bildirgec.org

timon

11 yıl önce üye olmuş, 7 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Çin: Uzay Yürüyüşü Yapan Üçüncü Ülke

timon | 28 September 2008 20:13

Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği‘nden sonra, tamamen kendi olanaklarıyla uzay yürüyüşü gerçekleştiren üçüncü ülke olarak tarihe geçti.

15 dakikalık yürüyüşü gerçekleştiren Çinli astronot Zhai Zhigang’ın, yürüyüş sırasında Çin bayrağını salladığı dakikaları, ulusal kanaldan canlı olarak tüm çin halkı gururla izlemekteydi. yürüyüşü sorunsuz bir şekilde tamamlayarak Shenzhou VII adlı uzay kapsülüne dönen astronot, kendisini çok iyi hissettiğini ve tüm dünya halkını selamladığını belirtti.

Zhai Zhigang’ın tamamiyle Çin üretimi olan astronot giysisinin 120 kilo ağırlığında ve 3 milyon euroya malolduğu belirtildi.

bbc news’un haberine göre, uzay modülünün görevini tamamlamasıyla birlikte, içindeki üç astronotuyla İç Moğolistan bozkırına planlanan şekilde indiği ve hiç bir sorunun bulunmadığı açıklandı.

ağır çekim olağanüstü şimşek görüntüsü

timon | 12 August 2008 11:23

ağır çekim kamerayla 1000 kere yavaşlatılarak kaydedilmiş şimşek görüntüsü, elektrik dalgalarının gökyüzünde nasıl dans ettiğini gözler önüne seriyor. hayranlık uyandıran videonun sahibi, görüntüyü yakalamasının tamamiyle şans eseri olduğunu söylerken, bu denli güzel olabileceğini tahmin etmediğini de dile getirmiş.

dünyanın en küçük yılan türü keşfedildi

timon | 04 August 2008 21:45

washington reuters’ın haberine göre, bilimadamları dünyanın en küçük yılan türüyle karşıkarşıya olduklarını belirtti. yaklaşık olarak 10 cm uzunluğunda ve bir spagetti inceliğinde olan türün, karayipler‘in doğusundaki barbados adasında bir kayanın altına gizlenmiş olarak bulunduğunu, biyoloji literatürüne ‘Leptotyphlops carlae’ adı ve ‘en küçük’ ünvanıyla girdiğini açıkladı.

fifa 2009 görücüye çıkıyor

timon | 01 August 2008 22:06

electronic arts, 2008 sonbaharında piyasaya sunacağını duyurduğu fifa serisinin son oyunu fifa 2009‘un oynanabilir demosunu ilk kez görücüye çıkarıyor. 8 – 11 ağostos tarihleri arasında ingiltere’nin warwickshire bölgesindeki Stoneleigh Park’ta yapılacak olan mfestival adlı fuardaki özel sunuma, oyun hayranlarının büyük ilgisi beklenmekte.
oyundaki grafiklerin ve gerçekçiliğin büyük ölçüde geliştiğine dikkat çeken şirket yetkilileri, önemli bir yenilik olarakta 20 kişinin online olarak (10’a 10) maç yapabileceğini duyurmuştu.

key ödemeleri itiraz dilekçesi

timon | 31 July 2008 20:39

uzun zamandır gündemi meşgul eden konut edindirme yardımı (key) ödemeleri nihayet başladı. ancak sorunlar azalacağı yerde daha da artmakta. Çünkü yapılan ödemelerin düşük olduğunu düşünenler ve listede adı hiç bulunmayanlar büyük çoğunlukta. ödemelerin 8 ağustos’ta son bulması ise kendini mağdur hissedenleri kara kara düşündürmekte. bunun için yapılması gereken, itiraz dilekçesi yazıp 27 temmuz 2008 ile 27 ekim 2008 tarihleri arasında KEY ödentilerini yapan kurum ve kuruluşlara başvurmak.

itiraz dilekçesi örneklerine kamu görevlileri için buradan, özel sektör çalışanları içinse buradan ulaşabilir. ayrıca dilekçeyle birlikte o döneme ait key kesintisiyle ilgili belgeleri de hazır bulundurmak gerekmekte.

Oyunculuk Sınavları İçin Tiradlar

timon | 30 July 2008 12:51

Her yıl yüzlerce genç, konservatuvar ve güzel sanatlar fakültelerinin özel yetenek sınavlarına akademik eğitim almış bir sanatçı adayı olma umuduyla başvuru yapmakta. En çok ilgiyi de hiç şüphesiz ki oyunculuk bölümleri görmekte. Günümüzde tiyatro, sinema gibi sanatsal alanların yanı sıra televizyon sektörünün de kaliteli sanatçılara ihtiyaç duyması, bu ilginin en büyük nedenlerinden biri gibi görülmekte.