bildirgec.org

cuba gooding jr. hakkında tüm yazılar

Yeni Bir Başlangıç; Jerry Maguire (1996)

queennothing | 24 November 2011 19:25

Almost Famous, Vanilla Sky gibi yapımlardan tanıdığımız Amerikan sinemacı Cameron Crowe‘nin yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Jerry Maguire“, 1996 senesinde çekildi. Senaryosu yine Crowe tarafından yazılan filmde üç defa Oscar adayı olan aktör Tom Cruise, Oscar Ödüllü aktör Cuba Gooding Jr., Oscar Ödüllü aktris Renée Zellweger, Kelly Preston, Jerry O’Connell, Jay Mohr, Regina King, Bonnie Hunt, Jonathan Lipnicki, Mark Pellington ve Todd Louiso gibi isimler rol alıyor. 50 Milyon Dolarlık bütçeyle çekilen film, dört dalda Oscar adayı olurken En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü kazandı.

Pearl Harbor (2001)

queennothing | 24 May 2011 10:16

Transformers serisi ile bilim-kurgu hayranlarının gönüllerine taht kuran Amerikan yönetmen Michael Bay‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Pearl Harbor“, 2001 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Randall Wallace tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktör Ben Affleck, İngiliz aktris Kate Beckinsale, Amerikan aktör Josh Hartnett, Oscar Ödüllü aktör Jon Voight, usta aktör Alec Baldwin, Cuba Gooding Jr., Ewen Bremner, Michael Shannon, Greg Zola, aktris Jennifer Garner, Catherine Kellner, Jaime King, William Lee Scott ve Tom Sizemore gibi isimler rol alıyor. En İyi Görsel Efekt, En İyi Müzik ve En İyi Ses dallarında Oscar’a aday gösterilen “Pearl Harbor”, En İyi Ses Düzenleme Oscarı’nı kazandı. İki sıkı dostun görevleri gereği ayrı düşmesinin getirdiği felaketten sonra bir kadın yüzünden karşı karşıya gelmesi ve değişen hayatları anlatan yapım, 140 Milyon Dolar ile çekildi.

As Good as It Gets (1997)

queennothing | 15 May 2011 14:16

Üç Oscar Ödüllü senarist/ yapımcı James L. Brooks‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “As Good as It Gets“, 1997 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Mark Andrus tarafından yazılan film, 50 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. Üç defa Oscar kazanan Amerikan aktör Jack Nicholson‘un başrolünde yer aldığı filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Helen Hunt, Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktör Greg Kinnear, Amerikan aktör Skeet Ulrich, Oscar Ödüllü aktör Cuba Gooding Jr., Shirley Knight, Yeardley Smith ve Lupe Ontiveros gibi isimler de rol alıyor. Yılın Filmi, En İyi Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Düzenleme ve En İyi Film Müziği dallarında Oscar adayı olan film, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında Oscar kazandı. Orjinal süresi 150 dakika olan film için John Travolta ve Holly Hunter düşünüldüyse de çeşitli sebepler dolayısıyla olmamış.

Chill Factor (1999)

queennothing | 06 February 2010 10:14

İrlandalı sinemacı Hugh Johnson‘un ilk yönetmenlik deneyimi olan 1999 çıkışlı sinema filmi “Chill Factor” (Gizli Deney), Mike Cheda ve Drew Gitlin tarafından yazıldı. Amerikan aktör Skeeet Ulrich, Peter Firth, David Paymer ve Cuba Gooding Jr.‘nin rol aldığı yapım, eleştirmenler ve sinemaseverler tarafından yetersiz ve başarısız bulundu.
Profesör Richard Long, ekibiyle birlikte büyük bir deney üzerinde çalışmaktadır. Uzun zamandır bu deney için uğraşan Profesör, deneyin işe yarayıp, yaramadığını öğrenmek üzere ekibiyle toplanır. Ancak deney, büyük ve sarsıcı bir kazayla sonuçlanır ve ölüme de sebebiyet veren bu durum sonrasında ekip hapis cezasına mahkum edilir. Aradan geçen 10 sene, Profesör için amatör deneyler ve çoğunlukla balıkçılıkla geçse de, ekibinden hapse gönderilken Andrew, tahliye olur olmaz düşmanlık beslediği Profesör’ü ve 10 sene evvel yaptıkları deneyde kullandıkları değerli maddeyi bulmaya, Long’un yaşadığı kasabaya gelmiştir.

Elvis adındaki bu değerli maddeyi ele geçirmek isteyen Andrew, Profesör’ün genç dostu Tim ile karşılaşır. Küçük bir restoran işleten Tim, Profesör’ümn öldürülmesiyle birlikte işe dahil olmaya karar verir. Yaşlı arkadaşının ölmeden önce kendisinden istediği şeyi yapmak, ‘Elvis’ adındaki deney maddesini korumak için hayatını tehlikeye atan Tim, o sırada restoranda bulunan ve sattığı malların parasını isteyen Arlo’yu da peşi sıra sürükler.

En unutulmaz Oscar konuşmaları

aygen | 22 February 2009 14:02

oscar ödül töreni
oscar ödül töreni

Bir oyuncu için ödül almak kadar mutluluk veren başka bir şey yoktur. Hele ki ödül altın bir Oscar heykelciğiyse bu mutluluk iki katına çıkar. Ödülü eline alan herkes teşekkür eder. Bazı oyuncular tek bir teşekkürü yeterli görür; Tanrıya, Akademiye, ailesine veya yönetmene teşekkür eder. Bazı oyuncularsa ellerinde listeyle çıkar filmin ışıkçısından, çocuklarının dadısına kadar akıllarına gelen herkese teşekkür eder. Oscar almak hiç kuşkusuz en unutulmaz anılarıdır.

Radyo; hayata tutunma öyküsü

Sonrisa | 15 May 2008 10:15

Radyo, üniversitede eğitim dersinde ‘otizm’ konusunu işlerken hocamızın bize ‘mutlaka’ diye tavsiye ettiği ve sınıftaki herkesin izlediği bir film. Görsel ve kültürel anlamda yorum yapmam bu film için cidden abes kaçıyor. Çünkü filmin vermiş olduğu mesajları izlerken duygulanmamak, üzülmemek mümkün değil. Oldum olası yaşanmış hikâyelerin beyazperdeye aktarılışını sevmişimdir. Radyo’nun yaşanmış bir öyküden yola çıkılarak çekilmesi ona olan ilgimi artırdı doğal olarak. Filmin yönetmen koltuğunda Michael Tollin otururken, göz kamaştıran performansıyla Cuba Gooding Jr. yani Radyo ve koçu Ed Harris başrolleri paylaşıyorlar. 2003 yapımı bu filmde otistik bir çocuk olan Radyo’nun hayatının bir kesimi ele alınıyor. İçine kapanık, insanlarla asla göz teması kurmayan, onları dışarıdan izleyen kısacası toplumun dışında kalmış, belki de dışına itilmiş bir gencin 1976 yılındaki yaşamından bahsediyoruz.