bildirgec.org

sirkupu

11 yıl önce üye olmuş, 224 yazı yazmış. 35 yorum yazmış.

En Acayip Ölüm Hikayelerinden Bazıları…

sirkupu | 18 January 2008 08:01

 Hans Steininger
Hans Steininger

Hiç uzattığı sakal yüzünden ölen birini duydunuz mu? Ya çok yemekten ölen birini gördünüz mü? Ya da boynuna bağladığı eşarptan boğularak ölen birini tanıyor musunuz? Neatorama adlı haber sitesi tarihin en ilginç 30 ölümünü seçti. En acayip ölüm hikayelerinden bazıları;

  • Rus mistik Grigori Rasputin’nin (1869-1916) çarlığa yakın olması düşmanları harekete geçirir. Rasputin’e önce siyanür içirilir. Ancak zehrin öldürmemesi üzerine silahla vurulur.Buna rağmen kaçmaya başlayan Rasputin’in başına demir levyeyle vururlar. Buzla kaplı nehre atılarak boğulan Rasputin’in donmuş cesedi ölümünden iki gün sonra sudan çıkarılır.
  • AMERİKAN Cleveland Indians’ın efsanevi oyuncusu Ray Chapman oyun sırasında başına vuran beyzbol topuyla yaşamını yitirir.
  • Dünyanın en uzun sakallı adamı olarak bilinen Avusturyalı Hans Steininger 1567’de bir metre 40 santimetre uzunluğundaki sakalına takılınca dengesini kaybeder. Boynu kırılan Steininger anında yaşamını yitirir.

Daha Fazlası…

2009’da Çıkartılacak Yeni “Türk Lirası” ve Kuruşların Tasarımı Yarışması…

sirkupu | 04 November 2007 01:23

Türkiye’nin enflasyon sonucu bol sıfırlı hale gelen “Türk Lirasına itibarını geri kazandırmak için” paradan 6 sıfır atılması ile 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren kullanılmaya başlayan”Yeni Türk Lirası (YTL)”, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren yerini yeniden “Türk Lirası”na (TL) bırakacakmış.
YTL’nin 1 Ocak 2010 tarihine kadar tedavülden kaldırılması ile birlikte yeni çıkacak “Türk Lirası” ve kuruşların tasarımı, Hazine Müsteşarlığı, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışma ile ortaya çıkacakmış.
Bunun için düzenlenen “1 Lira, 50 kuruş, 25 Kuruş, 10 Kuruş, 5 Kuruş, için Madeni Para Tasırım Yarışması” ile 2009’dan itibaren kullanıma sokulacak yeni TL banknotların tasarımı da bellirlenecekmiş. Katılımcılar,tek aşamalı olarak gerçekleştirilecek yarışmaya birden fazla tasarımla katılabilecekleri gibi, tek yüz veya iki yüz için de tasarım sunabileceklermiş.Kazananlara verilecek ödül ve Yarışmanın ayrıntıları Burada…

Referandumda oy vermeyene 17 değil 19 YTL ceza?

sirkupu | 20 October 2007 22:12

referandum
referandum

21 Ekim ‘de Türkiye anayasa değişikliği için oy verecek. Referandumda sandığa gitmeyenlere verilecek ceza tartışma konusu. Yüksek seçim kurulu cezanın 17 değil 19 YTL olduğunu açıkladı. Bu ceza genel seçime göre iki kat daha yüksek. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın kurulun ceza uygulama yetkisi olmadığını, uygulama görevinin Yüksek Seçim Kurulu hakimlerine ait olduğunu söylemiş. Aydın cezanın yasada yer aldığını,buna karşı olduğunu söylemiş.
Muammer Aydın, 3376 sayılı yasanın 1987 yılında çıktığını, 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK ile de yasalardaki para cezalarına ilişkin güncelleştirme yapıldığını söylemiş. Bu nedenle 12 bin 500 lira olan cezanın, TCK’ya göre 2005 yılı itibariyle 17 YTL olarak hesaplandığını anlatan Aydın, Maliye Bakanlığı Gelir Artırımı Göstergesine göre de 2005 yılında 17 YTL olan cezanın, 2007 yılı itibariyle 19 YTL olarak hesaplandığını bildirmiş. Oyunu kullanmayanlara ceza kesme işinin de kendilerinin görevi olmadığını ifade eden Aydın, “İlçe seçim kurulu başkanı hakimler, oy kullanmayanları tespit eder. Mazeret bildirenlerin mazeretlerini kabul ederse ceza yok, etmezse ceza yaptırımı uygulanacak. Kişisel görüşümü sorarsanız bu demokratik değil” diye konuşmuş.Ayrıntılar ve Liderlerin Yorumları Burada