bildirgec.org

reoxy

9 yıl önce üye olmuş, 15 yazı yazmış. 6 yorum yazmış.

Yanlış Hesap?

reoxy | 18 July 2006 14:51

3 kişi bir restoranda yemek yemişler ve 250 ytl’lik hesap gelmiş. 3’ü de 100’er lira vermiş. Garson hesabın üstünü getirirken kendi kendine: “bu 50 lirayı geri götürürsem, nasıl olsa 3’e bölemeyecekler, en iyisi 20 lira bahşişi kendime alayım ve 30 lira geri vereyim diyerek para üstünü getirmiş.
Herkes 100 ytl verip 10 ytl’sini geri aldığına göre ceplerinden 90’ar lira çıkmıştır. Garsonun aldığı 20 lirayı da eklersek (90×3)+20=290 ytl yapar. Peki kalan 10 ytl’ye ne oldu?

Tuhaf Arama Motorları

reoxy | 11 July 2006 17:25

Bu adreste bir çok tuhaf arama motorunu bir arada bulabilirsiniz. Bazıları lüzumsuz ya da bizim için kullanışsız olsa da, lyric search gibi faydalıları da mevcut:

Greek pi: Girdiğiniz herhangi bir sayının, pi sayısının küsüratının kaçıncı basamağında olduğunu söyler.

Bible passages: Bölüm ve numarasını yazdığınız İncil kısımlarını bulur.

Find a grave: Adını girdiğiniz kişinin ölüm kaydı olup olmadığına bakar.

3 Boyutlu webcam

reoxy | 15 April 2006 08:54

Daha önce izlemiş olanlar bilir. Televizyon veya sinemada 3 boyutlu film izlemek için kırmızı-mavi (cyan) bir gözlük takılır, sol ve sağ göz için üst üste bindirilmiş ve bu renklerle filtrelenmiş görüntülere bakılarak derinlik yaratılır. Şu sayfada evinizde bulunan iki tane webcami kullanarak bu görüntüleri basitçe nasıl hazırlayacağınız anlatılmış, üzerine bir de görüntüleri işlemek için gerekli program bedava verilmiş.

Öte yandan bazı firmalar** 3B kask veya gözlük fikirlerini sıkıcı bulmuş olacaklar ki yardımcı bir alet kullanmadan 3 boyut hissi yaratacak ekranlar üretmişler. Hatta bunlardan birine ait videoyu (1.7 mb) indirmek mümkün. Ekranda sabit bir görüntü varken ekrana bakan kamera hareket ettiğinde, ekrandaki cisimlerin etrafında dönülüyormuş hissi oluşuyor.

anlamsız

reoxy | 14 February 2006 00:18

artık anlamsız geliyor yorum yazmak günlük. bir tartışma gördüğümde girip iki kelime yorum yapsam, sanki verilecek cevapları önceden biliyor gibiyim. birisi sevdiğim bir yazı veya bildiri gönderse sanki yapacağım bütün övgüler klişe olacakmış gibi. niye yazdım ki bunu, zaten böyle hisseden onca insan yok mu ki? iyi ki varsın günlük. sana gereksiz diyenler utansın.

Hayatın Anlamı

reoxy | 31 January 2006 09:05

Bildirgeçi reklama alet etmeyi sevmiyorum ama bunu paylaşmadan da duramadım.

Fwd:fwd:ilt:fwd: dikkat dikkat!!!! mutlaka okuyun!!! dünyanın en komik fıkrası!!!!1

reoxy | 16 October 2005 01:14

(Önemli not!!!: forward meraklısı arkadaşlar, lütfen forward maillerle ilgili bildirilerinizi buraya yorum olarak yollayınız ki başka bölümlerde gereksiz yer kaplamasınlar. İsteyenler burada yer alanları arkadaşlarına yollayabilir!!!!1)

>Microsoft’un temizlikcisi > >Bir issiz Microsoft’un temizlikçi için verdigi is ilanina basvurur. Personel sefi kisa bir is görüsmesini takiben ve test (yer temizletme) yaptiktan sonra sunu söyler: > >”-Ise kabul edildin,bana email adresini ver , sana baslama tarihini ve getirecegin evraklari bildirecegim” Adam boynu bükük bir sekilde bilgisayarinin ve tabii >ki emailinin olmadigini söyler. Personel þefi bu durumda, yaþayan birisi olarak düþünülemeyeceðini ve yasamayan birisini de ise alamayacagini yüzüne vurur. >Adam ne yapacagini bilmez ve kirgin bir sekilde ve cebinde sadece 10$ ile disari çikar. Sebze Haline gidip 10 kg domates almaya karar verir, kapi kapi dolasarak domatesleri satar ve sermayesini iki katina çikarir.Bu isi üç kere daha yapar ve sermayesini 160 $’a yükseltir.Artik bu sekilde yasamini devam ettirebilecegine kanaat getirir. Her sabah evinden biraz daha erken çikar ve daha geç döner.. Hergün parasini katlamakla mesguldür artik. Kisa bir zaman sonra bir el arabasi satin alir, daha sonra bunu bir kamyonla degistirir.Bir süre sonra bir sevkiyat filosunun sahibidir artik. 5 yil sonra adam ABD’nin en büyük gida distribütörü olmustur. Artik ailesini gelecegini düsünür ve bir hayat sigortasina basvurur. Görüsmenin sonunda sigortaci teklifini göndermek üzere email adresini ister. Adam email >adresinin olmadigini söyleyince sigortaci söyle der: > >”-Çok tuhaf, bir emailiniz olmadan böyle bir imparatorluk kurmuþsunuz,hele bir de emailiniz olsaydý ne olurdunuz kim bilir..” > >Adam düþünür ve þöyle cevap verir : > >”- Microsoft’da temizlikçi olurdum” > >Kissadan hisse no.1: Internet yasam için bir çözüm degildir. > >Kissadan hisse no.2: Eger emailin yoksa ve çok çalisirsan $ milyoneri olabilirsin. > >Kissadan hisse no.3: Bu mesaji email ile aldýðýna göre,temizlikçi olma olasiligin $ milyoneri olmana göre daha yüksek. > >Not: Bu emaile cevap vermeyin, ben gidiyorum……………..domates satmaya…..

e-devlet yerine korsan-devlete doğru mu?

reoxy | 11 August 2005 23:06

hürriyetin pazar ekinde bundan bir kaç hafta önce türk hackerlar ile ilgili bir haber vardı. özellikle orada anlatılan iki hacker gurubunun yaptıkları işler ve üstü kapalı bir şekilde dile getirilen devlet desteği ilgimi çekmişti. yapılanların gurur kaynağı olarak görüldüğü açıktı. uğraştım yazıyı bulmak için ancak bir türlü ulaşamadım. var mıdır acaba bulabilen sence günlük?

çok önemli bir haberdi türk internet kullanıcıları için kanımca. zaten uluslararası alanda çok da iyi üne sahip olmayan türk internet kullanıcılarının, arkasına maddi ve manevi destek alan türk hackerlar tarafından temsil edildikten sonraki durumlarını düşün günlük. türkiye ip’lerine ban koyan irc kanalları hatırlıyorum eskilerde. ileride bunu yapan web siteleri de çıkacaktır karşımıza.