bildirgec.org

arap hakkında tüm yazılar

Eser Bir Medeniyet Rüzgarı

devrialem47 | 01 December 2010 09:30

Gecesi gerdanlık
Gündüzü seyranlık
Havası ılık ılık
Eser bir medeniyet rüzgarı Mardinden

Doğan güneşiyle
Tarihiyle,mekanıyla
İnsanlarıyla,havasıyla
Eser bir medeniyet rüzgarı Mardinden

Her zerresinde uygarlık
geçmişinde vardır bolluk
Burda bir başkadır varlık
Eser bir medeniyet rüzgarı Mardinden

Kürdü,Türkü,Arabı,süryanisi
Bir arada barındırır gönülleri
Kardeşlik hamuruyla yoğrulmuş mayası
Eser bir medeniyet rüzgarı Mardinden

Dama “Turkish Checkers”

azadeath | 28 May 2010 13:02

Eğer Türk Daması seviyorsanız ve iPhone/iPad/iPod’unuz varsa artık bu güzel oyunu hem arkadaşlarınızla hem de bilgisayara karşı oynayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi dünyada pek çok çeşit dama oynanmakta. Bu damalar “Checkers” ya da “Draughts” adı ile anılır. Tahta ebadı, kare ve taş sayısı aynı olsa da, Türk Daması hepsinden farklı, daha üst düzey strateji içeren ve çok daha zevkli bir oyundur.

Ayrıca, bilgisayarların artık dama konusunda yenilmez olduğu haberlerinin hiçbiri Türk daması için geçerli olan haberler değildir. Bu haberler, taşların sadece çapraz hareket edebildiği yabancı “Checkers”, “Draughts” damaları için geçerlidir. Türk damasında, kuralların getirdiği çeşitlilik öyle fazladır ki, aynı “Go” oyunu gibi gerçekten iyi Türk Daması oynayan yapay zeka yapmak oldukça zor bir iştir. Usta bir Türk Daması oyuncusu, en uzun süre düşünen yapay zeka dama algoritmalarını biraz çaba ile alt edebilir.

Yavuz Sultan Selim

mehmetbastug94 | 07 March 2010 15:47

Yavuz sultan Selim’in seferlerinden birinde Yavuz için güzel bir arap kız tutulmuş, otağını temizlemesi için. Yavuz her gün belli bir saatte çıkar, kız belli bir saatte gelirmiş.

Yavuz bir gün otağından geç çıkar ve arap kızla göz göze gelir. Kızın güzelliği ap açık ortadadır. Fakat Yavuz karısına aşıktır.

Kızın ona olan sevgisi her geçen gün artmaktadır. Bir gün yavuza bir not bırakmaya karar verir.

”Derdi olan neylesin?”

Yavuz öteki gün cevap verir.

”Derdi olan söylesin”

Bu cevabı alan arap kızı cesaretlenmiş ve umutlanmıştı. Sonuçta Yavuz kızabilirdi. Sonraki gün tekrar yazdı.

Arapça Domain Adresi Yolda

admin | 25 January 2010 16:45

Rusya, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, internette kendi dillerinin harfleriyle alan adlarını yazma izni aldılar. Alan adlarını düzenleyen kuruluş Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN)
tarafından alınan bu kararla internetteki Latin harfleri egemenliğinin sona erdiği belirtildi. Bu konu ile ilgili ICANN Yönetim Konseyi Başkanı Peter Dengate Thrush,

Bu gelişmenin uzun bir geçmişe sahip internetin en büyük teknik değişikliği olacağını belirtti.

Ancak; egemenliğin sona erdiği söylenemez kanımca çünkü; internetteki alan adlarının “.com” yada “.org”dan sonra gelen noktaların ardından Latin harfi olmayan karakterler kullanılabilecek. Bunun da teknik nedenlerden dolayı hemen olamayacağı ve bu yılın ortalarından itibaren başlanacağı bildirildi.

Dizi Replikleri Karşı Karşıya

CihanTurK | 25 December 2009 22:55

Dizi dünyasında türkiye birinciymiş. Dünyada en çok film üreten ülke bolywood hindistan sa en çok dizi üreten ülkede türkiye’dir. Bunuda görebiliyoruz. Dizilerimiz artık arap ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeyede ihraç edilecek duruma geldi vede ediliyor.

Kaliteli diziler yarışırken dizilerdeki repliklerde yarışmakta yeni yeni yapılan dizilerin akıllarda unutulmayan replikleri diziler kadar merakla bekleniyor…

Farklı Kültürlerle Ticaret

admin | 03 March 2009 16:22

Irkların farklılıkları ve benzerlikleri konusu her zaman dikkatimi çekmiştir, mesela tarihten öğrendiğim en önemli şey savaşan ırkların kardeşçe yaşayanlardan daha çabuk ve etkili bir şekilde birbirlerinden beslendikleri oldu…

Neyse gelelim tarihten değilde ticaretten öğrendiklerime, hem babamın işi hem de kendi işim dolayısıyla yıllardır bir sürü milletten insanlarla iş birliği yaptım, bir sürü insan tanıdım.Bunları paylaşmak istedim.

Çinlilerle iş yapmanın gerçekten zor olduğunu herkes biliyor. Onlarla hem anlaşmak zor , hem de aksanları çok kötü ilk başta ne dediklerini bile anlayamıyorsunuz , zamanla kötü aksanları yüzünden sizin de dilinizde kaymalar, bildiğinizi unutma durumları bile oluyor. Ayrıca her işi tam olarak bilmediklerinden sürekli sorunla karşı karşıya kalıyorsunuz, çözüm için danıştığınızda ya da sorunun iç yüzünü öğrenmeye çalıştığınızda olaya sizin gümrükçüleriniz işlerini biliyorlardır ne de olsa, sizin gibi firmaya zorluk çıkaracaklarını sanmıyorum şeklinde yaklaşıyorlar. Çok büyük firmalar bile yükleme esnasında bakkal mantığı ile çalışıyorlar. Size küçük ayrıntılar için bilgi vermeye yeterli zamanları yok, konteynırlar dolusu sipariş verseniz dahi. Yedek parça stoklarını tutamayan , hangi firmaya hangi yedek parçadan kaç adet gönderdiğini bilmeyen büyük firmalar gördüm…

tantuni yememiş insan çeşidi

nazokiraze | 06 January 2009 11:46

Bundan altı yıl evvel eşimle Avcılar’da geziyorduk, birden hadi tantuni yiyelim dedim eşim bana öylece bakmış tantuni yememekle kalmamış ne oldugunu bile bilmiyordu. Bende hiç sormamıştım biliyor sanıyordum.

Tantuniye yumulmasıyla bitirmedi bir olan eşçagızım bundan bunca yıl mahrum olmasına anlam verememişti. Tantuni şalgam suyuyla daha güzel gider limonda sıkacaksın ama 25 yaşındayken tantuniyle tanışan eşim kolayla falan götürdü tantunileri.

Mersin’e has bir kebap tantuni, sıkma denen lavaşların içine konarak yeniyor Arap kökenlidir.Et satırla dogranıyor saç üzerine yapılıyor. İçindeki baharatlarrın miktarı,çeşidi, yag oranı değişkenlik gösteriyor. Hatta tescil edilerek markalaşmış durumda tantuni.