bildirgec.org

spk-13

8 yıl önce üye olmuş, 4 yazı yazmış. 4 yorum yazmış.

gothica; hiç de gothic deil……

spk-13 | 03 February 2004 11:07

Geçen gün “Gothica”yı izlemeye gittim. Ama Gothica, gothic gibi olmamış. “Gothic” bir içerik katmaya çalışmış yönetmen ve senarist arkadaşlar ama sıradan ve basit bir korku-gerilim filmi olmaktan öteye gidememiş. Ben bir eleştirmen deilim ancak “Gothic” kelimesi okadar basit bir sözcük deil ki bait bir şekilde yorumlayasın.Çünkü; “Gothic” kelimesi kolaylıkla tanımlanmaktan uzak bir ağırlığa sahiptir. “Gothic nedir” sorusuna tek bir yargıda buluşacağımıza -ben- inanmıyorum. Ve bunun bir problem olduğunu da sanmıyorum. işte, benim “Gothic“ hakkında düşündüklerimin bir listesi: Gothic; “preppie” ve “jock” gibi ayrı bir sınıfa ve hizipe sahiptir. Gothic; kendini küçümseyen bir kültürdür. Çok onurlu, görkemli ve kibirli olmakla ilgilidir.. ve aynı zamanda senin kendini beğenmişiliğine de güler. Gothic; karanlık ışığı yaratır…ve karanlığın ışığını yayar. Gothic; mevcudiyetin ihtişamıdır. Gothic; anlak ve aklın bedenidir. Gothic; bir yaşam tarzıdır. Gothic; örecelidir. Her Goth’unGoth nedir üzerine bir görüşü vardır.. ve her görüş, her biri için doğru bir görüştür. Gothic; bir paradokstur. Her biri birbirinden farklı insanlardan oluşan bir gruptur…senin gibi!! Gothic; hayata, aşka ve güzelliğe alternatif bir bakıştır. Gothic; hiç kimsenin kabul etmediği yönlerinizi tamamiyle kabul eder ve korur. Gothic; diğer insanların bakmaya çok korktuğu şeylerde güzelliği ve gizemi görür. Gothic; stediğin yolda istediğin gibi hayatını yaşamaktır. Gothic; herhangi bir insandan farklı olabilmedir. Gothic; eskimez, yaşlanmaz. Gothic; gizemdir. Gothic; sizin kusurlarınızı, diğerlerinin kusurlarını ve tüm insanlığın kusurlarını kabullenir. Gothic; karanlıkla birlikte Tek olablmek için herşeyi tüken bir ihtiyaçtır. Gothic; Diğerlerinin “çarpık algı ve kavrayış” dedikleri ile dünyaya bakar ve sizin herşeyi net bir şekilde gören TEK kişi olduğunuzu bilir. Gothic; acı içindeki tutkuyu, ihtirası ve öfkeyi; güzelliğin içindeki iticiliği; umutsuzluk içindeki rahatlığı ve teselliyi bulur. Gothic; karanlık ve şehvetlidir. Gothic; uçtadır. Toplumun «evet, toplumun» uç noktasındadır… kabulenişin uç noktasındadır… ve deliliğin, çılgınlığın uç noktasındır !! Gothic; gerçek dediklerimizin yüzü üzerine düşen karanlık bir gölgedir. Yani temel olarak, Gothic; neyin ne şekilde olacağını istemektir.

gothica; hiç de gothic deil……

spk-13 | 02 February 2004 20:46

“Gothica”yı izledim ama hiç de gotik olmamış..Adı gibi gotik öğeler içersin diye kastırmış yönetmen arkadaş ama sıradan ve basit bir korku-gerilim filmi olmuş.Çünkü, Gothic’i yorumlamak okadar kolay deil..!!Gothic kelimesi kolaylıkla tanımlanmaktan uzak bir ağırlığa sahiptir. Gothic nedir sorusuna tek bir yargıda buluşacağımıza -ben- inanmıyorum. Ve bunun bir problem olduğunu da sanmıyorum. işte, benim gothic hakkında düşündüklerimin bir listesi: Gothic; “preppie” ve “jock” gibi ayrı bir sınıfa ve hizipe sahiptir. Gothic; kendini küçümseyen bir kültürdür. Çok onurlu, görkemli ve kibirli olmakla ilgilidir.. ve aynı zamanda senin kendini beğenmişiliğine de güler. Gothic; karanlık ışığı yaratır…ve karanlığın ışığını yayar. Gothic; mevcudiyetin ihtişamıdır. Gothic; anlak ve aklın bedenidir. Gothic; bir yaşam tarzıdır. Gothic; örecelidir. Her Goth’un Goth nedir üzerine bir görüşü vardır.. ve her görüş, her biri için doğru bir görüştür. Gothic; bir paradokstur. Her biri birbirinden farklı insanlardan oluşan bir gruptur…senin gibi!! Gothic; hayata, aşka ve güzelliğe alternatif bir bakıştır. Gothic; hiç kimsenin kabul etmediği yönlerinizi tamamiyle kabul eder ve korur. Gothic; diğer insanların bakmaya çok korktuğu şeylerde güzelliği ve gizemi görür. Gothic; stediğin yolda istediğin gibi hayatını yaşamaktır. Gothic; herhangi bir insandan farklı olabilmedir. Gothic; eskimez, yaşlanmaz. Gothic; gizemdir. Gothic; sizin kusurlarınızı, diğerlerinin kusurlarını ve tüm insanlığın kusurlarını kabullenir. Gothic; karanlıkla birlikte Tek olablmek için herşeyi tüken bir ihtiyaçtır. Gothic; Diğerlerinin “çarpık algı ve kavrayış” dedikleri ile dünyaya bakar ve sizin herşeyi net bir şekilde gören TEK kişi olduğunuzu bilir. Gothic; acı içindeki tutkuyu, ihtirası ve öfkeyi; güzelliğin içindeki iticiliği; umutsuzluk içindeki rahatlığı ve teselliyi bulur. Gothic; karanlık ve şehvetlidir. Gothic; uçtadır. Toplumun «evet, toplumun» uç noktasındadır… kabulenişin uç noktasındadır… ve deliliğin, çılgınlığın uç noktasındır !! Gothic; gerçek dediklerimizin yüzü üzerine düşen karanlık bir gölgedir. Yani temel olarak, Gothic; neyin ne şekilde olacağını istemektir.

