bildirgec.org

alec baldwin hakkında tüm yazılar

Pearl Harbor (2001)

queennothing | 24 May 2011 10:16

Transformers serisi ile bilim-kurgu hayranlarının gönüllerine taht kuran Amerikan yönetmen Michael Bay‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Pearl Harbor“, 2001 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Randall Wallace tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktör Ben Affleck, İngiliz aktris Kate Beckinsale, Amerikan aktör Josh Hartnett, Oscar Ödüllü aktör Jon Voight, usta aktör Alec Baldwin, Cuba Gooding Jr., Ewen Bremner, Michael Shannon, Greg Zola, aktris Jennifer Garner, Catherine Kellner, Jaime King, William Lee Scott ve Tom Sizemore gibi isimler rol alıyor. En İyi Görsel Efekt, En İyi Müzik ve En İyi Ses dallarında Oscar’a aday gösterilen “Pearl Harbor”, En İyi Ses Düzenleme Oscarı’nı kazandı. İki sıkı dostun görevleri gereği ayrı düşmesinin getirdiği felaketten sonra bir kadın yüzünden karşı karşıya gelmesi ve değişen hayatları anlatan yapım, 140 Milyon Dolar ile çekildi.

Glengarry Glen Ross (1992)

queennothing | 23 January 2011 14:38

Perfect Stranger, Fear, Confidence gibi yapımlardan tanıdığımız 1953 doğumlu Amerikan yönetmen James Foley‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Glengarry Glen Ross” (Amerikalılar), 1992 senesinde vizyona girdi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Al Pacino, 2001 senesinde hayatını kaybeden aktör Jack Lemmon, Amerikan aktör Alec Baldwin, dört defa Oscar’a aday gösterilen aktör Ed Harris ve Oscar Ödüllü Amerikan aktör Alan Arkin‘in başrollerini paylaştıkları David Mamet uyarlaması yapımda Kevin Spacey, Jonathan Pryce, Jude Ciccolella, Bruce Altman ve Neal Jones gibi isimler de yer alıyor. 12 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan film, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ (Al Pacino) Oscar’ına aday gösterilmişti.

It’s Complicated (2009)

queennothing | 27 February 2010 10:36

Senarist/ yönetmen/ yapımcı kimliğiyle Hollywood’da oldukça iyi bir yer edinen Amerikan sinemacı Nancy Meyers‘in yazıp, yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “It’s Complicated” (İlişki Durumu: Karmaşık), 2009 senesinde vizyona girdi. Üç dalda Altın Küre‘ye aday gösterilen film, kadın-erkek ilişkileri üzerine yapılmış başarılı bir romantik/ komedi. İki defa Oscar Ödülü kazanan ve defalarca Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktris Meryl Streep‘in başrolünde yer aldığı filmde, Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktör Alec Baldwin, Amerikan aktör Steve Martin, John Krasinski, Mary Kay Place, Lake Bell ve Rita Wilson gibi isimler rol alıyor.

Jane, 10 senedir yalnız yaşayan, kendi deyimiyle ‘gittikçe yaşlanan’, durgun bir özel yaşamı olan ve hayatı güvenli bölgesinden yaşayan bir kadındır. 10 sene evvel kendisini aldattığı için aurıldığı kocası Jake ise, genç ve güzel Agness ile evlenmiş ve bir çocuk sahibi olmuştur. Jake’nin bu ‘her şey yolunda’ hayatını kendi hayatıyla kıyaslayan Jane, hayalkırıklıkları ve yalnızlıktan başka bir şey görememektedir.
Hayatın bu sert yönüne zaten alışmış olan Jane, hayal ettiği ve çok yakında sahip olacağı evinin planlarını hazırlayan mimar Adam ile tanışır ve aralarında herhangi bir elektriklenmeden önce başınabuyruk bir arkadaşlık gelişir.

My Sister’s Keeper (2009)

queennothing | 27 January 2010 17:17

Jodi Picoult‘un romanından uyarlanan 2009 çıkışlı drama filmi “My Sister’s Keeper” (Kız Kardeşimin Hikayesi), “She’s So Lovely” ve “The Notebook” gibi yapımların da yönetmenliğini yapmış olan Amerikan sinemacı Nick Cassavetes tarafından yönetildi. Cameron Diaz, Alec Baldwin, Abigail Breslin, Sofia Vassilieve, Jason Patric, Evan Ellingson gibi isimlerin rol aldığı film, ölmek üzzere olan ablasına böbreğinin vermek istemeyen 11 yaşındaki bir kızın ailesine dava açmasını konu ediniyor.

Sara ve Brian, bir erkek ve kız çocuğuna sahip mutlu bir çifttir. Sıradan geçen günlerden birinde, kızı Kate’in sırtındaki yaraları farkeden Sara, doktora gittiğinde Kate’in lösemi hastası olduğunu öğrenir. Küçük Kate için uygun böbrek arayan anne ve baba, doktorun illegal tavsiyesi üzerine bir çocuk daha yaparak, onun bir böbreğini Kate’e vermeye karar verirler. Yeni doğan Anna, senelerce hastahanede Kate için vücuduna yapılan deneylere katlanmak zorunda kalmış, ancak 11 yaşına geldiğinde bunu yapmamaya karar vermiştir.

