bildirgec.org

christopher plummer hakkında tüm yazılar

Beginners | Yeni Başlangıçlar (2010)

elizabethtaylor | 29 November 2011 20:52

Amerikan yönetmen Mike Mills tarafından çekilen sinema filmi “Beginners“, 2010 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Mills tarafından yazılan filmde 1971 doğumlu İngiliz aktör Ewan McGregor, Christopher Plummer, aktris Mélanie Laurent, Goran Visnjic, Kai Lennox, Mary Page Keller ve Keegan Boos gibi isimler rol alıyor. Bütçesi 3 Milyon Doları bulan film, son dönemlerde çıkan romantik komedi filmleri arasında oldukça iyi bir yerde.

The Lake House – Göl Evi (2006)

padmess | 14 July 2011 13:18

Kate Forster stajını tamamlamış ve artık yeni işi için şehri terk edip yeni bir yaşama geçmeye çalışan son derece güzel ve bir okadar da yalnız bir doktordur.
Şehirden, evinden ve yakınlarından ayrılmaktan çok evinden ayrılmakta çok zorlanır. Ve kendisinden sonra gelecek kişi için posta kutusuna mektuplar bırakmaya başlar.
Alex Wyler, mektupları bulan evin yeni sahibir.
Mektuplar üstünden romantik bir iletişim kuran çiftin küçük bir sorunları vardır: aynı zamanda yaşamıyorlardır.

Arjantinli yönetmen Alejandro Agresti‘nin yönetmenliğini yaptığı romantik, fantastik film ülkemizde Göl Evi ismiyle vizyona girmiştir.
Başrollerde ise 1994 yılında Hız (Speed) filmiyle de beraber kameraların karşısına geçen Sandra Bullock ve Keanu Reeves yer almıştır.
Şeytanın Avukatı ve Matrix gibi filmlerden tanıdığımız Reeves kamera karşısına; 2006 Oscae Ödül Töreni’ne de beraber katıldığı, 2010 yılında düzenlenen Oscar Ödül Töreni’nde ise The Blind Side‘daki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Sandra Bullock ile geçmiştir.

Dolores Claiborne (1995)

queennothing | 21 June 2011 23:18

Dünya Edebiyatı’nda gerilim türünün önemli bir temsilcisi olan Stephen King’in eserinden uyarlanan “Dolores Claiborne“, 1944 senesinde dünyaya gelen Oscar ödüllü yönetmen Taylor Hackford tarafından çekildi. Tony Gilroy tarafından sinemaya uygun bir senaryo haline getirilen filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Kathy Bates, aktris Jennifer Jason Leigh, Christopher Plummer, Judy Parfitt, Eric Bogosian, John C. Reilly, Bob Gunton ve David Strathairn gibi isimler rol alıyor. Çekimleri Kanada’da gerçekleşen film, Satürn Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında aday oldu. Edgar Allen Poe Ödülleri’ne de aday gösterilen filmin orjinal süresi 135 dakikadır. 30 sene önce kocasını öldürmekten yargılanan Dolores Claiborne, şimdiyse çalıştığı evin patroniçesi Vera Donovan’ı öldürmekten yargılanacaktır.

Vampir avlayan rahip; Priest (2011)

queennothing | 15 April 2011 12:30

Koreli Hyung Mn-Woo’nun yarattığı çizgi roman serisi “Priest”den uyarlanan sinema filmi “Priest“, 2011 içerisinde üç boyutlu olarak vizyona girmeye hazırlanıyor. 1998 ile 2007 arasında yayınlanan serinin ilk uyarlaması olan yapım, “Legion“un yönetmeni Scott Charles Stewart tarafından çekildi. Senaryosu Cory Goodman tarafından yazılan ve 85 dakikalık yapım, Amerika’da tamamlandı. Daha evvel BAFTA’ya aday gösterilen İngiliz aktör Paul Bettany‘nin ‘Rahip’ karakterine can verdiği filmde Christopher Plummer, Brad Dourif, Cam Gigandet, Maggie Q, Karl Urban, Mädchen Amick ve Lily Collins gibi isimler de rol alıyor.

The Sound Of Music (1965)

queennothing | 04 October 2009 15:44

West Side Story” (Jerome Robbins ile beraber), “I Want To Live!“, “Star Trek: The Motion Picture“, “Somebody Up There Likes Me“, “Star!” gibi başarılı filmlerin yönetmenliğini yapan, 2005 yılında kalp yetmezliği dolyısıyla hayatını kaybeden 4 Oscarlı Amerikan sinemacı Robert Wise‘ın yönetmenliğini üstlendiği “The Sound Of Music” (Neşeli Günler), müzikal sinemanın önde gelen yapımlarından biri.
Oscar Ödüllü İngiliz aktris Julie Andrews‘in, Kanadalı aktör Christopher Plummer ile başrollerini paylaştığı filmde Eleanor Parker, Anna Lee, Nicholas Hammond, Angela Cartwright gibi isimler de rol alıyor.

