bildirgec.org

dianne wiest hakkında tüm yazılar

Bullets Over Broadway (1994)

queennothing | 19 November 2011 22:13

Usta yönetmen Woody Allen‘ın yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Bullets Over Broadway“, 1994 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Allen ile Douglas McGrath tarafından yazılan filmde John Cusack, Dianne Wiest, Jennifer Tilly, Chazz Palminteri, Rob Reiner, Mary-Louise Parker, Jack Warden, Joe Viterelli, Tracey Ullman, Jim Broadbent, Harvey Fierstein gibi isimler rol alıyor. Altı dalda Oscar’a aday gösterilen film, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü kazandı. BAFTA ve Altın Küre’ye de aday gösterilen yapım, 20 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlandı.

Footloose (1984)

queennothing | 02 September 2011 13:03

2001 senesinde yaşamını yitiren Amerikan Yönetmen Herbert Ross‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Footloose“, 1984 senesinde çekildi. Senaryosu Oscar Ödüllü sinemacı Dean Pitchford tarafından yazılan filmde Altın Küre Ödüllü Amerikan aktör Kevin Bacon, Amerikan aktris Lori Singer, iki defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör John Lithgow, iki Oscar ödülü sahibi aktris Dianne Wiest, 2006 senesinde yaşamını yitiren aktör Chris Penn, Sex and The City dizisiyle meşhur olan aktris Sarah Jessica Parker, John Laughlin, Elizabeth Gorcey, Frances Lee McCain, Jim Youngs ve Douglas Dirkson rol alıyor. ‘Let’s Hear It for the Boy’ VE ‘Footloose’ parçalarıyla Oscar’a aday gösterilen yapım, 8 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlandı.

Rabbit Hole (2010)

queennothing | 19 December 2010 15:17

1963 doğumlu Amerikan aktör/ yönetmen John Cameron Mitchell‘in (bkz.: Hedwig and the Angry Inch, Shortbus) yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Rabbit Hole”, 2010 senesinde vizyona girdi. Bütçesi 10 Milyon Dolar’ı bulan filmin başrollerinde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Nicole Kidman ve Amerikan aktör Aaron Eckhart yer alıyor. Çekimleri 28 günde tamamlanan film, yönetmen Mitchell’in senaryosunu yazdığı ilk sinema filmi. ‘Becca’ karakteri için Kidman’la anlaşan Mitchell, aktrisin isteği üzerine ‘Howie’ karakteri için Eckhart’ı seçti. Kidman’ın ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Altın Küre adayı olduğu film, Independent Film Ödülleri ve Satellite Ödülleri’nde de çeşitli dallara aday gösterildi.

Becca ve Howie Corbett, oğulları Danny ile mutluluk semalarında gezinen bir çift iken genç Danny’nin bir trafik kazasında ölmesi sonucu ağır bir bunalım geçirirler. Danny’nin ölümüne sebep olan genç sürücü Jason ile tuhaf bir ilişki içerisine giren Becca ve Becca’ya karşın çaresiz Howie, kaderlerini belirleyecek seçimin eşiğindedirler.

I Am Sam (2001)

queennothing | 17 January 2010 11:06

Jessie Nelson‘un yönetmenliğini yaptığı 2001 çıkışlı sinema filmi “I Am Sam“, 20 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlandı. İki Oscarlı Amerikan aktör Sean Penn, üç defa Oscar’a aday gösterilen aktris Michelle Pfeiffer, iki Oscarlı aktris Dianne Wiest, Dakota Fanning, Loretta Devine, Richard Schiff ve Laura Dern‘in rol aldığı yapım ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar adayı oldu. Eğer “Forrest Gump“dan hoşlandıysanız, bu filmi de tavsiye ederim.

Dan In Real Life (2007)

queennothing | 23 December 2009 15:59

Amerikan senarist/yönetmen Peter Hedges‘in ikinci yönetmenlik deneyimi olan “Dan In Real Life” (Şamaroğlanı), 2007 senesinde vizyona girdi. Amerikan aktör Steve Carell‘in başrolünde yer aldığı filmde Fransız aktris Juliette Binoche, Dianne Wiest, Dane Cook, Alison Pill, Brittany Robertson ve John Mahoney rol alıyor.
Gazetede ‘Dan In Real Life’ adlı köşenin sahibi olan Dan, ergenlik çağına gelen Cara, araba meraklı Jane ve küçük Lilly olmak üzere üç kız çocuğu babası, bekar bir adamdır. Vakti zamanında bir de kitap yazmış olan genç adam, kızlarıyla birlikte sade bir kasabada yaşayan ailesini ziyarete gider. Aile üyelerinin doldurduğu evde bir süre kalmayı planlayan Dan, kasaba merkezine girer ve bulduğu ilk kitapçıya girer. Kitapçıda tesadüfen Marie adlı bir kadınla tanışan Dan, genç kadından hoşlanır ve samimiyeti ilerletmeye çalışır. Marie ise bir arkadaş bulduğu için mutludur, fakat yeni çıkmaya başladığı erkek arkadaşının ailesiyle tanışmak için acilen yola koyulması gerekmektedir.

Apar topar giden genç kadına, bir fırsatını bulup numarasını veren Dan ise neredeyse aşık olmuştur. Eve gelince Marie’yi ailesine anlatmaya başlayan Dan, erkek kardeşinin yeni sevgilisiyle tanışınca tam anlamıyla şaşkına döner. Çünkü bu kız, Dan’ın kitapçıda tanışıp da ‘aşık olduğuna’ inandığı Marie’nin ta kendisidir.

Passengers (Yolcular)

queennothing | 09 January 2009 16:48

Ronnie Christensen‘ın insan psikolojisiyle yakından ilgilenen “Passengers” senaryosunu bir sinema filmi haline getiren ‘aykırı oyun yazarı‘ Kolombiyalı yönetmen Rodrigo García, Anne Hathaway (Get Smart), Patrick Wilson (Hard Candy, Lakeview Terrace), Andre Braugher (The Mist, Primal Fear) ve Clea DuVall (21 Grams) gibi başarılı bir oyuncu kadrosu oluşturarak ‘uçak kazası‘ konulu filmlere bir yenisini daha eklemiş oldu.

Onlarca kişinin ölümüne neden olan bir uçak kazasından sağ kurtulan 5 yolcuya psikolojik danışmanlık yapmakla görevlendirilen Claire Summers, bir yandan grup terapisiyle ilgilenirken, bir yandan da terapi görmeyi reddeden kazazede Eric‘e yardım etmeye çalışmaktadır.