yeni cep telefonlarında görmeye başladığımız, yakında hayatımızda büyük yer kaplayacak olan nfc (near field communication) teknolojisini tanıyalım.nfc nedir?
türkçe adıyla yakın alan i̇letişimi olan nfc, uyumlu cihazlar arasında kullanılabilen kısa mesafeli kablosuz iletişim teknolojisidir. 2002 yılında sony ve philips tarından geliştirilmeye başlanmış ve 8 aralık 2003’te iso standartlarına dahil edilmiştir. nfc teknolojisi cep telefonları düşünülerek geliştirilmiştir. şimdilik menzili 2-4 santimetre civarındadır. bluetooth ve wifi’dan daha düşük bir bantgenişliği kullanır.nfc nasıl çalışır?

RFID Çipi
RFID Çipi

nfc, rfid (radio frequency identification veya radyo frekansı ile tanımlama) teknolojisiyle aynı prensiptedir. günümüzde kredi kartlarında, kilitlerde, otobüs kartlarında vb. alanlarda rfid kullanılmakta. rfid ve nfc, indüktif eşleşmeyi kullanır. bu yöntemde, manyetik alan içerisinden geçen bir kablo veya iletkende bir elektrik akımı oluşur. bu akımla da bir radyo frekansı üretilir ve bilgi transferi olur. nfc’nin veri göndermenin yanısıra rfid’de olmayan veri alma yeteneği de vardır. bu da elektronik ödemeler için daha kullanışlı bir yöntemdir.nfc nerede kullanılır?
– mobil bilet: toplu taşımada ve ücretli ulaşım araçlarında temassız ödeme.- mobil ödeme: kredi kartı veya hesap kartı işlevleri.- akıllı poster: reklam panolarından bilgi alma.- bluetooth eşleştirme: bluetooth 2.1 ile telefonları yanyana getirmek ve eşleştirmeye onay vermek iki cihazın eşleşmesi için yeterli olacak.- kimlikler- elektronik anahtarlar- kartvizit

temassız mobil ödeme
temassız mobil ödeme

nfc güvenliği
mobil ödeme fonksiyonunun yaygınlaşacağı düşünülürse akıllara gelen ilk sorulardan biri de bu teknolojinin güvenliğidir. nfc, bu yönden rfid’ye göre daha güvenlidir.- verici ve alıcı birbirlerine yakın olacaklarından veriler uzaktan çalınamaz.- mobil ödemeler 30 lira gibi ücretlerle sınırlandırılacağından bilgiler çalınsa bile kayıplar çok düşük tutulur.- gönderilen verinin şifrelenmiş olması, verici ve alıcı dışındaki cihazların bu veriyi çözememesine neden olur.- tek kullanımlık işlem numaraları güvenliği arttıracaktır.- ödeme gerçekleşmeden önce kişisel bilgi doğrulaması ve ardından pin girişi ile ekstra güvenlik.

NFC Anahtarı
NFC Anahtarı

nfc özelliği olan cep telefonları
* nokia c7* nokia 6212 classic* nokia 6131 nfc* nokia 3220 + nfc kabuğu* samsung s5230 tocco lite/star/player one/avila* samsung sgh-x700 nfc* samsung d500e* sagem my700x contactless* lg 600v contactless* motorola l7 (slvr)* benq t80* sagem cosyphone* google nexus sfaydalı bağlantılar:
* türkiye’deki i̇lk nfc araştırma laboratuvarı* nfc yongaları üreticisi* nfc geliştirme forumu* Wikipedia’da NFC* Wikipedia’da RFID