bildirgec.org

chan wook park hakkında tüm yazılar

I’m A Cyborg, But That’s OK (2006)

queennothing | 01 December 2012 12:40

1963 senesinde Kore’de dünyaya gelen Chan-wook Park‘ı “Oldboy” adlı yapımdan biliyoruz. Yönetmenin 2006 senesinde çektiği sinema filmi “Ssaibogeujiman gwaenchanha” (I’m A Cyborg, But That’s OK), yönetmenin dehasını bir kez daha kanıtlar nitelikte. Başrollerinde Su-jeong Lim ile Rain’in rol aldıkları film, Uluslararası Berlin Film Festivali’nde ödül kazanırken, Baek Sang Ödülleri, Asya Film Ödülleri, Montréal Film Festivali gibi bir çok etkinlikten ödülle döndü. Orjinal süresi 105 dakika olan bu farklı romantik-komedi filmi, Türkçe’ye “Ben Bir Robotum ama Sorun Değil” şeklinde çevrildi. Filmi, sadece Kore Sineması meraklılarına değil, farklı bir şeyler arayan ve hoş vakit geçirmek isteyen herkese tavsiye edebiliriz.

Oldboy yeniden mi çekiliyor?

dogan626 | 02 July 2009 13:07

İnternete yeni sızan bir bilgiye göre Kore’li yönetmen Chan-wook Park’ın baş yapıtı Oldboy (İhtiyar Delikanlı) Hollywood’da yeniden çekiliyor. Steven Spielberg tarafından çekilecek filmin baş rolünde Will Smith’in yer alacağı da söylentiler arasında.

Dreamworks filmin haklarını edinme aşamasında Futabasha (Çizgi roman şirketi – Oldboy’un manga yayıncısı) ve Show East (Oldboy’un sinema haklarını bulunduran şirket) ile bazı sorunlar yaşasa da bu sorunların aşılacağına inanıyorum. (Watshmen’de de buna benzer sorunlar yaşanmıştı)

Her ne kadar yeniden çekim yolda olsa da heyecanlanmak için biraz erken. Çünkü %100 doğru olmamasına karşın Show East şirketinin battığı ve CEO’sunun kayıplara karıştığı öğrenildi. Bu da yetmezmiş gibi ortak yapımcı Big Egg şirketinin kapanması sıkıntı yaratıyor. Big Egg şirketi haklarını Dreamworks’e devretmiş olsa da hala hukuki problemler devam ediyor. Bu problemleri çözmek için Dreamworks büyük çaba içerisinde. Sorunların kısa bir sürede aşılacağına inanıyorum. (ümit ediyorum)

TOFU (豆腐)

admin | 28 February 2009 14:16

Soya peyniri olarak da bilinen tofu, Uzak Doğu’da asırlardır tüketilen bir besin. Soya sütünün çökeltilmesiyle yapılan Çin kökenli tofunun bir çok çeşidi var. Dünyanın, bitkisel protein açısından en zengin gıdası olarak bilinir.

Tofu çok hafif bir tat ve kokuya sahip, kendine has tadı ile özgün ve garip bir yiyecektir. Tofu eklendiği her tür çeşniyi absorbe etme kabiliyetine sahiptir. Uzak Doğu’da peynir ekmek gibi tüketilir. Tüm dünyada vejeteryan mutfağının vazgeçilmezlerinden birisidir.

İhtiyar delikanlının yeni yüzü

meh | 24 November 2008 16:30

Oldboy
Oldboy

Chan-wook Park’ın Oldboyu Steven Spielberg tarafından yeniden çekiliyor. Oldboy mangasının hayranları bilirler ki film Nobuaki Minegishi ve Garon Tsuchiya’nın sekiz ciltlik mangasının sanki bir özeti hatta fragmanı. Steven Spielberg ve Will Smith ise bu filmi tekrar olarak çekmeyeceklerini manga öyküsüne sadık kalarak çekeceklerini belirtmiş. Yani karşımızda gene Asya’dan beslenen bir amerikan filmi izlemiyeceğiz. Daha ayrıntılı bilgi için buraya ve buraya bakabilirsiniz.

OldBoy (2003)

lee ion | 08 July 2008 10:21

Old Boy – İhtiyar Delikanlı

Old Boy
Old Boy

Tür : Gerilim / Aksiyon
Yönetmen : Chan-wook Park
Senaryo : Chan-wook Park , Jo-yun Hwang , Chun-hyeong Lim , Garon Tsuchiya Yapım : 2003, Güney Kore , 120 dk.
Oyuncular : Min-sik Choi (Dae-su Oh) , Ji-tae Yu (Woo-jin Lee) , Hye-jeong Kang (Mi-do) , Dae-han Ji , Dal-su Oh (Byeong-ok Kim) , Su-hyeon Kim , Seung-jin Lee

Old Boy
, 2003 Güney Kore yapımı bir filmdir. Yönetmen Chan-wook Park, ayrıca filmin senaryosunuda yazmış. Oldukça etkileyici bir senaryoya, sürükleyici bir kurguya sahip olan filmi mutlaka izlemelisiniz.

Chan-wook Park
Chan-wook Park

Filmin konusundan bi haber olanlar için, kısaca bahsetmek gerekir: Baş kahramanımız Dae-su Oh

Dae-su Oh 15 yıllık intikamını alıyor
Dae-su Oh 15 yıllık intikamını alıyor

, çenesi düşük, kendini bilmez, hovarda bir adamdır. Bir gün kendini karanlık ve küçük bir hücrede bulur. Oraya neden kapatıldığını bilmeyen Dae-su Oh’un, dünyayla bağlantısı küçük bir televizyondur. Haberlerde karısının öldürdüğünü duyunca olayla alakalı olduğu düşünüldüğü için kapatıldığını anlar. Dışarı çıktıktan sonra kendini hapsedenlerin peşine düşecektir.
Film birçok ödül almıştır. Güney Kore yapımı film batı sinemasının da dikkatini çekmiş Cannes başta olmak üzere bir çok festivalden ödül toplamıştır (toplam 16 ödül ve 10 adaylık ). Film 2004 CannesJüri Büyük ödülünü kazanmıştır.
Son olarak OldBoy, midenize inen bir yumruk gibi etkili.. Bir sinemasever : “her bir hücrenizi sinemayla doldurup patlatan filmdir bu.” demiş. İzleyenlerin film hakkında uzun yorumları mevcuttur.. Bugüne kadar çekilmiş en iyi intikam filmidir ayrıca sırf sonu için bile izlenebilir.
Film IMDB ‘nin Top 250 filmler listesinde 8.3/10 puanla 114. sırada yer almaktadır.İzlemeyenler kaçırmasın..