gothica; hiç de gothic deil……

spk-13 | 02 February 2004 18:31

film adı gothica olmuş ve hatta gotik bir içerik konulmaya çalışılmış ama basit ve düz bir gerilim-korku filmi olmaktan öteye gidememiş. Peki “Gothic nedir”?? Gothic kelimesi kolaylıkla tanımlanmaktan uzak bir ağırlığa sahiptir. Gothic nedir sorusuna tek bir yargıda buluşacağımıza -ben- inanmıyorum. Ve bunun bir problem olduğunu da sanmıyorum. işte, benim gothic hakkında düşündüklerimin bir listesi: gothic; “preppie” ve “jock” gibi ayrı bir sınıfa ve hizipe sahiptir. Gothic; kendini küçümseyen bir kültürdür. Çok onurlu, görkemli ve kibirli olmakla ilgilidir.. ve aynı zamanda senin kendini beğenmişiliğine de güler. Gothic; karanlık ışığı yaratır…ve karanlığın ışığını yayar. Gothic; mevcudiyetin ihtişamıdır. Gothic; anlak ve aklın bedenidir. Gothic; bir yaşam tarzıdır. Gothic; örecelidir. Her Goth’un Goth nedir üzerine bir görüşü vardır.. ve her görüş, her biri için doğru bir görüştür. Gothic; bir paradokstur. Her biri birbirinden farklı insanlardan oluşan bir gruptur…senin gibi!! Gothic; hayata, aşka ve güzelliğe alternatif bir bakıştır. Gothic; hiç kimsenin kabul etmediği yönlerinizi tamamiyle kabul eder ve korur. Gothic; diğer insanların bakmaya çok korktuğu şeylerde güzelliği ve gizemi görür. Gothic; stediğin yolda istediğin gibi hayatını yaşamaktır. Gothic; herhangi bir insandan farklı olabilmedir. Gothic; eskimez, yaşlanmaz. Gothic; gizemdir. Gothic; sizin kusurlarınızı, diğerlerinin kusurlarını ve tüm insanlığın kusurlarını kabullenir. Gothic; karanlıkla birlikte Tek olablmek için herşeyi tüken bir ihtiyaçtır. Gothic; Diğerlerinin “çarpık algı ve kavrayış” dedikleri ile dünyaya bakar ve sizin herşeyi net bir şekilde gören TEK kişi olduğunuzu bilir. Gothic; acı içindeki tutkuyu, ihtirası ve öfkeyi; güzelliğin içindeki iticiliği; umutsuzluk içindeki rahatlığı ve teselliyi bulur. Gothic; karanlık ve şehvetlidir. Gothic; uçtadır. Toplumun «evet, toplumun» uç noktasındadır… kabulenişin uç noktasındadır… ve deliliğin, çılgınlığın uç noktasındır !! Gothic; gerçek dediklerimizin yüzü üzerine düşen karanlık bir gölgedir. Yani temel olarak, Gothic; neyin ne şekilde olacağını istemektir.

ne istiyorlar benden?!!??

spk-13 | 01 February 2004 21:40

ne iş ama benim yaptıgım…yaptıgım şeyleri seviyorum ama başımın üzerinde gezen bok böcekleri yok mu beni çıldırtıyorlar..yok Onu da yapalım yok bunu da; neyim ben, cybercop mı?? hele bugün sınıra gene yaklaştım.iznime çıkacaaamı bile bile hala gider ayak kastırıp bana geçirmeye çalışıyorlar.. tamam beni sevmiyor yada bana tapıyoo olabilirsiniz ama gidin başımdan; rahat edeyim ve gereken neyse ben düşünüp yapayım.sizler masanızın başında oturup sadece komut vererek + GÖT büyüterek zamanı si.erken ben DOSTUM(pc)’la sizi siz yapıyorum. Aslında ne oldugunuz yada ne olacagınız beni enterese etmiyor… ama dedim ya beni dostumla başbaşa bırakın… bu arada Dostum!! bugün ilk gündü ve harika geciyor zaman….atlayışa giderken seni de yanıma almayı düşünüyom, sen ne dersin haa??? :))) tamam, bu sefer fazla yukarılardan atlamıcam… neyse ben ortamlara aksam iii olacak. biliyosun sınırdan yeni döndüm..:))***-**