Beetlejuice
Beetlejuice

Tim Burton‘ın masalsı şaheserlerinin ilk örneklerinden olan Beetle Juice (Beterböcek) 1988yılında çekilmiştir. Kendi halinde çiftlik evlerinde yaşayan ve ev işleriyle uğraşan genç çift Barbara Maitland (Geena Davis) ve Adam Maitland (Alec Baldwin) geçirdikleri kaza sonucu ölürler.Evlerine döndüklerinde bu durumu farkeden çift ölümlerinden sonra evlerinin satılıp yeni sahipleri olan garip Deetz ailesinin gelmesiyle bu durumdan hoşnut olmazlar. Onları kovmak için çeşitli korkutma yöntemlerini deneyen çift başarısız olunca ölüler dünyasında işinde uzman olan Beetlejuice’a (Michael Keaton) başvururular.Bu arada Deetz ailesinin gotik kızı Lydia (Winona Ryder) çifti görebilen ve iletişim kurabilen tek insandır. Çift, Beetlejuice ‘in sandıkları gibi biri olmadığını öğrendiklerinde başlarına bela olandan kurtulmak için Lydia ‘dan yardım almak zorunda kalacaklardır. Tim Burton’ın kendine özgü tarzı ve anlatımıyla çektiği filmlerden biri olan Beterböcek hem eğlenceli hem fantastik bir film olarak 7’den 70 ‘e herkese hitap ediyor. Kendimden örnek olarak 7 yaşındada ilgimi çeken bu filmi yıllar sonra izlediğimde farklı gözle baksamda yinede sevdiğimi söylemek isterim.

Beetlejuice
Beetlejuice

Filmde en iyi performanslardan biri kuşkusuz Michael Keaton ‘ın Beterböcek performansıdır. Akılda en çok kalan tipleme olmasına rağmen Michael Keaton çekimlerini sadece 2 haftada tamamlamıştır. Bir buçuk saate varan filmin sadece 17.5 dakikasında görünür. Başka bir başarılı performans ise Winona Ryder’ın ailenin küçük kızı rolünde sergilediği performanstır. Winona Ryder’ın ilk filmlerinden biri olan filmdeki gotik kız rolü için Juliette Lewis ‘in adı geçsede rol Winona Ryder ‘a verilmiştir.

Beetlejuice
Beetlejuice

İlginç bir ayrıntıda filmin başta korku filmi olarak yazılmış olması ve Beterböceğin aslında kanatlı sürüngen bir şeytan olan karakterinin Ortadoğulu bir adama dönüşüp Maitland ve Deetz ailesiyle iletişime geçmesini asıl amacının ise Maitland ailesini öldürmek olduğunu anlatan bir film olması. Ama senaryo daha sonra bir komedi filmi formuna sokularak izlediğimiz haline gelmiştir.

Beetlejuice
Beetlejuice

Filmin müziklerini Danny Elfman yapmıştır. Son olarak Tim Burton ‘ın tarzını ve filmlerini severlerin yanı sıra izlememiş olanlarında izlemesi gereken bir film olarak Beterböcek ‘i tavsiye ediyorum.

Beetlejuice
Beetlejuice
Beetlejuice
Beetlejuice