bildirgec.org

perSona

11 yıl önce üye olmuş, 165 yazı yazmış. 67 yorum yazmış.

terör ve felsefe

perSona | 10 September 2006 01:31


teror ve felsefe

Cogito dergisi, 11 Eylül Pazartesi günü Terör ve Felsefe başlıklı bir panel düzenliyor. Terör ve Felsefe panelinin çıkış noktası, Giovanna Borradori’nin Jacques Derrida ve Jürgen Habermas’la 11 Eylül olaylarından sonra yaptığı söyleşileri ve iki düşünürün terör ve değişen dünya üzerine makalelerini içeren kitabı Terör Günlerinde Felsefe (Türkçe tercümesi yol sonuna kadar yayımlanmış olacakmış) ve Cogito dergisinin Jacques Derrida özel sayısı. Bu sayı da etkinlik gününde (tekrar edelim: 11 Eylül Pazartesi) çıkmış olacak. Dergide Derrida’nın bu kitaptaki söyleşisinden de uzunca bir alıntı var.

Madem çıkış noktası Derrida, e 11 Eylül de direkt Amerika bağlantılı, panelde konuşacak isimler de taa Amerika’lardan kalkıp sırf bu panel için İstanbul’a teşrif eden Prof. Dr. Len Lawlor ve Prof. Dr. Michael Naas. Michael Naas Derrida’nın beş kitabını İngilizceye çevirmiş, Amerika akademyasında Derrida dedi mi akla gelen ilk isimlerden biri. Len Lawlor da keza, Derrida uzmanı. Naas direkt 11 Eylül ve felsefe üzerine konuşacak, Lawlor da insanın insana ve diğer canlılara ettikleri, küreselleşen dünyada ötekine karşı sorumluluk, ötekine uygulanan şiddet vb konuları üzerine. Panelin moderatörü Zeynep Direk. Beyoğlu YKKS 1. katta (galatasaray lisesinin yanındaki koca bina) Sermet Çifter Salonu’nda saat 19:00’da başlayacak panelden önce, saat 17:00’de Derrida adlı film gösterilecekmiş (Türkçe altyazılı).

skype ahizesi

perSona | 01 February 2006 05:07

skype corega
skype corega

Corega adındaki şu firma yüzde yüz (%100) skype uyumlu bir telefon, ya da ahize, üretmiş, yarın da piyasaya sürüyormuş. google aracılığıyla anlamaya çalıştığımız sayfada skype’la yabancılaşmadan telefonlaşmak için yapmamız gerekenler şöyle sıralanmış:

  • the skype’i indir
  • wizard’i izle
  • skype’i kur
  1. telefonu usb port’a tak
  2. günlük skype moduna geç

(liste işini kıvıramadım)

fiyatı 36 dolar.