bildirgec.org

osmanoktay06

6 yıl önce üye olmuş, 12 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

sabit hatta numara taşıma artık gerçek

osmanoktay06 | 13 Temmuz 2010 13:00

telekominikasyon tekeli, tüketici hakları, iletişim özgürlüğü derken 2009 eylül ayında BTK sabit hatlarda da cep telefonlarında olduğu gibi numara taşınabilirliğini serbest bırakmıştı. ancak teknik yetersizlikler nedeniyle 1 yıla yakın süredir henüz pratikte numara taşınabilirliği mümkün halde değildi. (1 yıl olmasına rağmen an itibari ile taşınmış 343 sabit hat mevcut). nihayet sabit hatlarda numara taşıma hususundaki tüm engeller ortadan kalktı ve rekabetin önü biraz olsun açılmış oldu. işte bizi sabit ücretten kurtaracağını umut ettiğimiz bu uygulamanın avantajları ve kimilerine göre büyük anlam ifade edecek olan dezavantajları:

google voip pazarına sağlam giriyor…

osmanoktay06 | 14 Mart 2009 12:21

google voice
google voice

Daha önce Google’ın GrandCentral‘ı satın alacağı haberlerini duymuştuk. Nihayet satın alınmanın ardından beklenen oldu ve google GrandCentral hizmetini bünyesine katarak google voice‘u oluşturmaya başladı. google voice aslında bilinen voip firmalarından çok daha farklı servislere sahip. Yakında açılacağı ve türkiye’ye de hizmet vermeye başlayacağı düşüncesiyle işte daha önce bir kısmı GrandCentral tarafından sunulmuş olan ve şimdi google voice ana sayfasında da bahsedilen bu servislerden birkaçı;

  • En önemli özelliği aynı zamanda diğer voip firmalarından google’ı ayıran özellik olan google number size şimdilik amerika’da bulunan bir telefon numarası tahsis ediyor. Bu telefon numarasını kendi numaranıza yönlendirebiliyor, sms alabiliyorsunuz
  • Sesli mesaj özelliği ise dikkat çekici bir diğer servis, size verilen numara arandığında telesekreter aracılığıyla mesaj bırakılmasını sağlayabiliyorsunuz. Üstelik bu sesli mesajları başka konuma yönlendirebiliyor ya da email aracılığıyla teslim alabiliyosunuz.
  • Verilen numarayı sizin belirleyeceğiniz kişilerin arayamamaları için çeşitli numaralara göre bloklayabiliyorsunuz.
  • Gelen çağrıları kabul etmeden önce dinleyebiliyorsunuz.
  • Her voip firmasında olduğu gibi tüm telefonları arayabiliyorsunuz. Üstelik amerika birleşik devletlerinde bulunan tüm normal ve mobil telefonlar ile ücretsiz görüşüyorsunuz. Bizim ülkemizde aylık 60-70 liralara henüz başlatılan bu hizmet şu an amerikada bir çok voip firmasında ücretsiz olarak sunuluyor.
  • Birden fazla kişinin katılımını sağlayarak konferans görüşmeler yapabiliyor, kontrol panelinizde gruplar oluşturabiliyor ve dilediğiniz grup ile bu türden çağrılar başlatabiliyorsunuz.
  • Tüm görüşmelerinizi, sesli mesajlarınızı ve smslerinizi kayıt altında tutabiliyor ve dilediğiniz kadar süre ile arşivleyebiliyorsunuz.
  • Firmalar için düşünülmüş olduğuna inandığım bir özellik ise; kullanıcı grupları oluşturabiliyor, bu kullanıcılara kontrol panelinde limitler tahsis ederek sizin faydalandığınız hizmetleri paylaşmalarını sağlayabiliyorsunuz.
  • Bu servislerin bir bölümüne cep telefonunuz aracılığıyla ulaşabiliysunuz.

