bildirgec.org

mucumito

11 yıl önce üye olmuş, 28 yazı yazmış. 4 yorum yazmış.

Hepimiz Birer Yıldız Değil Miyiz?

mucumito | 29 July 2007 18:14

Hepimizin bir yıldızı yok mudur gökyüzünde? Hep en parlağını,en göz alıcı olanını seçmez miyiz? Benim de bir yıldızım var. Çocukken odamın perdesini aralayıp karanlık göğe baktığımda görmüştüm onu. Belli belisiz duruyordu orada. Ne en parlaktı ne de etrafı en kalabalık olandı. Yapayalnız duruyordu orada varlığını göstermeye çalışırcasına yanıp sönüyordu. Belki yeni doğmuş bir yıldızdı. Büyük bir patlamayla uzayın sonsuz boşluğunda kendine yeni bir yer edinmişti. Belki de şimdi yoktu. Onun görüntüsü dünyaya ulaşıncaya kadar yok olmuş olabilirdi, kim bilir.
Yıldızların büyük bir patlamayla parçalanması buna rağmen toplu iğneden küçük bir parçanın bütün bir yıldızın ağırlığını taşıması ne tuhaf. Hatta masallarda anka kuşu nasıl küllerinden doğuyorsa yıldızın da o minik zerreden yeniden doğması şaşırtıcı değil mi? Bana göre yeryüzü, gökyüzü, sonsuz uzay bir bütün ve etkileşim halinde. Öyle ki; insanlarda hayatlarında bazı patlamalar yaşarlar. Sonra da anka kuşu misali küllerinden yeniden doğarlar. Bu patlamalardan kalan toplu iğne başından küçük bir parça bütün o ağırlığı taşıyabilir mi? Ezilmez mi ağırlığın altında, insan o kadar mı güçlüdür ki hayatı boyunca belki defalarca büyük patlamalara tanıklık etmesine rağmen ayakta durabilir?
Canından çok sevdiklerini kaybeder bir daha hiç görememecesine, zorunlu kalır evladını bırakır bir sokak köşesine, erkeği-kadını aldatır da hepsine dayanır.
Her insan bir yıldız misali yaşıyor, adına dünya dediğimiz toprak parçası üzerinde. Belki herkesin kendine bir yıldız seçmesinin nedeni budur. Kendini kanıtlamaya çalışan, varlığını ispatlamaya çalışan her birey birer yıldızdır. Fark edilinceye kadar yok olmuş birer yıldızız hepimiz.