ICQ ‘nun tozunu attıran, “offline message” bile desteklemeden nasıl olduysa kendini kabul ettiren MSN Messenger 7.0 sürümü dağıtımda şu günlerde.Bu yeni sürüm bolca gereksiz eklenti, buton, vs. içeriyor ve bunlarda kurtulmak için yazılmış pratik bir eklenti henüz mevcut değil. Daha önceki sürümlerde bu konuda yardımını gördüğümüz MSN Plus adlı yazılım ise 7.0 ‘da sadece daha fazla kalabalık yaratmaya yarıyor.Fakat bir kaç satır kod değişikliği ile tüm bunlardan (ve belki daha fazlasından) kurtulmak mümkün.ilk olarak burdanResource Hacker™ – Version 3.4.0 (541 kb freeware) kaynak editörünü ediniyoruz.Daha sonra bu editör aracılı ile msnmsgr.exe ‘yi (C:Program FilesMSN Messenger) açıyoruz. (Herhangi bir değişiklik yapmadan önce orjinal msnmsgr.exe ‘nin bir kopyasını kesinlikle almalısınız)Burdan kaldırmak istediğimiz buton, reklam vs. için gereken kod değişikliğini buluyoruz ve Resource Hacker aracılığı ile bu değişiklikleri yapıyoruz.Örnek bir değişiklik yapmadan önce dikkat etmemiz gereken bir iki şeyi size hatırlatmalıyım:1- Başlamadan önce MSN Messenger ‘ın kapalı olduğundan emin olmalısınız.
2- Herhangi bir değişiklik yapmadan önce orjinal msnmsgr.exe ‘nin bir kopyasını kesinlikle almalısınız
3- Resource Hacker ile yaptığımız her değişiklikten sonra “Compile Script” tuşuna basmalısınız.
4- Resource Hacker yağtığınız değişikler bittiğinde save etmeyi unutmamalısınız.
örnek olarak MSN Messenger ‘ın reklam bannerını kapatalıma- msnmsgr.exe ‘yi Resource Hacker ile açtık
b- (Ctrl+F) kısa yolu ile arama penceresini açtık ve
element layoutpos=top layout=verticalflowlayout(0,2,2,2) padding=rect(2,0,3,2)satırını arattık.c- Bulunan satırdaki layoutpos=top ibaresini layoutpos=none olarak değiştirdik
d- Satırı şu hale getirmiş olduk
element layoutpos=none layout=verticalflowlayout(0,2,2,2) padding=rect(2,0,3,2)e- “Compile Script” tuşuna bastık.
f- Save ettik.
Böylece MSN Messenger 7.0 ‘ı tekrar başlattığımızda reklam bannerı ile tekrar karşılaşmıyacağız. Buradan başka eklentileri kaldırmak için yapmanız gereken değişikleri bulabilirsiniz.Afiyet olsun.