bildirgec.org

zamanlar

11 yıl önce üye olmuş, 4 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Türkiye’de engellilere tanınan sosyal haklar

zamanlar | 04 October 2010 15:29

Türkiye’de Engellilere tanınan sosyal haklar, gelişmiş batı ülkelerine nazaran henüz emekleme aşamasın da olsada 2005 yılında çıkartılan özürlüler yasasıyla bu alanda büyük bir açık kapatıldı.

Özellikle Evde Bakım Maaşı adı altında engelli bireylerin ailelerine yapılan aylık ödemeler ekonomik açıdan yoksul engelli bireylere ve ailelerine büyük destek olmaktadır.
Bu ödemeler her ay düzenli olarak yapılmaktadır ve ödenen miktar asgari ücret seviyesindedir.
Engellilere yapılan bir diğer sosyal yardım ise 2022 Maaşı dır. Bu maaş 3 aylık periyotlarda verilir ve sakatlık oranı na (iş gücü kayıp oranı) göre 3 er aylık dönemlerde 900 TL ve 600 TL arasında bir ödeme yapılır.

Kavram Kargaşası: Engelli Mi Sakat Mı?

zamanlar | 10 August 2010 15:14

Sakat Ya da Engelli kavramları üzerinde o kadar kafa karışıklığı var ki Devlet, toplum hatta engelli (Ya da) sakatlar kendilerine hangi kelimeyle hitap edilmesi gerektiği konusunda kararsız kalmış durumda lar.

Kimileri ‘sakat‘ kelimesini çok itici, hatta hakaret olarak algılarken kmileride ‘engelli’ kelimesini yanlış ifade olarak tanımlıyor.

Bir derneğin adı Türkiye Sakatlar Derneği olurken, başka bir vakfın adı Fiziksel Engelliler Vakfı olabiliyor.

Arap Müziğinin Arabesk’in üzerindeki Etkileri

zamanlar | 30 June 2010 14:13

Arabesk müziğin Türkiye’de popüler olduğu dönemlerde üzerinde en fazla tartışılan konulardan biri herhalde arabesk’in arap müziğinden etkilenerek ortaya çıktığı ve asla özgün olmadığı tartışmasıydı. Arabeskin öncülerden Orhan Gencebay bu tezi ısrarla red edsede müzik otoriteleri arabeskin arap müziğinden etkilendiğini söylüyorlar.

Arabesk arap müziğinden esinlenerek yapılmış bir müzikdir yada değildir şu bir gercek ki Türk Halkı hem arabeski hemde Arap Müziğini çok seviyor.

Arap Müziği İçin Türkiye’de kurulmuş web siteleri bile büyük ilgi görüyor ( b.k.z ) oryantal dansı Türkler mi Yoksa Araplar mı daha iyi yapar tartışması bile içki masalarının heraretli mevzuların dandır.

Engelliler.Gen.Tr: Engelsiz Bir Dünya Projesi

zamanlar | 29 June 2010 15:01

Engelliler.Gen.Tr Logosu
Engelliler.Gen.Tr Logosu

Engelsiz Bir Dünya sloganıyla yayın hayatına başlayan Engelliler.Gen.Tr web sitesi toplumda engelliler adına “farkındalık” yaratmayı amaçlayarak, Sanal ortamda başlayıp reel hayata geçirilecek bir engelli hareketini başlatmayı planlıyor.
Geniş ve zengin içeriğiyle engellileri ilgilendiren 2022 maaşı , evde bakım ücreti, engelli emekliliği v.b gibi soru cevaba dayalı konularda ki merak edilenleri uzman kadrosuyla geniş ve açıklayıcı bilgiler verirken, engellilerin toplumsal yaşamda karşılaştığı ötekileştirilme , ayrımcılık gibi sorunlara değinerek Türkiyenin en dezavantajlı guruplarından biri olan engellilerin sanal ortamda ki sesi olmayı hedefliyor.