz. Bu sayede hazırladığmız video hakkında ki bilgiyi ekranda seyirciye sunabilmenin yanında farklı sonlu videolar filmler de hazırlamak mümkün oluyor. Bu özellik sayesinde filmde veya videoda kullanıcının sonraki sahneyi seçmesi mümkün hale gelmiş. Buda farklı sonlu veya direk kullanıcı etkileşimli videolar demek oluyor. Bunun yanında videonun üzerine o videoyla alakalı başka video, kanal veya arama sonuçlarının da linkleri eklenebiliyor. Böylelikle eklediğiniz bir videoya eklediğini diğer videolarında linkini ekleyebiliyorsunuz.

Etkileşimli Youtube Videoları
Etkileşimli Youtube Videoları

Video açıklamalarını 3 şekilde ekleyebiliyorsunuz. Konuşma Balonu, spotlights (sahne ışıkları) ve not.

etkileşimli bir youtube videosu

Oto Portre

ladress | 12 February 2008 17:15

http://resimsanati.tr.gg/Oto-Portre.htm

Dava Konusu: Nintendo wii navigasyonu çalıntıdır.

delizade | 19 January 2008 19:14

Şuradaki bir habere göre Patrick Goschy, 10 yıl önce bugünNintendo wii sistemi üzerinde gördüğümüz bir etkileşim aracı tasarlıyor.

Nintendo ise bugün sistemin aynısını 10 yıl sonra Wii üzerinde kullanıyor. ve Goschy, patentini de almış olduğu bu sistem için Nintendo’ya dava açmaya hazırlanıyor. aşağıdaki linkten sanki sabah uyanır uyanmaz kahvaltı bile yapmadan “rüyamda kötü şeyler gördüm hemen şunu videoya çekip anlatayım aradan çıksın” demiş gibi çekilen videoyu izleyebilirsiniz.