bildirgec.org

borsa hakkında tüm yazılar

twitstreet – twitter borsası oyunu

qerf | 09 March 2012 10:06

http://www.twitstreet.com
http://www.twitstreet.com

twitter’a ve trendlerine nekadar hakimsiniz? Eğer kendinize güveniyorsanız bu oyun tam size göre. twitstreet kısaca bir twitter borsa oyunu. Oyuna başladığınızda $1.000 paranız oluyor. Bu para ile twitter kullanıcılarının takipçilerini satın alıyorsunuz. Eğer aldığınız hesabın kullanıcı sayısı artarsa paranızda aynı oranda artıyor. Oyunda amaç yakın tarihte patlama yapacak twitter hesaplarını bulup takipçilerini satın almak. Eğer en hızlı çıkış yapan hesapları yakalar ve sezonu birinci bitiriseniz ayrıca sürpriz hediyeler sizleri bekliyor.
Kodunu görmeden içim rahat etmez diyenler buradan buyurabilir.
iyi eğlenceler.

Evlilik Üzerine

vatanda | 11 December 2010 12:59

Evlilik yaşamımızın belkide en önemli kararıdır. Attığımız adımla birlikte bambaşka bir dünyaya farklılıklara herşeyden öte değişik bir kimliğe bürünürüz. Yaşamın belirli dönemlerinde farklı şekillerde ortaya çıksa’da bolca yanlışı olsada olmazsa olmaz bir durumdur evlilik. İster resmi olsun ister dini hatta kalbi şekillerde de olsa evlilik yaşanan birşeydir. Burda genel algı olarak Resmi evliliklerle birlikte duygusal ve dini evliliklerden de söz etmek istiyorum sonuçta biz insanlar çok farklı evliliklerden söz edebiliriz. Mesela duygusal evlilikler çok daha iyidir çoğu konuda çünkü her iki tarafta birbirinden her an ayrılabilecek bir durumdadır. Ve bağı sadece sevgi bağlılık ve aşk sağlar. Resmi evliliklerde ise zamanla alışkanlıklar çevre baskısı ve yaşam koşulları etkilemekte. Dini evliliklerde ise olay çok daha başka hem dini etkiler hemde örfi ananeler etki etmekte. Aslında olması gereken en önemli şey duygusal evliliğin oluşması ve gelişmesi daha sonra zamanla resmi evlilik olur ama burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki buda cinsi evliliğin belirli bağlardan sonra oluşması. Sonuçta ülkemiz özellikleri itibariyle en büyük hatalardan birisi önce cinsi evlilik sonra duygusal yada resmi evlilik olması hatta cinsi evlilikten sonra hiçbirşeyin olmaması ve taraflardan sadece bayan olanın zarar görmesi. Daha sonrada çok daha vahim ve kötü sonuçlar doğurması. Sözün özü hatta kısası ilk önce yürekte sonra belirli bağlarla bağlandıktan sonra cinsi ve resmi evliliğin olması. ( Burada cinsi ilişki belirli bir noktaya kadar evlilik öncesinde bilinmesi gerekmektedir. Sonuçta resmi evlilikte cinsellikte önemli bir rol oynamaktadır.)

Memurlar ve yaşam döngüsü

vatanda | 10 December 2010 12:03

Memurluk ve yaşam sorunları hakkında ne yazılsa aslında boştur. Özellikle de 700-800 tl ile yaşamaya çalışan kesimler düşünülünce gerçekten de çok saçma geliyor ama şu varki. Memur olduktan sonra insan değişiyor. Yaşam standartları ve sıkıntıları değişiyor. İster istemez bulunduğu ortamdaki yaşam standardına ayak uydurmaya çalışıyor. Hele bekar ve aile desteği alamıyorsa iş daha da zorlasıyor. Evet 1,500-2000 tl arası bir maaş alınıyor ama bu maaşlar cebe girerken nedense max 750-800 arası giriyor. Giderler ve bu giderlerin ötesinde ihtiyaçlar farklılaşıyor. Bulunduğunuz ortam insanlar ve değişik ihtiyaçlar oluşuyor. Kazanıyorum ama neden harcayamıyorum durumları oluşuyor ve sonuçta memur dediğimiz grup daima borçlu oluyor. Ha şuda var bir memur max 10 sene içinde rahat bir araba alabilir yada bi 10 senede orta halli bir ev sahibi olur ama daha da fazlası olamıyor. Ha diceksiniz e daha ne istiyorsun diye. Ama öyle diil işte yaşıyoruz yaşam geciyor memur olmak için birçok sorundan engelden geçmişiz daha birşeyler olsun istiyoruz. Kendimizi geliştirmek daha da birşeyler kazanıp daha iyi bir ortamda daha refah seviyesi yüksek bir sekilde yaşamak istiyoruz. Belkide insan ne kadar bulursa daha fazlasını ister durumuna düşüyoruz ama öyle oluyor. Birde saolsun bankaların tuzağına düştüğümüz yada birkaç defa hatalı kararlar verdi isek bu sefer tamamen dağılıyoruz. Kısaca sözün özü bir memur evet orta derece bir maaş alır ama bu alınan maaş öyle büyük bir getiri sağlamaz. Hatta zor durumlarda bile kalır. Yazımla sizleri sıktıysam affola.