Çok yakında bu servisleri google mobile‘ı da bünyesine alarak google talk üzerinde birleştireceği muhtemel internet devi skype ve msn gibi alternatiflerini bu son atakla bir adım daha geçecek gibi duruyor.

google voice
google voice

Google tüm bu servisler için yine her zamanki zerafetinden ödün vermeyen ve kendi stiline uygun kullanışlı bir kontrol paneli hazırlamış bile. buradaki yardım dökümanlarına göz atarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

alan adı piyasası kimin elinde?

osmanoktay06 | 05 Şubat 2008 18:15

hiç merak ettinizmi oyun.com, kitap.com.tr gibi pek çok jenerik alan adını tarayıcımıza yazdığımızda sedo ya da farklı domain parking siteleri ile neden durmadan karşılaşırız? pek çoğumuz bu kadar “jenerik” bir alan adımız olsa hemen satışa sunarız diye düşünmez miyiz? fakat yaptığım ufak çaplı bir araştırmaya göre bu “tam jenerik” alan adları piyasasını ellerinde tutan türk ve yabancılar bu alan adlarını şu an için satmayı düşünmüyorlar. peki bu piyasa kimlerin elinde? birçokları için idol olabilecek ve ellerinde oldukça fazla sayıda alan adı bulunduran bu kişiler kimdir ne iş yaparlar nerede ve nasıl yaşarlar bununla ilgili çok fazla bilgimiz olmasada birkaç örnek verebiliriz. Örneği jenerik alan adı piyasasının türkiye’deki öncüleri kıvılcım istanbulluoğlu ve murat yıkılmaz her ikisinin de elinde 100.000’lerce alan adı var diyebiliriz ben bile pek çok kez whois aramalarımda isimleriyle karşılaşmışımdır. örnek liste ve örnek alan adları ise şöyle:

Kıvılcım İstanbulluoğlu:
hakkında hiçbirşey bilinmemekle birlikte whois yapanların en çekemediği isimdir denilebilir. burada bir liste vermek anlamsız. çünkü neredeyse türkçemizde anlam taşıyan tüm alan adları bu kişiye aittir denilebilir.

Myspace kapılarını programcılara açıyor

osmanoktay06 | 03 Şubat 2008 23:49

Popüler sosyal ağ sitesi myspace kapılarını oyun, ve medya-paylaşım uygulamaları geliştirmeleri için geliştiricilere açıyor. 5 şubatta myspace sitesinden “Developers Platform” bölümüne girilerek kayıt olunabilecek. Google tarafından geliştirilen araçlar sayesinde Facebook benzeri pekçok uygulama geliştirileceği bekleniyor. Facebook geçtiğimiz sene geliştiricilere açık kapı bırakarak aynı uygulamayı ilkkez gerçekleştiren sosyal ağ sitesi olmuş ve bu sayede kendisi için yazılmış 15,000’e yakın uygulama sağlamıştı. haberin diğer ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

avea & ttnet işbirliği

osmanoktay06 | 02 Şubat 2008 13:18

buradaki kampanya duyurusuna göre avea ttnet ile işbirliği yaparak ttnet abonelerine özel ücretsiz görüşme süreleri vermeye başlamış. 1 Nisana kadar katılınılabilecek kampanyadan bireysel faturalı avea hattı alan hem yeni hem mevcut ttnet aboneleri faydalanabilecekler. Son 2 aya ait ADSL faturası ile avea bayilerinden işlem yaptırılarak başvurulunacak kampanyada ücretsiz verilen dakikalar, avea, ev ve iş telefonlarına yönelik kullanabilinecek.

[email protected]

osmanoktay06 | 01 Şubat 2008 12:03

Original Web Ventures Inc. adlı firma elinde bulundurduğu www.com alan adını ücretsiz ve limitsiz e-posta servisi olarak kullanıma açmış.
Dileyen herkes siteye buradan girerek @www.com mail adresi edinebilir. İşin ilginç yanı Google’de www.com olarak aratıldığında, arama sonuçlarında sadece bu sitenin çıkışı.