Maria, yatılı rahibelik okulunda kalan, bir rahibeye göre fazla hareketli, coşkulu ve güzelliğine düşkün bir kızdır. Müziğe; şarkı söylemeye aşık olan Maria, içindeki iyi niyeti görebilen başrahibe tarafından 7 çocuklu bir babanın yanına bakıcı olarak gönderilir. Başrahibe, genç kızın rahine olmaya hazır olmadığını, bu sebeple gerçekten olmak istediği şeyi keşfetmesi gerektiğine inanarak, genç kadına 7 çocuğun sorumluluğunu vermiştir.

Akıl Oyunları / A Beautiful Mind…

| 19 February 2009 17:16

Yönetmen : Ron Howard
Senaryo : Akiva Goldsman, Sylvia Nasar (Kitap)
Oyuncular: Russell Crowe (John Forbes Nash Jr.), Jennifer Connelly (Alicia Nash), Ed Harris (William Parcher), Christopher Plummer (Dr. Rosen), Adam Goldberg (Sol), Paul Bettany (Charles)
Görüntü Yönetmeni : Roger Deakins
Müzik : James Horner
Tür : Romantik – Dram
Yapım : 2001, ABD.

Hollywood sinemasının tahmin etmediğiniz yerde, bir anda sunabildiği ve yine Hollywood’a özgü mucize bir film örneği; Akıl Oyunları(A Beautiful Mind). Bir hikâyeden, toplum için müthiş bir film yapmak, herhalde yine iyi bir aklın işi olsa gerek. Daha çok komedi filmleri ile tanınan yönetmeni Ron Howard’ın gerçek bir öyküyü anlatan kitaptan, muhteşem ve bir o kadar da ilgiyle izlenecek türden bir film çıkarması, fazlaca övgüye layık kılıyor. Filmin başından sonuna kadar akıl gücünü kurgulayan kompozisyonuna hayran kalmamak mümkün değil.

Inside Man (2006)

turictanyel1 | 01 February 2009 10:04

Bilindik hırsız polis filmlerinden soyutlanan Inside Man, bir hırsızın milyonlarca doları bir kenarda bırakıp sadece bankanın sahibinin geçmişini çaldığı bir hikayeyi anlatıyor.

Banka soygunuyla ilgli hatasız hazırlanmış bir plan, zekice uygulanan bir stratejinin anlatıldığı filmlerin yanı sıra, sonunun tahmin edilemediği ya da ne kadar zeki olursanız olun sizi kendi zekanızla kıyaslayan bir hırsız polis filmi.

Bankayı ve müşterileri rehin alan Dalton Russell son derece kurnaz, dikkatli, zeki ve soğukkanlı bir soyguncudur. Kötü işler yapan Yahudi bir bankacının, Hitlerle olan ilişkilerini ve 2.Dünya Savaşı sırasında kaldırdığı paralarını, kayıtlarını tüm dünyaya duyurmak ve onu savaş suçluları mahkemesine göndermek ister.

bundan sonrası spoiler içerir

The Imaginarium of Doctor Parnassus

13thMonkey | 14 January 2009 10:35

Filmin setinden bir sahne
Film setinden bir sahne

.. geçtiğimiz sene kaybettiğimiz ve “The Dark Knight“taki Joker performansıyla hepimizi kendine hayran bırakan Heath Ledger‘ın ‘son’ filmi.

Konusuna kısaca değinirsek:Günümüzde geçen öyküde, gezgin bir tiyatro grubunun lideri olan 1000 yaşındaki Doctor Parnassus,şeytanla yaptığı anlaşma sayesinde seyircilerine sihirli bir ayna aracılığıyla gerçeğin ötesine gitme fırsatını vermektedir. Ama artık şeytan bu anlaşmadan kendisinin de faydalanma vakti geldiğini düşünüyordur.

Heath Ledger filmin çekimlerini tamamlayamadığı için canlandırdığı Tony karakterini Jude Law, Johnny Depp, ve Colin Farrell devraldı. Bu isimler Tony’nin aynayı her geçişindeki farklı yansımalarına hayat verecekler. Ayrıca üç ünlü oyuncu da flimden para almayı reddedip, bunun yerine paranın Heath Ledger‘ın kızı Matilda’ya verilmesini istemişler.