bildirgec.org

alien resurrection hakkında tüm yazılar

Alien³ (1992)

queennothing | 14 April 2010 09:58

Sinema Tarihi’nin en başarılı bilim-kurgu yapımları arasında yer alan Alien efsanesi, ilk olarak 1979 senesinde başladı. 1986 senesinde “Aliens” olarak devam eden serinin üçüncü filmi, 1992 senesinde geldi; “Alien³“. Sinemaseverler tarafından pek tutulmayan bu yapım, diğerlerine oranla daha fazla diyaloğu içinde bulundururken, filmdeki tek bilim insanının yine Ripley olması da beğenilmeyen bir başka nokta. Devam filmleri genelde caydırıcıdır ama bu üçüncü filme kadar söyleyebilirim ki, bu film gerçekten övgüyü hak ediyor. David Fincher‘in yönettiği filmde ‘kadın karakterler’in Tanrıçası Sigourney Weaver yer alıyor.

İkinci filmden hatırladığımız gibi Ripley, küçük kızı da yanına alarak gemiye binmiş ve rotasını dünyaya çevirmiştir. En az 6 ay sürecek olan bu yolculuk, belirlenemeyen bir nedenden dolayı aksar; bu sebep, Ripley harici tüm mürettebatı öldürür. Dünyayla bağlarını kesmiş, uzay boşluğuna kurulan özel bir alanda yaşayan bir grup mahkumun bulduğu Ripley, ayılır ve gemisinin nasıl düştüğünü öğrenmeye çalışır.

Şarküteri (Delicatessen)

uuuucar | 22 December 2009 09:48

Amelie, Kayıp Nişanlı, Micmacs, Alien(yaratık) gibi filmlerin yönetmeni Jean Pierre Jeunet ‘le Dante 01 ‘in yönetmeni Marc Caro ‘un birlikte çektikleri 1991 yapımı bir film :Delicatessen.

Afiş
Afiş

Film, merak ve ürperti uyandıran bir atmosfere sahip. Sokakların durumu, evler, insanlar filmin bu iç gıcıklayan atmosferini yaratmakta büyük rol oynamışlar. Tabii kamera hareketleri, açılar, kullanılan objektifler, film rengi falan filan derken daha ilk sahnesinde farklı bir yerde olduğunuzu hissediyorsunuz.
Film, Louison (Dominique Pinon)’in iş aramak için hiç bilmediği bir yere gelmesiyle başlıyor. Savaş sonrası Fransa’sında büyük bir yiyecek sıkıntısı bulunuyor, en değerli yiyecek insan eti, para yok. Alışverişler ete karşılık mısır ya da kira karşılığı mercimek gibi kıstaslarla yapılıyor.
Louison, hiç bilmediği bir yere gelip bir kasabın önünde duruyor. Kasap Clapet (Jean-Claude Dreyfus) Louison’ı görür görmez gözüne kestiriyor ve işe alıyor. Bütün kasaba Louison’ın bedenini, kasabın vitrininde sallanarak son bulacağını düşünmektedir ama işler beklenildiği gibi gitmez. Louison, Clapet’in yalnız ve mutsuz kızı Julie Clapet (Marie-Laure Dougnac) ‘e aşık olur ve işler karışmaya başlar.

Louison ve Julie Clapet
Louison ve Julie Clapet

Louison,eski bir sirk çalışanı olduğu için, aynı apartmanda fakat birbirlerinden kopuk insanların içine girip onların arasında bağ kurmaya çabalar, yeraltı insanlarıyla tanışır, onlarla bir mücadeleye girer. Aksiyon,romantizm, fantastik öğeler, komedi ve korku hepsini içinde barındıran izleyenin kolay kolay unutamadığı farklı bir film. Zaman zaman Amelie etkisi görüyorsunuz ama buna da yönetmen istikrarı diyebiliriz.

