bildirgec.org

christopher walken hakkında tüm yazılar

At Close Range (1986)

elizabethtaylor | 09 November 2011 13:16

Amerikan yönetmen James Foley‘i “Confidence”, “Perfect Stranger”, “Glengarry Glen Ross” gibi yapımlardan tanıyoruz. Foley’in çekmiş olduğu sinema filmi “At Close Range“, 1986 senesinde vizyona girdi. Senaryosu Elliott Lewitt ile Nicholas Kazan tarafından yazılan filmde iki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Sean Penn, Oscar Ödüllü Amerikan aktör Christopher Walken, aktris Mary Stuart Masterson, usta aktör Kiefer Sutherland, Millie Perkins, Tracey Walter, Candy Clark, Stephen Geoffreys ve Crispin Glover gibi isimler rol alıyor. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı adayı olan filmin orjinal süresi 112 dakikadır.

The Maiden Heist (2009)

queennothing | 28 April 2011 13:24

İngiltere doğumlu Peter Hewitt‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Maiden Heist“, 2009 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Michael LeSieur tarafından yazılan film, 20 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Christopher Walken, Morgan Freeman ve Oscar adaylığı bulunan aktör William H. Macy‘nin başrollerini paylaştıkları filmde Anthony Cascio, Marcia Gay Harden, Joseph McKenna, Wynn Everett ve Breckin Meyer gibi isimler rol alıyor.
Senelerdir aynı müzede çalışan üç güvenlik görevlisinin müzedeki bazı eserlere özel ilgi duymaları ve eserlerin başka müzeye transfer edileceğini öğrendiklerinde bu ilginin saplantıya dönüşerek suça yönelmelerini anlatan “The Maiden Heist“, içerisinde derin anlamları da barındıran hafif bir suç komedisi.

The Stepford Wives (2004)

queennothing | 16 March 2011 12:56

Frank Oz‘un yönetmenliğini yaptığı bilim-kurgu komedisi “The Stepford Wives” (Stepford Kadınları), 2004 senesinde vizyona girdi. Ira Levin’in kitabından uyarlanan film, ilk olarak 1975 senesinde Bryan Forbes tarafından sinemaya uyarlandı. Filmde Amerikan aktris Nicole Kidman, iki defa Oscar’a aday gösterilen Broadway’in vazgeçilmez oyuncusu Bette Midler, Matthew Broderick, Glenn Close, Roger Bart ve Christopher Walken gibi isimler rol alıyor. 90 Milyon Dolar gibi devasa bir bütçeyle tamamlanan filmin çekimleri Amerika’da yapıldı.

Kill the Irishman (2011)

queennothing | 07 March 2011 11:56

Amerika’da dünyaya gelen senarist/ yönetmen Jonathan Hensleigh‘i Next, The Punisher, Jumanji gibi filmlerin senaryo yazarı olarak biliyoruz. 2004 senesinde ilk uzun metrajı The Punisher’i çeken Hensleigh, 2011’de ikinci uzun metrajı “Kill the Irishman“ı çekti. İngiliz aktör Ray Stevenson, Oscar Ödüllü Amerikan aktör Christopher Walken, Amerikan aktör Vincent D’Onofrio, Paul Sorvino ve Val Kilmer‘in birlikte rol aldıkları yapım, 1933 ile 1977 tarihleri arasında yaşamış yarı Amerikan, yarı İrlandalı gangster Danny Greene‘nin hayatını anlatıyor.
1933 senesinde dünyaya gelen Daniel Greene, kısa bir süre annesini kaybetti. Babası ise bir hemşire ile evlendi. Sıkı bir Katolik olarak yetişen Daniel, bütün İrlanda’ca tanınan anılan bir gangsterdi. Greene, 1977 senesinde arabasına yerleştirilen bombanın patlamasıyla hayatını kaybetti.