Borsa: Para Asla Uyumaz (2010)

hkilic01 | 23 September 2010 14:10

Borsa: Para Asla Uyumaz
Borsa: Para Asla Uyumaz

(Wall Street: Money Never Sleeps)

Oliver STONE imzalı film dünya ile aynı anda ülkemizde de 24 Eylül’de sinema salonlarında olacak.
1987 yılı yapımı Borsa (Wall Street) filminin devamı niteliğindeki filmi, uzun uğraşlar sonunda ikna edilebilen, Oliver STONE yönetiyor. Filmin baş rollerinde ise Michael DOUGLAS (aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenmiş durumda) ve Shia LaBEOUF var.

Filmin konusuna gelince; Eski borsa sihirbazı Gordon Gekko (Michael Douglas) hapisaneden yeni çıkmıştır. Yıllar sonra dışarıda kendisini dışarıda kızının bile beklemediğini fark eden Gekko kızı ile olan kopuk ilişkisini düzeltmeye karar verir.
Kızı Winnie (Carey Mulligan) ise babasının asla sahip oladığını düşündüğü iadealist yapıdaki erkek arkadaşı Jake Moore (Shia LaBeouf) ile birlikte yaşamaktadır. Başarılı bir Borsa simsarı olan Jake zaman içerisinde kız arkadaşının babasının etkisi altına girmektedir. Jake’i artık zor günler beklemektedir.

DOGRU YATIRIM KAZANDIRIR

nehiradminmurat | 12 January 2010 23:04

Altındaki bu ani yükseliş herkesi korkutuyor.Ancak panik yapacak bir durum yok diye düşünüyorum.Bu yukseliş Yabancı ülkelerdeki kriz ortamının piyasalara yansımasından kaynaklanmakta olduğunu düşünüyorum.Peki ne kadar sürer? Ne zamana kadar devam eder bu yukseliş?Doların seyrı ne olur ? Dogru yatırım aracı nedir?Borsa ne yönde seyreder ?Bu konular herkesin merak ettiği konular olup, yatırımcıda kararsızlık oluşuş durumda.Altındaki bu yükseliş piyasaya yansıyan güvensızlık ortamı ve uzak doğu ülkelerinin altın rezervini arttırmaya yönelik girişimleri ve yatırımcının en sağlam yatırım aracı olarak görmesinden dolayı altını yastık altında tutmasından kaynaklanmaktadır.Dünya ekonomisinin düzelme yönünde sinyaller vermesi, yatırımcının tepe değer yaptığını düşündüğü altınlarını yastık altından çıkarması altının bu yukselişinin fazla sürmeyeceğini göstermekte olup, doların sert düşüşünün sona ereceği ve mayıs ayı sonlarına doğru dolarda yükselme gercekleşeceğini düşünüyorum.Borsa cephesinde ise sağlam şirketlerden dip değere yakın hisselerin alınabileceği uzun vadede kazanç sağlayacağını söyleyebiliriz.Burada önemli olan hisse senetlerine bağlanan nakitin belirli bir vade altında yatırılmış olmamalıdır.Aksi takdırde belirli bir döneme şartlandırılmış nakidin belirtilen zamanda nakde dönüştürüleceği düşünülürse bu yatırımların borsada değerlendirilmesi önerilmez.Yatırımcıların bu konuda dıkkat etmesi gerekmektedir.Yapacğımız yatırımlarda risk faktörünü iyi değerlendirmek lazımdır.Aksi takdırde yatırımcı cıddı zarara ugrayabilir.Ben küçük yatırımcının dolara yatırım yapmasının uygun olacağını düşünüyorum. nehiradminmurat

