bildirgec.org

Vesc

11 yıl önce üye olmuş, 7 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

InviteShare: Herkes Davetli

Vesc | 14 July 2007 20:35

Diyelim, yepyeni bir web uygulaması duyuruldu – lakin “özel beta” olarak yayımlandığından üye olmak için davetiyeye ihtiyacınız var. Olabilir, insanlık hali.. Ama davetiye için de Internet’te taraf taraf dolanmak, etrafa “Davetiye PLS, LTF – can.dogru [şen a] viagrayadoymadim [nokta] com” motifli çöp yorumlar bırakmak istemiyorsunuz – o halde direktoman yönlenmeniz gereken adres şurası oluyor: InviteShare.

Dilediğiniz web uygulamasının davetiyesini edinebilmek için InviteShare’e üye olmanız gerekiyor. (Bunun için davetiye gerekiyor olsaydı muhteşem olurdu aslında ama gerekmiyor tabii) Oradan da -şayet stoklarında kalmışsa- davetiyeyi kapıp yolunuza devam ediyor ama sitede elinizdeki davetiyeleri paylaşmayı da unutmuyorsunuz ki sistem işlemeyi sürdürsün.

Pownce: Sosyal ağ ve IM

Vesc | 28 June 2007 17:13

Google Talk‘un, bilhassa web tabanlı (ve yer yer ‘mobilize’) IM anlayışına sağladığı ilhamın peşi sıra kimi zihinlerde uyanan fikirlerin bir diğer uygulamaya dökülmüş haliyle karşınızdayız: Pownce.

Özetle olay şu: Mesaj, dosya, link yahut herhangi bir etkinliği; oluşturulan sosyal ağdaki kişilere hızlıca iletebilmek amacıyla kullanabileceğimiz bir araç. (Aman da aman..)

Kötü haberi evvela veriyorum: Şimdilik yalnızca davetiye ile üye olunabiliyor. (*Aaa-a*) Ve, hayır, bende de davetiye yok. (*Ohoo-o*) Ancak, ana sayfasından davetiye talebi için eposta adresini bırakabiliyoruz.

Pibb: Web Tabanlı İletişim

Vesc | 20 June 2007 23:59

JanRain adında, Portland merkezli bir web-geliştirme ekibinin OpenID protokolünü destekleyen, web-tabanlı iletişim servisi – Pibb, sayısız çeşitlilikteki “mesajlaşma” uygulamalarının bir ‘karışımı’ olarak karşımıza çıkıyor.

Genel olarak işlevinin tanımını çizmek gerekirse: Bilhassa grup halinde belirli bir konu üzerine Internet aracılığıyla iletişim kurmak, ancak bunun yanında bireysel olarak da herhangi bir yazılıma yahut OpenID dışında fazladan bir hesaba ihtiyaç duymaksızın ulaşılabilir olmak için kullanılabilecek; göründüğü kadarıyla da epey faydalı bir araç.

Virb

Vesc | 19 June 2007 23:56

Pure Volume ve The Big Noob gibi uygulamalara imzasını atan Virb Inc.‘in (eski adları: Unborn Media) tanımıyla: Sizi siz yapan her şeyi -fotoğraf, video ve blog’lar- tek bir yerde toplayan; arkadaşlar/ınızı bulabileceğiniz bir sosyal komünite/Social Network oluşumu – Virb.com.

Hemen hemen tüm Sosyal Ağ oluşumlarında olduğu (yahut olduğu varsayıldığı) gibi Virb’in de olayı, ortak zevklere sahip insanların iletişime geçmesine ve bunun yanında sanatçıların Internet’te kolayca sergilenebilecek medyalar ile meydana getirdikleri üretilerini sergilemesine/duyurmasına olanak sağlamak.

Tumblr: Blog’dan sonra Tumblelog

Vesc | 19 June 2007 19:45

Tumblr, New York merkezli küçük bir web-geliştirme şirketi olan Davidville‘in bedava tumblelog hizmeti.

Tumblelog kavramını Tumblr’ın FAQ‘sundaki ifadeyle şu şekilde özetleyebiliriz:

Basit bir analojiyle: Blog’lar günlük ise tumblelog’lar albüm ya da küpür yapıştırılan defterlerdir.

Bu bağlamda, kimileri için çocukluğun vazgeçilmez alışkanlıklarından biri olan küpür defterlerinin dijital olanı olarak da düşünülebilir.