Basquiat (1996)

queennothing | 28 November 2010 20:11

1951 doğumlu Amerikan sinemacı Julian Schnabel‘in yönetmenliğini yaptığı 1996 çıkışlı sinema filmi “Basquiat“, Amerikan graffiti sanatçısı Jean-Michel Basquiatın hayatını anlatıyor. Filmde Amerikan aktör Jeffrey Wright, Kanadalı aktör Michael Wincott, Porto Rikolu aktör Benicio Del Toro, İngiliz aktris Claire Forlani, İngiliz müzisyen David Bowie, Amerikan aktör Christopher Walken, İngiliz aktör Gary Oldman, Willem Dafoe, Courtney Love ve Parker Posey rol alıyor.
1960 senesinde Brooklyn’de, üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Jean-Michel Basquiat, 19’undayken İngilizce, Fransızca ve İspanyolca’yı akıcı bir şekilde konuşabiliyordu. 18 yaşında alesini terkedip New york’a gelen Basquiat, New York sokaklarında graffiti yapmaya başladı. Müze önlerinde kendi çizimlerini satan genç sanatçı, 1980’lerde Amerika’da tanınmaya başladı.

Annie Hall

exorientelux | 25 March 2010 16:25

Wood Allen ustanın baş yapıtlarından biri sayılan Annie Hall, gerçekten de aldığı övgüyü hak eden filmlerden biri. 1977 yılı çıkışlı filmin senaryosunu Marshall Brickman ile beraber yazan Allen, baş rolü de Diane Keaton ile paylaşıyor.

Komedyen Alvy Singer’ın başından geçen iki evlilik sonrasında tanıştığı Annie Hall ile ilişkisinden yola çıkarak kadın erkek ilişkilerini irdeleyen filmde, Woody Allen’in klasikleşmiş entellektüel hayat, sanat, kişisel gelişim, yahudiler, aile, New York gibi göndermeleri de bolca mevcut.

Şahsen, kadınların da erkeklerin de ilişkilerde kendilerine biçilen rolleri oynadıklarını, maskeleri çıkardıklarında ortaya çok farklı düşünce ve duyguların çıktığını, ama bu farklılıklara rağmen “ne seninle ne de sensiz” durumunda olduklarını anladığım filmde; ne kadar eğitimli olursa olsun erkeklerin doğalarını aşmalarının güç olduğu (Annie’nin önce kurslara gitmesini teşvik edip sonrasında kaydettiği gelişmeye somurtan Alvy), kadının ne istediğini idrak edecek bilince ulaştığında artık başkasına ihtiyaç duymayacağı (Annie’nin filmin sonundaki kararı) gibi yan düşünceleri de çıkarmak mümkün. Bunların yanında Woody Allen’ın aslında kadınların tarafını tuttuğu gibi bir düşünceye de sahibim.

Annie Hall‘un bir güzel yanı da harika mizah anlayışı elbette. Çoğunluğu diyaloglar üzerinden yapılan mizahın bazı sahnelerde durumlara yüklendiğini ama bunun vasat bir durum komedisinden çok daha başarılı yapıldığını görüyoruz ( Mesela Annie’nin ailesiyle yemek yedikleri sahne).

21 Ünlü Kişinin Karikatürü

CihanTurK | 24 December 2009 10:22

Daha önce futbol yıldızlarının karikatürlerini eklemiştim siteye şimdi ise onlardan daha komik çizilmiş, şekli şemali değişmiş, tanınması güç dünya yıldızlarını sunmaktayım.

İlk olarak dünyaca ünlü şarkıcı rihanna güzelim kızı ne hale getirmişler. Ama yinede her haliyle o güzelliğinden hiçbir şey kayıp etmemiş.

rihanna
rihanna

Sıra dev patel hiç yalan söylemiyeyim. Belki cahilliğimden dolayıdır. Dev pateli hiç tanımıyorum. Ama çizim süper olmuş. Gülmekten kırıldım o kepçe kulaklarla 32 dişi çıkmış gülümseme birleşince harika olmuş.

dev patel
dev patel

Adam Sandler’a gelince lütfen kaşlara ve dişlere bakın tipe bak denilecek bir karakter. bunu yapan veya çizenlere haklarını vermek lazım.