Tüm işletim sistemleri tek makinada

osmanoktay06 | 31 Ocak 2008 22:52

Swsoft geçtiğimiz günlerde tüm işletim sistemlerini tek makinada çalıştırabilecek yeni bir yazılımın hem windows hem macos hem linux versiyonlarını aynı anda duyurdu.

Paralels Desktop
Paralels Desktop

Paralels Desktop adlı yazılım sayesinde aynı makinada windows’un tüm versiyonları, linux’un bilinen ve yaygın dağıtımları ile macos işletim sistemleri dahil tüm işletim sistemleri tek makinada hatta aynı anda çalıştırılabilirken, yazılım beraberinde 50 işletim sistemi ile birlikte gelmekte. Beta tester olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sen konuş o yazsın…

osmanoktay06 | 30 Ocak 2008 23:34

Yıllardır hepimizin hayali. bir bilgisayar ekranına konuşurken‚ sözlerimiz yazıya dökülsün, klavye yerine tüm komutları kendi sesimizle verelim. Bu hayali türk mühendisler gerçekleştiriyor. Dikte adı verdikleri program sayesinde istenen metinlerin‚ klavye kullanılmadan bilgisayara aktarılmasını sağlanabiliyor. Yazıya dönüştürülmesi istenen metin ya da konuşma‚ “Dikte” programının yüklendiği bir bilgisayara okunuyor. Bilgisayar‚ kaydettiği sesleri anında “Türkçe” yazılı metin haline getiriyor. Böylece‚ yanlış anlamalardan kaynaklı değişiklikler de önlenmiş oluyor.
Bir türk firması tarafından hazırlanan programın diğer bir dikkat çekici tarafı kendi yazılımlarınızda kullanabileceğiniz api’sini de ücretsiz olarak indirebilmeniz. Bu yazılım sayesinde bilişim sektöründeki “Yaz Kızım” tamamen tarihe karışacak gibi görünüyor. Yazılım hakkında ayrıntılı bilgiye buradan yazılımın deneme amaçlı yapılmış eğlenceli sürümlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm tezler artık internette

osmanoktay06 | 26 Ocak 2008 08:30

Tez merkezi
Tez merkezi

Yüksek öğretim kurumu ulusal tez merkezi Tübitak ile bir anlaşma yaparak topladığı tüm tezleri internette yayınlama kararı aldı. Servisin dikkati çeken tarafları ücretiz oluşu ve oldukça geliştirilmiş arama fonksiyonları. Tezlerin Yök’e tesliminden yurtdışı tez merkezlerine kadar pek çok bilginin de erişime açıldığı sitedeki tüm tezler pdf formatında üye olunduktan sonra indirilerek rahatça okunabiliyor.

Siteye buradan erişebilirsiniz.

tüm email hesaplarınızı gmail’de toplayın…

osmanoktay06 | 01 Temmuz 2007 23:49

siz de benim gibi yıllarıdır kullandığınız email adresinize devamlı gelen ve artık kara listedeki email adresinize gelen spam maillerden şikayetçiyseniz ya da birden çok pop3 mail hesabınız bulunuyorsa, bu hesaplarınızı gmail’in başarılı spam filtreleme ve süzgeç özelliğine emanet edebilir kısacası pop3 hesaplarınızı gmail ile entegre biçimde kullanabilirsiniz. belki birçoğumuz bu özelliği biliyor ama bilmeyenler için tekrarlayalım, gmail hesaplar bölümüne 5 farklı pop3 mail hesabı girerek gmail’in bu hesapları da kontrol ederek gelen mailleri göstermesi ve sizin gmail üzerinden mail gönderirken gönderen adresinizin bu hesaplardan biri olması sağlanabilir. üstelik şuradaki linkten indireceğiniz notifier programı ile masaüstünüzde sürekli çalışan ve yeni mail geldiğinde sizi uyaran kullanıcı dostu bir yardımcınız olabilir.