82. Oscar Ödül Töreni Sunucuları Açıklandı

queennothing | 05 November 2009 09:56

7 Mart 2010 akşamında 82.si düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni, bir süre önce açıklanan duyuruya göre ‘En İyi Film’ kategorisine 10 filmi alacak. Daha önce 5 filmden oluşan kategori, filmlerin çokluğuyla orantılı olarak genişletilmiş.
Bunun dışında, 2009 törenini müzikal bir havada sunan Hugh Jackman, törene bu sene sunuculuk yapmayacağını açıkladı.
Mart akşamı gerçekleşecek olan tören için Ben Stiller ve Robert Downey Jr. da düşünülmüştü elbet ama yönetmelik, bu sene eskilerden iki isimde karar kıldı; Alec Baldwin ve Steve Martin.

Komedi filmlerinin usta isimlerinden Martin, daha önce Oscar adayı olmazken, Baldwin, 2003 çıkışlı “The Cooler” adlı yapımla ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında aday oldu.

İyi İşçilik Yeterli Değil

viyalord | 04 November 2009 13:18

Gözler kalbin aynasıdır, bu imajda onun kalbini göremiyoruz.
Gözler kalbin aynasıdır, bu imajda onun kalbini göremiyoruz.

The Aviator / Göklerin Hakimi, kıdem aldıkça lafı ağzında geveler olan yönetmen Martin Scorsese‘nin 2004 tarihli filmi.1905-1976 yılları arasında yaşayan sinema yapımcısı, pilot, uçak tasarımcısı, hava yolu şirketi sahibi, hastalık hastası, paranoyak, yarı sağır, şımarık, zengin Howard Hughes’un yaşamının 1927 – 1948 arasındaki bölümünden kareler…ABD’li kafadan sakat zengin bir adamın hayatından parçaları (daha doğrusu bu filmi yapanların onun hayatına dair yorumunu) izlerken ne beklemeliydim tam olarak bilmiyorum ama aslına uygun kostüm terziliği ve mekân işçiliğinden daha fazla bir şey beklediğim kesin. Çünkü ekranda gördüğüm şey beni kesinlikle tatmin etmedi.Fazlasıyla Freudiyen bir film bir kere. Hughes çocukken, annesinin özenli temizlik alışkanlığı yüzünden, salgın hastalık nedeniyle ölmekten kurtulmasından öyle etkilenmiş ki, bize gösterildiği haliyle, ömrünü hep çocukluk korkuları yönetmiş.

Tim Burton’dan öteki dünya eğlencesi : Beetle Juice (Beterböcek)

gorcun | 03 May 2009 09:57

Beetlejuice
Beetlejuice

Tim Burton‘ın masalsı şaheserlerinin ilk örneklerinden olan Beetle Juice (Beterböcek) 1988yılında çekilmiştir. Kendi halinde çiftlik evlerinde yaşayan ve ev işleriyle uğraşan genç çift Barbara Maitland (Geena Davis) ve Adam Maitland (Alec Baldwin) geçirdikleri kaza sonucu ölürler.
Evlerine döndüklerinde bu durumu farkeden çift ölümlerinden sonra evlerinin satılıp yeni sahipleri olan garip Deetz ailesinin gelmesiyle bu durumdan hoşnut olmazlar. Onları kovmak için çeşitli korkutma yöntemlerini deneyen çift başarısız olunca ölüler dünyasında işinde uzman olan Beetlejuice’a (Michael Keaton) başvururular.

Bu arada Deetz ailesinin gotik kızı Lydia (Winona Ryder) çifti görebilen ve iletişim kurabilen tek insandır. Çift, Beetlejuice ‘in sandıkları gibi biri olmadığını öğrendiklerinde başlarına bela olandan kurtulmak için Lydia ‘dan yardım almak zorunda kalacaklardır. Tim Burton’ın kendine özgü tarzı ve anlatımıyla çektiği filmlerden biri olan Beterböcek hem eğlenceli hem fantastik bir film olarak 7’den 70 ‘e herkese hitap ediyor. Kendimden örnek olarak 7 yaşındada ilgimi çeken bu filmi yıllar sonra izlediğimde farklı gözle baksamda yinede sevdiğimi söylemek isterim.

Beetlejuice
Beetlejuice

Filmde en iyi performanslardan biri kuşkusuz Michael Keaton ‘ın Beterböcek performansıdır. Akılda en çok kalan tipleme olmasına rağmen Michael Keaton çekimlerini sadece 2 haftada tamamlamıştır. Bir buçuk saate varan filmin sadece 17.5 dakikasında görünür. Başka bir başarılı performans ise Winona Ryder’ın ailenin küçük kızı rolünde sergilediği performanstır. Winona Ryder’ın ilk filmlerinden biri olan filmdeki gotik kız rolü için Juliette Lewis ‘in adı geçsede rol Winona Ryder ‘a verilmiştir.