bildirgec.org

tobby

11 yıl önce üye olmuş, 13 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

Adwords’te Tıklanılan Siteyi Öğrenme

tobby | 28 March 2010 16:12

Merhabalar, Google Adwords aracılığıyla siteme gelen kullanıcıların hangi sitelerden geldiğini nasıl öğrenebilirim? Google Analytics kullanıyorum, ancak öyle bir seçenek göremedim.

7 Akıllı Google Arama Taktiği

tobby | 05 November 2009 16:42

Yazıda Google aramalarında kullanabileceğiniz, aramayı kolaylaştırabilecek 7 yöntem sıralanmaktadır.

1) Yüz Resimleri Arama: Özel olarak yüz resimlerinde arama yapmak istiyorsanız ya da bir başka deyişle yaptığınız resim aramasından yüz resimlerini filtrelemek istiyorsanız bu arama şeklini kullanabilirsiniz.

Kullanımı: Normal bir resim araması yaptıktan sonra URL sonuna &imgtype=face kodunu ekleyiniz.

Örnek: Normal resim aramasıYüz resmi araması

42 Ücretsiz Joomla Teması

tobby | 01 November 2009 12:04

Joomla, günümüzde kullanımı yaygın olan gerçekten gelişmiş bir CMS‘dir. Joomla için birçok harika ücretli tema bulunmaktadır, ancak ücretsiz güzel temalar kolay kolay bulunamamaktadır. Interneti aradım, taradım ve farklı farklı tema sitelerinden aşağıdaki listeyi çıkarttım. Bu 42 ücretsiz temayı tamamen kendi göz zevkime göre çıkardım, umarım siz de beğenirsiniz.

  1. Dabronze News TemplateÖnizlemeİndir (1.0.x)
  2. JNews WarriorÖnizlemeİndir (1.5.x)

Facebook’un Nimetlerinden Faydalanma

tobby | 30 October 2009 14:02

Facebook’taki video paylaşma çılgınlığı kimsenin gözünden kaçmış olamaz. Site sahibi olarak siz de Facebook’un bu özelliğini kendi lehinize kullanabilir ve hit sayınızı artırabilirsiniz. Yapmanız gereken şey Facebook’un kullandığı etiketleri videonun yer aldığı sayfaya yerleştirmek.

Facebook'ta Teknikim'den Paylaşılmış Bir Video
Facebook’ta Teknikim’den Paylaşılmış Bir Video

Zor denilemeyecek bu işlemden sonra sizin sayfanız da paylaşıldığı zaman videolarınız youtube, metacafe, dailymotion’daki videolar gibi Facebook aleminde dolaşmaya başlayacak ve bu sayede sitenizin çok güzel reklamını yapmış olacaksınız, tabi ki bunun için video başlığında veya açıklamasında site adınızın yer alması daha iyi olacaktır. Eğer videolarınızın Facebook üzerinde oynatılmasını istemez ve kullanıcıların videoyu sitenize girdikten sonra izlemesini isterseniz de video etiketlerini kullanmadan sadece resim etiketini kullanabilirsiniz. Ancak bu durumda başlıkta veya açıklamada video diye de yazması kullanıcılar açısından daha iyi olacaktır. Hiçbir görsel öğe kullanmadığınız taktirde pek bir ilgi çekmeyecektir. Kullanıcıların yazı ve videolarınızı paylaşmaları için de sitenize Facebook Paylaş Butonu koymanız gerekmektedir. Şu Facebook sayfasında hazır script kodunu bulabilirsiniz.

Sitemdeki Videolar Google Video’da Görünmez Oldu

tobby | 30 October 2009 13:18

Merhabalar,
Sitemdeki videoların Google Video aramalarında görünmesi için video site haritası oluşturup Site Yöneticisi Araçları’nı kullanarak ekledim. Sonuçlar gayet güzeldi, Google Video aramalarında sitem görünüyordu. Ancak bir süre önce gene Site Yöneticisi Araçları’nda RSS beslemesini site haritası olarak gönder diye bir seçenek gördüm ve sadece merak ettiğim için butona tıkladım. Bu işlemden sonra RSS bağlantısı site haritaları arasında görünüyordu. Öyle zannediyorum ki bu olaydan sonra Google Video aramalarında sitem görünmez oldu. Google’ın RSS’ten oluşturduğu site haritası silinmiyor da. Bu durum için bir çözümünüz varsa ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Bahsi geçen site: http://teknikim.com

Google Aramalarında Youtube Gibi Görünme

tobby | 30 October 2009 10:50

Google’da arama yaparken Youtube gibi bir kısım video sitesinden videoların arama sonuçları arasında yer aldığını farketmişsinizdir.

google video arama
google video arama

Video siteleri için arama sonuçlarında bu şekilde görünmek şüphesiz ki çok büyük bir avantaj. Çünkü özellikle video arayan kullanıcılar sonuçlarda şekildeki gibi görsel öğeler görünce diğer siteleri pas geçip bu sitelere yöneleceklerdir. Eğer sizin de bir video siteniz varsa ve sonuçlarda bu şekilde yer almak istiyorsanız, Google’ın Web Yöneticisi Araçlarını kullanarak bir video site haritası gönderebilirsiniz. Video site haritasının nasıl bir şablona sahip olması gerektiğini ise Google’ın yardım sayfasından öğrenebilir ve buna uygun bir site haritası oluşturabilirsiniz ya da işin teknik detayına boğulmadan Video Sitemap Pro isimli programı kullanarak bir video site haritası oluşturabilirsiniz. Bu program aracılığıyla gerekli bilgileri girdiğinizde site haritası (yarı)otomatik olarak oluşturuluyor. Ancak bu şekilde tüm videolar için tek tek bilgileri girmeniz gerekiyor, bu sebeple de sitenize her video ekleyişinizden sonra bilgilerini girip site haritası oluşturmalısınız. Eğer Joomla tabanlı bir siteniz var ve videolar için Seyretbileşenini kullanıyorsanız Fidmap isimli bileşeni kullanarak etliye sütlüye dokunmadan video site haritası oluşturabilirsiniz ya da Wordpress tabanlı bir siteniz varsa FLV Embed isimli video eklentisini kullanarak video site haritasının otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Eğer CMS tabanlı bir siteniz yoksa iş başa düşüyor, kolları sıvayıp kod yazmak gerekiyor, tabi bu işin otomatik olarak yapılmasını istiyorsanız.
Bir başka yazıda görüşünceye dek, hoşçakalın 🙂

Site Trafiği Artırma 2

tobby | 29 October 2009 13:57

Daha önceki yazıda dizin sitelerine link eklemenizi kolaylaştıracak bir programdan bahsetmiştim. Bu yazıda ise başka bir site trafiğini artırma yönteminden bahsedeceğim.
Hepinizin bildiği üzere site içeriği arttıkça hit sayınız da artmaktadır. Zahmetsiz bir biçimde site içeriğini artırmanın bir yoluysa RSS beslemelerinden faydalanmaktır. Feedzilla ismindeki site farklı kategorilerde, farklı sitelerden toplayarak biraraya getirdiği RSS beslemelerini widget olarak sunmaktadır. İstediğiniz kategoriyi seçerek sitenize yazı başlıkları ve açıklamalarının yer aldığı bu widget’ı koyabilmektesiniz. Bu şekilde sitenizin içeriği dolayısıyla da trafiği artmaktadır.
Bir başka yazıda görüşünceye dek sağlık ve esenle kalın 🙂