ekonomi ve tüsiad

hag | 11 December 2009 14:28

Tüsiad’ın bugünkü toplatısında konuşan Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Mustafa Koç ağız birliği etmiş gibi ortamı germeye çalıştılar.İş çevresi gelen hiçbir hükümeti beğenmiyorsa ,bir zahmet siyasete girsinler.Toplantılarda ahkam kesmekle olmuyor.Birazda onların icraatlerını görelim.Borsalardaki yukarı yönlü hareket devam ediyor.AKP ve DTP kapatılma söylentileri nekadar piyasaları çalkalasada,İMF beklentisinin kaybolmaması ve çeşitli yurt dışı finans kurumlarının Türkiyenin kredi notunu yükseltmesi İMKB ayakta tutuyor.
Endekslere odaklı bankacılık sektörüne bağlı hisselerde son günlerde yabancı ortaklıkları bulunan Türkiye Ekonomi Bankası (TEBNK) ve Fortis Bank (FORTS) en çok kazandıranlar arasında.
Yıl sonuna yaklaşırken 4. çeyrek büyüme rakkamları, 3. çeyrekte son negatif büyüme rakkamını gördüğümüz beklentileriyle borsalarda fiyatlanmakta.İstatistiklerde İMKB’nın Aralık ayında sadece 7 kez düşüş yaşandığını gösteriyor.İMKB’nın Aralık ayında ortalama % 15’lik bir kar sağlamakta.
Piyasalar şimdiden 2010 yılını fiyatlama telaşına girdiler.Gelebilecek büyüme rakkamlarından sonra Merkez Bankalarının eken faiz arttırımları spekülasyonları ile gelecek yıl borsalarda sert hareketleri tetikleyebilir.Artış beklentisi olan sektörler İnşaat ve Teknoloji hisseleri.Yorumcular bu kağıtlardan çok umutlu gözüküyorlar.Ama yorumcular birşeyin üzerinde çok duruyorsa genelde tam tersi oluyor bu unutulmamalı.
Son olarak Tüsiad Üyeleri boş konuşup gerginlik yaratmaktansa bir zahmet ülkeyi yönetmek için siyasete girsinler.

BORSALAR

admin | 01 December 2009 15:01

Ekonomik verilerdeki dalgalanmalar ve spekülasyonlar bir türlü durulmuyor.Bu hareketli günlerde yorumcular krizin v,w,u şeklinde harflere benzeterek olası felaket senaryolarına yeni şekiller uydumaya çalışıyorlar.Ama dünya borsalarındaki aşağı ve yukarı hareketlerden sonra yorum yapmak akıllarına geliyor.Piyasalarda durum yatayken hepsi kabuklarına çekilip bir kelime dahi etmiyorlar.En son trend Dubai spekilasyonu ,bir gün ülke batıyor diyorlar,ertesi gün herşey yolunda diyorlar.Arada bu sert endeks harekitini yakalayan parayı cebine koyuyor.
İMKB kasım ayında dış borsaların yükseliş hızına yetişemedi ve kasım ayını kayıplarla kapattı.Dış borsalardaki yükselişe tepkisiz kalan İMKB dış piyasalardaki değer kayıplarına aşırı tepkiler verdi.
Bunun nedenleri olarak ortaya bir sürü neden gösterildi.Peki bunların nekadarı gerçekci ,nekadarına inanalım bunu yatırmcılar değerlendirsin.
Bu hareketli günlerde kazandıran hisselerde oldu.
Carrefour hisse senetleri Carfa ve Carfb yatırımcısının yüzünü güldürdü.Yıllık değerlerinin enüst seviyelerinde bulunan kağıtlar Dia’nın satış söylentileriyle hareketli bir dönemdeler.Çift saens tavan yapıp ertesi gün düşüyorlar.İyi takip edildiğinde al-sat yaparak kazanç getirebilen hisse senetleri arasındalar.Sportif kanatta yer alan dört hisse senedi de dalgalı grafikleriyle dikkate alınması gereken guruptalar.İstikrarlı yükselişleriyle Türk Hava Yolları (THYAO) ve Koza Davetiye Mağdencilik İşletmeleri (KOZAA) Hisse senetleri uzun vade de yatırımcısına kazandıracak bir görünüm sunuyorlar.
Sert yükselişlerin gözlemlendiği Okan Tekstil (OKANT) ve Metemtur Otelcilik ve Turizm İşl.A.Ş (METUR) Hisse senetleri şuanda uyku modundalar.
Elinde OKANT hissesi olan yatırımcılar paniklemeden beklemeleri yönünde yarar var.Şirket yönetiminde değişiklikler gerçekleşti ve ana ortağı İhlas Madencilik oldu.Metur’da yaz sezonu başında yine eski değerine dönecektir.
En büyük oyun Doğan gurubu hisselerinde yaşandı.Vergi cezası,Doğan Yayının satışı derken Tavan yapan hisseler,şimdi taban fiyatlarında işlem görmekteler.
Dow Jones 10500 puana yaklaşmışken İMKB’da elbette yıl sonuna kadar Ulusal-100 endeksi 50000 seviyesini kıracaktır.Yıl içinde 50bin seviyesi zaten aşıldı.
Borsa Yatırımcısı Yurt dışında 1 Yıl üzerindeki beklentileri satın alarak işlem yapmaktalar.Fakat Yerli Yatırımcı Haftalık,Aylık beklentiyle hareket ettikleri için negatif gelişmelere ani ve sert tepkiler veriyorlar.Borsada biraz uzun vadeli düşünülmeli.
Bol tavanlı ve kazançlı günler dilekleriyle.

