bildirgec.org

bilim ve teknoloji hakkında tüm yazılar

onyılın unutulmayan anları

darkhorn | 31 December 2009 13:57

Son onyılda neler oldu, geride neler bıraktık, tarih nasıl yazıldı?
21. yy’ın ilk 10 yılı internet alanında çok büyük gelişmelerin olduğu siyaset alanında ise hatırlanmak istenmeyen olayların meydana geldiği bir onyıl olarak tarihe geçti.
işte onyılın unutulmayan olayları:
Savaşlar

  • 11 Eylül saldırıları ve ardından gelen Afganistan ve ırak savaşı, tahmini kayıp 1 milyonun üzerinde. Londra, Madrid ve İstanbul patlamalarını da aynı yere koymak lazım
  • Rusya – Gürcistan çatışması
  • Somali savaşı birçok korsanın türemesine yol açtı
  • iran’da ayaklanma
    11 Eylül
    11 Eylül

felaketler

Spor gerçekten de zekayı geliştiriyormuş.

daphne89 | 07 May 2008 09:12

Cumhuriyet Gazetesi Bilim ve Teknoloji ekinin 1102. sayısında gördüğüm bir yazı, sporun zeka üzerindeki olumlu etkisini kanıtlar nitelikteki bir araştırmayı içeriyordu. Almanya’daki Ulm Üniversitesi Kliniği’nde seksen kişiyle yapılan bir araştırmada, bu kişilere altı hafta düzenli olarak cimnastik, koşu, bisiklete binme gibi etkinlikler yaptırılmış. Sonuçta bu kişilerin ruh hallerinin iyileştiği, konsantrasyon yeteneklerinin geliştiği, görsel ve mekansal hafızalarının da güçlendiği tespit edilmiş. Araştırmacılar, deneklerin bu değişimlerini sporun dopamin seviyesini etkileyerek beyinin güçlendirmesine bağlamışlar. Çünkü yukarıdaki gelişmelerin yanı sıra, deneklerin uyarıları daha hızlı ve etkili bir biçimde işlediği de gözlenmiş.

binbir gece bilim

kahkar | 23 February 2007 17:14

Bilim ve teknolojideki gelişmeleri anlatmak için yola çıkmış bir blog sitesi bu. Kendisi bu gelişmeleri açıklarken masal kahramanlarını ve bazen de çizgi film karakterlerini kullanıyor. Bilime üç numaralı farklı bir bakış atabileceğinizi söyleyen sitede, masallara bile farklı bir açıdan bakmak, mümkün.

Ayrıca, yayınlanmasını istediğiniz masalları bile, siz belirleyebilirsiniz.