Romance & Cigarettes (2005)

queennothing | 30 June 2009 16:14

1992 yapımı “Mac” ve 1998 çıkışlı “Illuminata“nın 1957, Brooklyn doğumlu yönetmeni John Turturro‘nun yazıp, yönettiği “Romance & Cigarettes“, komedi altyapılı bir müzikal drama.
Nick Muder, karısı Kitty ve üç kızıyla, sıradan bir aile tablosunu yansıtmaktadır. Karısıyla sıradanlaşan cinsel hayatı ve kızlarının ayrı sorun ve istekleri, orta yaş bunalımındaki Nick’i bunaltmış, yeni bir heyecan arayışına yönlendirmektedir. Demir işçiciliği yapan Nick, tam bu sırada karşısına çıkan kızıl saçlı Tula’ya tutulur. Genç kadının kızıl saçları ve çekici vücudu, Nick’i aradığı heyecandan fazlasına götürmüş, evden ve ailesinden uzaklaşmasına sebep olmuştur. Tula’yla ‘yasak ilişki’ye giren Nick, ‘kocalık’ ve ‘babalık’ sıfatlarından uzaklaşmış, eve uğradığı zamanlar tamamen ilgisiz bir adam olmuştur.
Kocasının bu ilgisizliğini farkeden Kitty, Tula’yı öğrenir ve yıkılır. Artık ne ailesi, ne de düzenli bir hayatı kalmamıştır.

Nick’in evlilik sorunlarına sebep olan genç Tula ise, doyumsuz bir kadındır ve Nick’in boşanıp, kendisiyle evlenmesini ister. Evini ve herşeyden önemlisi, ailesini özleyen Nick ise, Tula’ya olan tutkusu ve ailesine olan bağlılığı arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

6 sezonu tamamlayan “The Sopranos” dizisinin başoyuncusu James Gandolfini ve Oscar Ödüllü aktris Susan Sarandon‘un başrollerini paylaştığı filmde, ‘Tula‘ karakteriyle Kate Winslet de yer alıyor. Ayrıca, New Yorklu aktör Steve Buscemi, Oscar Ödüllü aktör Christopher Walken, 1964 doğumlu Mary-Louise Parker ve ünlü pop yıldızı Mandy Moore da filmde yer alıyor.

Charlie and the Chocolate Factory (Charlie’nin Çikolata Fabrikası)

queennothing | 28 November 2008 09:52

Dünyanın en güzel çikolataları, ‘Wonka Fabrikası’nda üretilir.”

Roald Dahl, 1964 yılında yazdığı “Charlie and the Chocolate Factory” adlı kitabında, işte tam olarak bunu söylüyor.

1990 yılında yaşamını yitiren yazar Roald Dahl‘ın çocuklar için yazdığı “Charlie and the Chocolate Factory” adlı kitabı, ilk olarak 1971 yılında Mel Stuart (“Running on the Sun: The Badwater 135“, “Four Days In November” vs.) tarafından “Willy Wonka and the Chocolate Factory” adıyla sinemaya uyarlanmıştı.

Hairspray (Saç Spreyi)

mediamonster | 17 September 2008 15:07

Sene 1962, yer Baltimore, kahramanımız kendisiyle barışık, dans tutkunu, kalıpların dışına çıkan fiziğinin yanında hiçbir zaman eksilmeyen neşesi ve kendisine olan inancıyla tanınan Tracy Turnblad.
1961 yılından bu yana sokağa çıkmayan, aşırı kiloları yüzünden güvenini kaybeden annesi Edna Turnblad ve hayattan istediği her şeyi aldığını düşünen kahkaha dükkanı işletmecisi babası Wilbur Turnblad’la yaşayan Tracy’nin en büyük hayali; zamanın en önemli TV şovunun dans ekibinde yer almaktır. Şovda yer alabilmek için ise yetenekli olmak yeterli değil; aynı zamanda zayıf ve beyaz olmak da gerekmektedir. Bu yönüyle film ırkçılık temasını da işliyor.
Adam Shankman’ın yönetmenliğinde çekilen filmin kadrosunda; kadın kılığında oynayarak son zamanların en iyi performansını gösteren John Travolta, güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Michelle Pfeiffer, muzip baba rolünde Christopher Walken, genç oyuncular Brittany Snow, Zac Efron, Nikki Blonsky ve Amanda Bynes yer alıyor. Queen Latifah şarkılarıyla mesaj verirken aynı zamanda filme neşe katıyor.

Muhteşem dans sahneleri, keyifli müzikler, rengarenk kostümler, kabarık saçlar, farklı olmak, fark yaratmak, aşık olmak, zaman zaman düzene karşı gelmek kitleleri peşinden sürüklemek ve daha nicesi Hairspray’de mevcut. Müzikal sevenler başta olmak üzere biraz neşelenmek isteyenlerin izlerken çok eğleneceklerini düşünüyorum.