bildirgec.org

rfh

11 yıl önce üye olmuş, 5 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

72 seo uzmanının oyladığı sıralamalarda etkili olan faktörler

rfh | 31 August 2009 12:06

İnternet dünyasının en önemli SEO kaynaklarından birisi olan Seomoz.Org tarafından 2 yılda bir yapılan ve dünyanın önde gelen SEO uzmanlarının katılımıyla oluşturulan “Search Engine Ranking Factors” anketinin bu yıl 3.sü yayınlandı. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İzlanda, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, Ukrayna ve Dominik Cumhuriyeti’nden 72 uzmanın katılımıyla gerçekleşen ankette sıralamalarda etkili olduğu düşünülen faktörler tek tek oylanmış ve bunlar oranlar ile belirtilmiş.

Seomoz Seo'ya Etki Eden Faktörler
Seomoz.Org – Seo’ya Etki Eden Faktörler

Tekniklerin arama sonuçlarına etkilerinin oransal açılımlarına ve uzman yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Anket sonucunda oraya çıkan sonuçlara göre olumlu yönde en çok etki eden faktörler şöyle sıralanmış;

  1. Anahtar kelime odaklı tanıma sahip harici linkler [Oranı: % 73]
    Kaliteli ve aynı zamanda sizinle aynı anahtar kelimede yayın yapan sitelere siteniz üzerinden link verdiğiniz takdirde onun kalitesinin gölgesinden yararlanarak arama motorları tarafından artı puan kazanırsınız.
  1. Harici Linklerin Kalitesi [Oranı: % 71]
    Sitenizden dış sitelere verdiğiniz linklerdeki kalite bölü sayı oranı ne kadar fazla ise sitenizin kazanacağı değer de o kadar çoktur. Kalitesiz sitelere verdiğiniz linkler gereksiz yere sitenize eksi puan kazandırır.

Project Natal – Oyun Dünyasında Yeni Bir Çağ

rfh | 04 June 2009 11:50

Project Natal
Project Natal

Önceden oyun kumandaları ile oynardık ve “keşke şu şutu ben çekebileseydim şimdi kesin goldü” derdik. Ardından Wii’nin hareket algılayıcı kumandasını kullandık ve “keşke bowling topunu daha farklı açıyla atabilseydim” dedik. Ve artık bu keşkeleri sonlandıracak bir sistem var: Project Natal. üzerinizde hiçbir kontrol cihazı taşımadan oyunları içinizde hissedeceğiniz bir sistem.

Microsoft‘un geliştirdiği yeni kontrol sistemi “Project Natal” Los Angeles’taki E3 fuarında tanıtıldı. Project Natal, Xbox 360‘a entegre edilen bir alıcı. Bu alıcıda 2 mikro kamera ve mikrofon yer almakta. Bu alıcıdaki kameralar ile bütün hareketleriniz, mikrofon ile de sesler algılanıyor.

Fotoğraf Manipülasyonlarına Hafif Bir Dokunuş

rfh | 02 June 2009 13:27

Fotoğrafları manipule ederek mükemmel resimler yaratma trendi gün geçtikçe daha da ilerliyor. Bu konuda birçok yarışma yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor. İnternet üzerinde de, profesyonelce manipule edilmiş resimler paylaşılmaya devam ediliyor haliyle.

Sizler de bu resimlerden ilham alarak daha güzel manipulasyonlar yaparsınız umarım;

XFN ile Yepyeni Bir SEO Tekniği

rfh | 02 June 2009 12:05

SEO konusunda önemli bir yeri olan ve olmaya da devam edecek bir olgudan bahsetmek istiyorum : XFN – açılımı “XHTML Friends Network“.

Bu da nedir dediğinizi duyar gibiyim, hemen açıklıyorum. Bu sistem link veren ile link alanın arasındaki bağlantıyı ifade ediyor. Örneğin linkimiz şöyle olsun;

<-href="http://arsiv.pilli.com/" title="internet,tasarım,popüler kültür" rel="co-worker">Bildirgec<->

Not: “a href şeklinde yazınca sorun çıkıyordu o yüzden çizgi koydum başına ve sonuna”

Ve bu link hafif.org‘da yayınlanıyor olsun.
Şimdi bunun anlamı : hafif‘in sahibi ile bildirgec‘in sahibi iş arkadaşlarıymış. Arama motoru linkteki “co-worker” tanımlamasını görünce bu anlamı çıkarıyor.

Bu sistemi önemseyen Google gibi arama motorları bu sayede link satışlarının, sahte linklerin önüne geçmeye çalışacaklar. Yakın bir zamanda normal linkleme sistemi yerine heryere bu şekilde XFN sistemi gelirse hiç şaşırmayın.

Şimdi de XFN için kullanılabilecek taglarda sıra ;

Hayvanlara Odaklı 50 Güzel Logo Tasarımı

rfh | 01 June 2009 10:27

Logolar kurumlar yada ticari olmayan kuruluşlar için bir kimlik görevi görmektedir. Bu yüzden en ince detaylar bile logolarda çok büyük önem arzeder. İşte bu detayların ve güzelliklerin en çok karşımıza çıktığı alan ise doğadır. Doğanın misafiri olan hayvanlar ise bambaşka fikirlerin ortaya çıkmasına vesile olurlar.

Bu yazımda sizlere hayvanlar aleminden esinlenilerek hazırlanmış 50 güzel logoyu paylaşacağım. Belki sizler de bu logolardan esinlenirsiniz tasarımlarınızda. İşte başlıyoruz;