bildirgec.org

passion

12 yıl önce üye olmuş, 117 yazı yazmış. 49 yorum yazmış.

gtalk yenilendi

passion | 29 July 2006 10:18

kullanıcı istekleri doğrultusunda gtalk beklediğimiz yenilikleri yapmaya başladı. artık gtalk üzerinden hiçbir sınırlama olmaksızın p2p dosya transferi yapmak mümkün. ayrıca arkadaşlarınıza sesli mesaj bırakabiliyorsunuz ve bıraktığınız mesajlar onlara mp3 olarak postalanıyor. bir de msn messenger’in çekici (!) özelliklerinden “şu anda ne dinliyorum” gibi bir zamazingo var. malesef bu özellikleri henüz herkes deneyemiyor. eğer şanslıysanız ve gtalk’da us-english arabirim kullanıyorsanız piyango size de vurabilir.

sedlec kilisesi

passion | 22 June 2006 16:31

sedlec kilisesi
sedlec kilisesi

1278 yılında bohemia kralı otakar ii, başrahip henry’yi kutsal topraklara gitmek üzere görevlendirir. henry kudüs’ten dönerken beraberinde getirdiği bir miktar toprağı mezarlığın kabristanına serper ve mezarlık zaman içinde kutsallaşmaya başlar. 40 yıl içerisinde farklı ülkelerden de olmak üzere 30 binden fazla kişi buraya defnedilir.

sedlec kilisesi
sedlec kilisesi

15. yüzyıla gelindiğinde mezarlığın içine küçük bir kilise inşa edilir ve rivayete göre yarı kör bir rahibin önerisiyle eski mezarlar açılarak kemikler değerlendirilmeye başlar. 18. yüzyılda mezarlıktaki kilise çek barok tarzıyla yeniden şekillendirilirken içerisi de 40 binden fazla kişiye ait kemiklerle yapılmış eserlerle donatılır ve söylendiğine göre 1870 yılında son halini alır. kilise prag‘ın 70km doğusunda kutna hora kasabası civarındadır.

fotoğraflar mutlaka incelenmeli.

where human bones become art

süper eğlence kutusu

passion | 31 March 2006 17:47

iZilla
süper eğlence kutusu iZilla

iZilla adı verilen bu teknoloji harikası alet neredeyse her türlü görüntülü ve sesli medyayı oynatıyor. dvd, vcd ya da vinyl formatlarından okuyabiliyor, tekrar bu medyalara yazabiliyor (vinyl hariç). üzerindeki 7 inch dokunmatik tft-lcd 724×309 çözünürlüklü ekran üzerinden görüntü alıp yönetebileceğiniz iZilla, entegre 6 hoparlör 5.1 surround ses sistemi ve bluetooth kulaklığı ile beraber geliyor. işin kulağa en tatlı gelen yanlarından biri de içerisinde 4 tane 500gb’lık, toplamda 2 terabyte’lık veri depolama hazneleriyle gelmesi. tepesindeki ipod dock sayesinde apple ipod’unuzu anında bağlayıp dosya transferi yapabiliyorsunuz. bu da yetmezse, bluetooth, wi-fi (802.11g) -kablosuz-, gigabit ethernet, firewire, usb2.0 -kablolu- bağlantı arayüzleri sayesinde diğer aygıtlara bağlamak mümkün. bu süper kutu 14,8 kg istenirse 16 adet D boy pil ile çalışıyormuş. fiyatı ise $799 olarak belirlenmiş.
kaynak: thinkgeek