Soya peyniri olarak da bilinen tofu, Uzak Doğu’da asırlardır tüketilen bir besin. Soya sütünün çökeltilmesiyle yapılan Çin kökenli tofunun bir çok çeşidi var. Dünyanın, bitkisel protein açısından en zengin gıdası olarak bilinir.Tofu çok hafif bir tat ve kokuya sahip, kendine has tadı ile özgün ve garip bir yiyecektir. Tofu eklendiği her tür çeşniyi absorbe etme kabiliyetine sahiptir. Uzak Doğu’da peynir ekmek gibi tüketilir. Tüm dünyada vejeteryan mutfağının vazgeçilmezlerinden birisidir.

Tofu, soya fasulyesinin ezilip elde edilen pürenin haşlanması ve daha sonra posa ve suyun ayrılmasıyla elde edilir. Soya sütünden tofu yapmak, sütten peynir yapmaya çok benzer. Üç çeşidi vardır: İpeksi, yumuşak ve sert tofu. Sert tofuda protein ve kalsiyum içeriği diğer tofu çeşitlerine göre daha fazladır.Tofu antik Çin’de ortaya çıkmış, üretim tekniği Japonya‘dan Kore ve Doğu Asya’ya kadar yayılmıştır. Dinsel perhizde kullanıldığı için Budizm’in yayılmasıyla paralellik gösterdiği düşünülebilir. Kökeni M.Ö. 2 yüzyılda Han Hanedanı dönemine kadar uzanır.Tofu kalorisi çok düşük bir besindir, doymuş yağ ve kolesterol içermez. Aynı zamanda kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. Tofu iyi bir B vitamini ve demir kaynağıdır. Sindirimi son derece kolay bir besindir.Tofu çok yüksek miktarda protein içerir. Sert tofunun ağırlığının ,7’si, yumuşak tofunun %5,3’ü proteindir. 100 gr sert tofu 11,5 gr soya proteini içerir.Tofu aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olan isoflavones içerir. 100 gr sert tofu 35 mg isoflovanes içerir. Isoflovanes osteoporoz (kemik yoğunluğunun azalması ve kemiklerin kırılma riskinin artmasıyla ilgili bir hastalık) riskini azaltır, göğüs ve prostat kanserine karşı koruyucudur. Ateş basması ve değişken ruh hali gibi menopoz belirtilerini hafifletir.

Asya mutfağında tofu pek çok şekilde tüketilir: Çiğ, pişirilmiş, kızartılmış, haşlanmış, çorbada, soya soslu ve dolma şeklinde…Tofunun ilginç bir kullanımı daha vardır ki, hani bizde hapisten bir yakınımız çıktığında adak adar, kurban keseriz ya! Güney Kore’de de hapisten çıkan kişiye yakınları hemen tofu yedirirler. Bir örneği Chan-wook Park ustanın “Sympathy for Lady Vengeance” isimli filminde görülebilir. Yazının esin kaynağı ta kendisidir.