Google Finance Artık Daha Kullanışlı

algoz | 15 July 2009 18:55

Şimdilik Birleşik Devletler, Kanada, Hong Kong , Birleşik Krallık ve Çin’deki finansal piyasal hakkında çeşitli verileri ve haberleri kullanıcılarına sunmakta olan Google Finance, yeni tasarımını duyurdu.

Bu alanın beğenilen servisi Yahoo Finance ile rekabet içinde olan Google Finance, eklediği yeni özellikler ile hem genel piyasa haberlerine ve verilerine kolayca ulaşmayı hem de çeşitli finansal enstrümanlar (döviz, faiz, borsa) ile oluşturduğunuz bireysel yatırım portföyünüzü kolayca takip etmenizi sağlamakta.

Yeni tasarımın en belirgin özelliği sol tarafa bir menü sütununun eklenmesi. Bu sütun ile finansal haberlere, en sıcak borsa verilerine ve borsadaki hisse senetleri ile oluşturduğunuz portföyüze kolayca ulaşabiliyorsunuz.

EKONOMİ

hag | 08 June 2009 15:00

Haftaya düşüş yönünde başlayan piyasalar yatırımcıyı panik havasına yönlendiriyor.İMF anlaşması yapılmadan fazlasıyla fiyatlanan İMKB haber akışının kesilmesiyle duraksama dönemine girdi.Değişen kabine ve ekonomi yönetimindeki yeni isimler anlaşmanın imza aşamsına geldiği yönündeydi.Avrupa borsalarındaki rallinin durulup yerini istikrarlı bir yükselişe bırakmamasıda İMKB’nin kararlı bir tutum sergilemesin engelliyor.Dow Jones endeksi 8500 üzerinde tutunduğu sürece ulusal-100 endeksin 35.000 altı hareketi biraz abartılı.Kontrolsüz yükselişin ardından yorgun düşen endeksi yabancı yatırımcıların alışa geçmesi biraz toparlayabilir.Yerli yatırımcı panik moduna geçmezse salı ve çarşamba günü yapılacak Amerikan Devlet Tahvil satışları sonrası yukarı yönlü hareketi yakalanabilir.Çin hükümetiyle yakın temas halindeki Amerika bu tahvil satışlarında Çin’in büyük alıcı olmasını garantiledi gibi.Cuma gününe kadar herşey yolunda gider ve Dow Jones 8500 altına gerilemezse önümüzdeki hafta İMKB ulusal-100 endeks 37.000 seviyesini zorlayacaktır.Finansal tarafdaki hisselerin hızlı yüselişi gelen kar satışlarıyla törpülenmiş durumda.Endesleri sırtlanma görevi turizim ve içecek sektörlerinde.Bu hisselerdeki artışlar haftayı kurtaracak potansiyeli yakalayabilir.Finanssal hisselerden doğan kayıplar endekler üzerindeki baskısını bu sektörler biraz olsun azaltabilir.Gelen olumlu veriler ve haberlere rağmen, sokaktaki vatandaşın cebinde devam eden kriz bitmedikce piyasalar inmiş veya çıkmış pek bir anlamı yok.Piyalardaki tutarlı bir yükselişn olmamasıda artık kriz bitti dedirtemiyor.