Sigourney Weaver

queennothing | 08 December 2009 09:55

8 Ekim 1949 tarihinde, New York, Amerika’da; Elizabeth Inglis ve Sylvester Laflin Weaver Jr.‘nin kızı olarak dünyaya gelen Susan Alexandra Weaver, kızlar için olan The Ethel Walker School ve ardından The Chapin School‘da okudu. 14 yaşındayken okuduğu Amerikan yazar F. Scott Fitzgerald‘ın “The Great Gatsby” adlı romanından sonra adını ‘Sigourney’ olarak değiştirdi.
Üniversiteyi Stanford University‘de okuyan ve Almanca ve Fransızca bilen Sigourney, Yale’de Drama okudu.
İlk oyunculuk deneyimini “Somerset” adlı TV dizisiyle edinen Sigourney, ’70 ile ’76 arasında ‘Avis Ryan‘ karakteriyle bu dizide yer aldı.
1977 senesinde Woody Allen‘ın başyapıtı “Annie Hall“da sadece birkaç saniye görünen Sigourney, aynı sene “The Best Of Families” adlı minidizi ve ’78’de “Madman” adlı sinema filminde rol aldı.
1979 senesinde Sigourney, sinema kariyerindeki ilk önemli rolü olan ve bugün hala bilim-kurgu filmleri arasında adı baş sıralarda geçen “Alien” adlı yapımda rol aldı. Ridley Scott‘un yönetmenliğini yaptığı Oscar Ödüllü yapımda Sigourney, ‘Ripley‘ karakterini canlandırdı. Güçlü bir kadın karakteri, başarıyla canlandıran aktris, sinemacı ve sinemaseverlerin beğenisini toplamıştı.

Aliens (1986)

queennothing | 17 November 2009 16:20

1979 çıkışlı, sinema tarihinin en başarılı bilim-kurgu yapımlarından biri olan “Alien“in devamı olan 1986 çıkışlı “Aliens“, usta yönetmen James Cameron tarafından çekildi. 7 farklı dalda Oscar adayı olup, ikisini kazanan filmde Sigourney Weaver Bill Paxton, Paul Reiser, Carrie Henn, Lance Henriksen, William Hope, Ricco Ross gibi isimler yer almakta.

Ellen Ripley; ekibiyle çıktığı keşif turunda gemilerine aldıkları yaratığın yumurtalarıyla tüm arkadaşlarını öldürmesinin üzerinden uzun bir zaman dilimi geçmiştir. Psikolojik tedavi paketleri bir yana, hiç kimse genç kadının bahsettiği yaratığa inanmamakta ve konunun kapanması için ifadesini geri çekmesi yönünde baskı yapmaktadırlar.
Ruhsatı iptal edilen Ripley ise mesleğinin elinden alınması ve yaratıkların insan ırkını tehdit ettiği yönünde yaptığı uyarıların dikkate alınmaması karşısında elinden bir şey gelmemektedir.

Alien (1979)

queennothing | 18 October 2009 10:01

İlk uzun metraj deneyimi 1977 senesinde vizyona giren ve iki dalda BAFTA adayı olan “The Duellists“den sonraki ilk yönetmenlik deneyini sinema tarihinin en başarılı bilim-kurgu filmlerinden biri olan “Alien” ile kazanan İngiliz yapımcı/yönetmen Ridley Scott, 1979 senesinde çektiği filminin senaryosu için Dan O’Bannon ve Ronald Shusett‘in hikayesinden yararlandı. Hikayeyi sinema filmi için uygun bir senaryo haline getiren kişiyse O’Bannon idi. ‘En İyi Görsel Efekt’ dalında Oscar Ödülü kazanan filmde 3 Oscar adaylığı bulunan New Yorklu aktris Sigourney Weaver, 2 Oscar adaylığı bulunan İngiliz aktör John Hurt, Ian Holm, Veronica Cartwright, Tom Skerritt, Harry Dean Stanton, Yaphet Kotto, Bolaji Badejo gibi başarılı isimler yer alıyor.

7 kişiden oluşan bir ekibi taşıyan uzay gemisi, Dünya’ya çevrilen rotasını, sinyal veren bir bölge yüzünden değiştirmek zorunda kalır ve ekibin araç bölgede durdurularak ekibin bir kısmı yardım sinyali veren bölgeye giriş yapar. Daha önce keşfedilmediğini düşündükleri bu yabancı bölgede, insan bedeninin bir kısmına sahip bir yaratık bulurlar.